VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Seriál před extraligou: Fandové a Rondo

Brno – Pětadvacet lidí, devatenáct hodin práce. Výsledek? Choreo k prvnímu zápasu hokejové Komety v letošní extraligové sezoně. „Nemůžu nic prozradit. Ale bude to pecka. Myslím, že něco takového Rondo ještě nezažilo,“ hlásí fanda, který si říká Opl.

16.9.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Attila Racek

S vytvářením choreografie při utkáních brněnských hokejistů začal už před pěti lety. „Jde prostě o koníček. I díky fotkám a ohlasům diváků stojí za to,“ dodává.

Tak vypadá jeden z tisíce příběhů s názvem Fandění Kometě. Modrobílá divácká lavina je velkou zbraní klubu. Brno zítra opět zaplaví modrobílé šály, dresy, čepice a spousta natěšených fandů. Už klasický kolorit města před hokejovými zápasy. Příznivci v hale zpívají, fandí, skáčou, na tým nezanevřou ani při horších výsledcích. „Máme okolo pětačtyřiceti pokřiků a chorálů. I letos jsme připravili jeden nový,“ líčí Opl.

„Boom trvá a já doufám, že bude ještě dlouho pokračovat. Mezera bez extraligy byla hodně dlouhá. Teď jde o čiré nadšení. Je důležité, aby vznikl hlubší vztah,“ myslí si předseda fanklubu Tomáš Kundrát. „V novinách se píše, jak jsme skvělí, ale stále máme hodně co zlepšovat,“ dodává Opl.

Rondo, které fanoušky v nadcházející sezoně přivítá ve zcela novém hávu, bylo v uplynulém ročníku čtrnáctou nejnavštěvovanější hokejovou halou v Evropě. A horečka je v Brně rok od roku větší. Svědčí o tom i nejpádnější statistika. Návštěvnost v Rondu. Už v prvoligové sezoně 2007–2008 návštěvy průměrně převyšovaly pětitisícovou hranici, rok nato vzrostly na 5850 a premiérový ročník v extralize? 7158. Křivka už ani dál stoupat nemůže kvůli omezené kapacitě Ronda. „A na letošní sezonu jsme prodali šest tisíc permanentek,“ těší majitele Komety Libora Zábranského. Tuší, že ve většině zápasů bude vyprodáno.

Hokejový klub je v Brně fenomén. Fandové si dávají šály i nálepky do aut, na lístky čekají klidně i přes noc, dennodenně diskutují o problémech klubu. Nedávno je rozlítilo, když Slavia zdražila lístky jen na domácí utkání s Kometou. „Musím se tomu smát. Jestli hodlají pokračovat v prezentaci, kterou jsme viděli v televizi při výchově žáčků, tak do toho,“ říká ironicky Kundrát.

Ani zdražení však nejspíš nezabrání dalšímu modrobílému výjezdu do Prahy. „Už se nemůžu dočkat, až zase pojedeme do Práglu a všici budó tróbit,“ směje se fotbalista Petr Švancara, který fandí Kometě. „Nedivil bych se, kdybychom O2 arenu vyprodali,“ dodává s nadsázkou Kundrát. Vítejte v modrobílém království.

CO SE TAKY ZPÍVÁ
Znám jednu Kometu
slavnou brněnskou
A ta špicovej manšaft má
Dneska ta Kometa
soupeře zas rozmetá
A tři body si doma ponechá
A vítězství přiveze do Brna

Óda
Halou temně bubny duní
Stoupá píseň houpavá
Cesta zpátky na výsluní
Bývá často zdlouhavá
Navzdor všem, co se nám smáli
Klíčí sláva stoletá
Vzhůru modrobílé šály
Vzhůru Brno Kometa
Víru ztrácí, kdo se bojí
Vlasatice toulavá
Kdo s tebou svůj život spojí
Ten ti věrný zůstává
Navzdor všem, co se nám smáli
Klíčí sláva stoletá
Vzhůru modrobílé šály
Vzhůru Brno Kometa

Nový chorál (HC Lausanne)
Jsme borci ze štatlu!
A žijem pro svůj klub!
Jsme borci z Moravy!
A ctíme své barvy!
PĚT DIVÁCKÝCH LAHŮDEK
Pátek, 18.00: Kometa – Třinec
1. října, 18.00: Sparta – Kometa
2. října, 17.00: Pardubice – Kometa
3. října, 17.00: Kometa – Mladá Boleslav
4. listopadu, 18.15: Slavia – Kometa

Aréna plná novinek

Při vstupu do Ronda je na první pohled jasné, že brněnská víceúčelová hala prošla oproti minulým letům proměnou.

Z tribun zmizely oprýskané dřevěné sedačky, které nahradily plastové. Přibyly VIP lóže a rekonstrukce potkala i vzduchotechniku a elektrické rozvody. Současnou tvář hala získala postupně a Brněnský deník Rovnost se vydal po stopách oprav.

Nová vize. Za plánovanou rekonstrukcí téměř čtyřicetileté haly stálo pořádání světového šampionátu basketbalistek. Město v roce 2008 jednalo o dotacích s ministerstvem školství a počítalo s částkou tři sta milionů korun. Brněnský primátor Roman Onderka v lednu 2009 požádal o pomoc hejtmana Michala Haška.

Projekt. Oprava Ronda dostala v březnu 2009 reálné obrysy. Projekt chce multimediální obrazovku, nové sedačky, parkovací místa a stále i pořadatelství basketbalového mistrovství světa. Opravy měly stát čtyři sta milionů korun.
Modrobílá lavina. Kometa v dubnu 2009 koupila ze Znojma licenci na hokejovou extraligu. Provozovatel Ronda, firma Starez Sport, plánuje oranžové sedačky. Onderka odmítá spekulace, že oranžová barva propaguje sociálnědemokra­tickou stranu. „Je mi jedno, v jaké budou barvě,“ vzkázal primátor. Brno pohltilo modrobílé šílenství a lidé stáli fronty na lístky.

Opravy startují. Během léta 2009 dostalo Rondo nové šatny, akustické panely, osvětlení a ozvučovací techniku. Stavaři opravili i ocelové konstrukce. Kometa v září vstoupila do nového ročníku nejvyšší domácí soutěže. Brno nakonec skončilo jedenácté a po kostrbaté sezoně extraligu zachránilo. Už v prosinci před utkáním se Zlínem Rondo zkrášlila multimediální kostka nad ledem.

Basketbalový krach. Komise mezinárodní basketbalové federace FIBA v lednu 2010 přesunula finálové boje šampionátu do Karlových Varů. Podle Onderky se zápasy v Rondu hrát ani neměly, což překvapilo hlavně basketbalové fanoušky. Ti uvidí jen zápasy ve skupinách a úvod osmifinále v hale ve Vodově ulici.

Finiš. V Rondu se v létě 2010 rozjela závěrečná etapa oprav. Hala do srpna získala novou vzduchotechniku, kanalizaci, sociální zařízení, hotel, výtah pro vozíčkáře a 4200 modrých sedaček. Teď už stánek ve zkušebním provozu čeká jen na kolaudaci.

Švancara: Uděláme z Prahy malej štatl

Brno /ROZHOVOR/ – Když mluví o fandění v Rondu, výhradně používá zájmeno „my“. Fotbalista Slovácka Petr Švancara, který je Brňan každým coulem, nezapře, že je hokejový fajnšmekr. „Jako fandové letos budeme trošku náročnější. Věříme, že Kometa nebude hrát o záchranu jako loni. A hlavně máme výhodu. V Rondu si vždycky uděláme show,“ pochvaluje si dvaatřicetiletý hračička.

Diváci v hale jsou pověstní tím, že se baví skoro za každého výsledku…
Přesně tak. Když nejde o průšvih a citelně nehrozí záchrana, základ je, aby nás to všechny bavilo. Loni jsme při Kometě stáli, i když ztrácela deset dvanáct bodů. Pořád jsme chodili v hojném počtu a z Hradiště moc dobře vím, jak to hráčům na trávníku nebo na ledě pomáhá.

Kolik jste loni stihl zápasů?
Bohužel to bylo špatný. Zaplaťpánbůh jsem jich dost viděl v televizi. S tréninky ve Slovácku se mi kryjí hlavně špíly v týdnu, ale v neděli v Rondu bývám často. Dohromady mně neuteklo přes polovinu utkání.

Hokejové fandovství jste nezapřel ani v televizi. Povězte, jak to bylo?
V anketě České televize jsem vyhrál Gól roku. Chtěli se mnou natočit nějaký netradiční medailonek. Tak jsme poprosili kouče Komety, jestli bych si s nimi mohl zatrénovat. Všechno jsme domluvili, já myslel, že se jen sklouznu, ale kouč mě hned zaúkoloval (smích). Dokonce mě chválil za záhadný styl při nájezdech, kdy držím hokejku jednou rukou. S klukama jsem v nájezdech soutěžil, já sebou několikrát bouchnul o zem, všechno prohrál a pak zaplatil. Ale byl to báječný zážitek. Připadal jsem si jak v NHL.

Kometě se letos moc nedařilo v přípravě. Neznervózňuje vás to?
Viděl jsem asi tři přípravné zápasy. Výsledky mě absolutně nezajímají. Je jedno, kdo vyhrál, nebo prohrál. Velcí hráči se ukáží teprve ve chvílích, kdy o něco jde.

Brněnské příznivce nadzvedlo zdražení vstupenek na zápasy Komety ve slávistické O2 areně. Co vy na to?
Ať dají lístek, za kolik chcou. Jet na zápasy do Práglu k těm Švédům je povinnost každého Brňáka. Uděláme z toho druhej štatl. Loni jsme tam měli smůlu, teď to bude lepší. Už se nemůžu dočkat, až zas pojedeme po dálnici a všichni budou tróbit.

Fanda Havran ještě dva dny po zápase chraptí

Brno – Podle obličeje jej poznají jen známí či přátelé. Ale jeho hlas? Ten zná v Brně každý hokejový fanda.

Petr Vrána alias Havran. Ten, co v kotli předříkává chorály hokejové Komety. Tedy spíš „rozeřvává“. „Nevím, kdy jsem s tím začal. Ale nějakých deset let už to asi bude,“ přemýšlí devětadvacetiletý muž, který je neodmyslitelnou součástí modrobílé masy.

Na Kometu chodí odmala, kdy Brňané ještě hráli za Lužánkami. Právě tam se začala rýsovat jeho záliba. „Kotel na déčku jsem sledoval z míst na sezení. Už tenkrát mě nadchl,“ vzpomíná Havran.

Své hlasivky však naplno rozparádil až o pár let později. „Pravidelně jsem začal chodit v době, kdy se Kometa přestěhovala do Ronda. Někdy před třinácti lety. Nesledovalo ji tehdy moc lidí. Byli jsme super parta. Každý se znal prakticky s každým,“ připomíná nedávnou éru.

V ní se začala rýsovat Havranova budoucnost. „Nějaké dva tři roky jsem byl normální člen kotle,“ líčí. Až pak začal předříkávat brněnské chorály. „Premiéru si vážně nevybavím.“

Přitom mu docela ovlivnila život. „Je to strašný záhul na hlasivky. Megafon jsem používal až v posledních dvou sezonách. Jeden dva dny po zápasech hlas bývá docela špatný,“ směje se Havran, který v „civilu“ pracuje v bance.

„Někteří klienti si po zápasech myslí, že jsem nachlazený,“ vypráví Vrána. A hokejový koníček mu přináší i další těžkosti. „Na vybrané venkovní zápasy si v práci musím brát dovolenou,“ hlásí Havran, jenž k přezdívce nepřišel v Rondu. „Samozřejmě souvisí s mým příjmením. Hrával jsem hokejbal a kluci na mě volali spoustu zkomolenin ptačích jmen. Nakonec se ustálilo tohle,“ říká vůdčí hlas kotle, který skanduje hlavně podle vývoje utkání.

Když na stadionu chybí, atmosféra je o trochu slabší. I proto jsou teď někteří příznivci nesví. Havran totiž své „krákorání“ na konci loňské sezony uťal. „Vedla mě k tomu spousta důvodů. Neříkám, že je konec definitivní, ale předeřvávání mi zatím nechybí,“ povídá. Na Kometu však nezanevřel. Na své místo do kotle chodí i letos. „Výsledky v přípravě nebyly nic moc, o to lepší budou ligové zápasy. Máme tým na play off,“ věří Havran.

Hokejistům drží palce i Zbrojovka

Brno – Žádná rivalita, žádná závist. Mezi hokejovou Kometou Brno a fotbalisty brněnské Zbrojovky panuje přátelská nálada. A to i přes divácký exodus, který potkal fotbalový stadion v Srbské ulici. Fanoušky přeplněné Rondo naopak praská ve švech. „Dali jsme se s hokejisty dohromady už loni. Vídáme se i mimo stadiony. Měníme si lístky, protože kluci chodí na fotbal a my zase na extraligu,“ vypráví stoper Zbrojovky Jan Trousil, který patří k největším fandům brněnského hokeje. Ve druhém táboře má k fotbalu nejblíž Petr Hubáček, který bedlivě sleduje českou a hlavně anglickou ligu. „Snad kluci pozvednou brněnský prapor, když nám se teď příliš nedaří,“ přeje Trousil brněnským hokejistům.
16.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Francis Koné.

Útočník Koné ze Zbrojovky získal cenu fair play FIFA

Nově zvolený rektor JAMU Petr Oslzlý.
3

JAMU povede Petr Oslzlý. Nově zvolený rektor působil i jako poradce Havla

AKTUALIZOVÁNO

S autem skončil v tramvajovém kolejišti. Řídil pravděpodobně pod vlivem drog

Brno /FOTOGALERIE/ – K neobvyklému vozidlu v kolejišti museli vyjíždět krátce před půlnocí v noci na pondělí brněnští hasiči. V Žabovřeské ulici pomáhali řidiči, který po nehodě skončil i s autem na tramvajové trati.

Tabla prvňáčků: představíme ZŠ v Brně-Žebětíně, Rajhradu, Měníně a Ivančicích

Jižní Morava – Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka – pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic. Seriál s fotkami prvňáčků najdete vždy ve středečním tištěném vydání Deníku Rovnost.

DOTYK.CZ

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

/ GALERIE, VIDEO / Tvůrci internetových memů nespí a povolební situaci v Česku pochopitelně nenechali bez povšimnutí. Pozornost si získaly zejména čtyři momenty: vděk Andreje Babiše vyjádřený tvůrci jeho kampaně Marku Prchalovi, prohra Matěje Stropnického v čele Zelených, poměrně vysoký zisk SPD Tomia Okamury - a "nesmrtelný" poslanec Marek Benda.

Socha prezidenta Masaryka opět "promluvila". Padnu, stálo na háčkované dečce

Brno – Socha prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na Komenského náměstí promluvila. Alespoň prostřednictvím háčkované dečky, která se na ni v pondělí dopoledne objevila. Nesla slovo Padnu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT