Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Seriál před extraligou: Kometa, jak ji neznáte

Brno - Brněnští hokejisté mají různé koníčky. Obránce Stehlík umí akupunkturu, kouč Jeřábek luští a vkabině teď letí seriál Okresnípřebor.

15.9.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Rybáři, luštitel křížovek, thajboxer nebo milovník psů. To jsou méně známé tváře hokejistů brněnské Komety. Modrobílí borci vyznávají spoustu běžných i ojedinělých koníčků.

Jeden příklad za všechny? Obrovitý obránce Richard Stehlík se zhlédl ve východní medicíně. „Docela se zabývá léčitelstvím. Umí dobře akupunkturu. Ve vítkovické kabině jsme mu říkali doktor House,“ vypráví spoluhráč Radim Hruška, který se Stehlíkem přišel do Brna v létě.

Sám pětadvacetiletý centr Hruška teď na svá hobby nemá moc času. „Jsem docela čerstvý otec. Díky malé dceři musely jít koníčky stranou. Občas sháníme hlídání, dřív jsem si rád zahrál tenis nebo jsme po sezoně vyjeli lyžovat na ledovec. Teď je to všechno omezené,“ povídá s úsměvem Hruška.

Klid u vody

Hokejisté se v sezoně potýkají s tlakem ze strany fandů, i proto často potřebují „vypnout“. V modrobílé partě se rozmohlo rybaření.

Kromě klubového majitele Libora Zábranského klid u vody vyhledává také obránce Pavel Zubíček nebo finský gólman Sasu Hovi, který v létě rybařil doma, v zemi tisíce jezer. „Ale nic moc jsem tam nechytil,“ přiznává Hovi. „Zub taky hlavně o rybách mluví, a pak nic nechytne, jen doma složí ty svoje pruty,“ vtipkuje jeho kamarád z kabiny Radek Dlouhý.

To Petr Hubáček, který je zarytým fandou fotbalové Zbrojovky, si ideální odpočinek představuje jinak. Třeba přímo na stadionech Premier League. „S bráchou jsme jednou taťkovi slíbili, že okopírujeme výjezd z dob patnáct let dozadu, když jsme jako děcka valili na Zbrojovku. Letos jsme vyrazili do Londýna,“ vypráví mistr světa, který před fotbalovým světovým šampionátem sledoval anglickou reprezentací v Rakousku.

Cestování si užívá také útočník Ivan Huml, který se svou manželkou ve Spojených státech poznával americké národní parky. „Byla to krása. Těžko popisovat,“ vzpomíná centr.

Hokejová příprava před sezonou se rozhodně nezakládá jen na hokeji. Spíš naopak. Modrobílí si ji zpestřili třeba thajským boxem. Na čí popud? Bojový sport jim doporučoval Radek Dlouhý, který už delší dobu docházel na tréninkové hodiny za profesionálním thajboxerem Tomášem Hronem.

Že by poznatky využil při strkanicích na ledě? „Takhle to neberu. V podvědomí asi něco mám, ale souboje na ledě jsou naprosto jiné. Thajbox nedělám kvůli tomu, abych si něco dokazoval při bitkách. Prostě je nejlepší na kondici,“ vysvětluje Dlouhý. (na fotografii Jiří Dopita s Radimem Bičánkem při tréninku thajského boxu)

Další koníčky

I další jeho spoluhráči mají rozličné záliby. Obránce Radim Bičánek si zamiloval psy, útočník Roman Erat rád sleduje motoristické závody na Masarykově okruhu. „V létě si spousta z nás zahraje golf,“ jmenuje Dlouhý známou zálibu. Kouč Vladimír Jeřábek relaxuje luštěním křížovek a před zápasem vyznává osvědčené rituály. Jaké? To si nechá pro sebe. Brněnští hokejisté teď zahánějí lehké mrazení před startem extraligy další zábavou. „V rožku kabiny je takový kroužek, který v televizi sleduje seriál Okresní přebor. Docela to mezi sebou rozebíráme,“ směje se Hruška.

Esoterička: Hoďte ego za hlavu

Rezervy v sestavě, nesehranost a deprese z první poloviny soutěže. Brněnská esoterička z poradny Persefona Hana Antonínová varuje hokejovou Kometu před začátkem sezony. „Noví hráči se neznají lidsky. Musí se naučit na sebe reagovat. Energetická rovina týmu zatím nefunguje,“ předpovídá Antonínová, která se zabývá i výkladem z tarotových karet a astrologií.

Antonínová upozorňuje na zkušenosti a potenciál týmu, kterému chybí kolektivní síla. „Každý hráč si hlídá svůj písek. Jsou to individuality, ale ego musí hodit za hlavu. Bez toho nebudou celiství,“ přemýšlí esoterička. „Mužstvu pomůžou tři dny společného pobytu bez sportu. Asi třetina hráčů se lidsky zná výborně, ale ostatní mezi sebou mají komunikační šum. Základ úspěchu je kolektiv a víra ve společný cíl,“ radí brněnským trenérům.

Antonínová tři dny před startem extraligy optimismem nehýří. „Pětadvacet zápasů se budou sehrávat. Přijde jen asi dvanáct výher,“ sleduje význam karet na stole. Terapeutka upozorňuje na problémy při skládání sestavy. „Tým zatím funguje na osmdesát procent. Kometa má rezervy v taktice a sestavě, která potřebuje změny,“ pokračuje.

Těžkostí z úvodu extraligy se Brňané nesmí leknout. „Na absolutní výhru nedosáhnou. Pravděpodobně skončí do osmého místa, ale když podlehnou panice, můžou být i poslední,“ krčí rameny. Antonínová oceňuje kvality Vladimíra Jeřábka na trenérské lavici. „Je přínosný. Má autoritu a hokejem žije. S tímto trenérem má Kometa možnost posunu nahoru.“

Nejvíc zápasů podle ní Brno vyhraje venku. „Fanoušci v Rondu si hrozně přejí úspěch, z čehož jsou hráči nervózní,“ vysvětluje Antonínová a dodává, že ve druhé polovině soutěže se modrobílí zvednou a na play off dosáhnou.

Sportovní psycholožka Marie Blahutková upozorňuje na ideální hokejovou povahu: Nejlepší je cholerik-sangvinik

ROZHOVOR – Střelci Davidu Kosteleckému pomohli k olympijskému zlatu, skokani na lyžích se bez nich neobejdou a tenisté jsou s jejich pomocí jistější. Psychologové.

Sportovní psycholožka Marie Blahutková ví, že radu potřebují i hokejisté. „Roli přebírá často trenér,“ říká docentka z Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Využívají sportovní psychologii i hokejové kluby?
V kolektivních sportech je situace všude stejná. Každý trenér při studiu vyšších licencí prochází i pedagogickou a psychologickou přípravou. Roli psychologa v týmu často zastává právě trenér.

Jak trenér pomáhá?
Má zkušenosti z aktivní kariéry. Jednotlivé hráče pozoruje, mluví s nimi o roli v týmu, z rozhovorů vyvozuje závěry a studuje odbornou literaturu. Sport je výkonnostně orientovaná činnost a trenér má i roli motivátora.

Hráči jsou pod tlakem. Potřebují duševní hygienu?
Stejně jako workholici v práci mají sportovci snahu od svého sportu utíkat k jinému. Právě hokejisté se velice často soustředí na jiné sporty a honí se za výsledky i mimo sezonu. Někteří ale dávají přednost regeneraci. Když to řeknu jednoduše, i objímání stromů znamená odpočinek. Relaxace je pro sportovce nenahraditelná.

Na hokej chodí sedm tisíc fanoušků. Svazuje hráče bouřlivá atmosféra?
Diváci tým podporují. V Brně je navíc specifická situace. Když už odborníci nad celkem lámou hůl, brněnští fanoušci Kometu vždycky podrží.

Jsou pro hokej vhodnější temperamentní hráči?
V každém sportu je temperament důležitý. Sportovec má být extrovert, přátelský a otevřený. Pro hokejisty je typická cholericko-sangvinická povaha. Brankáři jsou často flegmaticko-sangviničtí.

Projevuje se i v týmových sportech labilita?
To je spíš problematika sociologie, která zkoumá procentuální zastoupení labilnějších sportovců. V týmu se projevují sociální role a některý hráč může hrát černého beránka. Nelze to však zobecnit.

Kabinu baví Eratovy hlášky i Zubíčkova kulturistika

Jeden čte časopisy o kulturistice, jiný si místo toho raději v klidu zdřímne. Fandové hokejistů brněnské Komety vídají své oblíbence hlavně při zápasech. Jak se ale hráči chovají mimo led? Redaktor Rovnosti se ptal útočníka Radka Dlouhého, který kromě intermezza ve švýcarském Neuchatelu načne v modrobílém kádru už čtvrtou sezonu.

„Doufám, že mi to kluci nespočítají,“ směje se osmadvacetiletý útočník, jenž v šatně platí za šprýmaře a vyznavače aktuálních módních trendů. Jak vnímá své hokejové kamarády?

Vtipálek. „Nejlepší hlody má suverénně Roman Erat. Vždycky přijde s nějakou hláškou z českého filmu a celá kabina lehne smíchem. Jsou to fakt perličky, Roman mívá i různé trefné poznámky.“
Knihomol. „Když jedeme na zápasy, hodně kluků čte. Ale Pavel Zubíček nejvíc ulítává na různých časopisech, třeba o fitness a kulturistice. Pak ho to na nějakou dobu chytne, drží diety a říká nám, co je správně, a co ne.“
Sázkař. „Každý se na tréninku o něco vsázíme. Teď jsme třeba udělali skupinku s Hubasem (Hubáčkem), Zubem (Zubíčkem) a Veselkou (Veselým). Soutěžíme, kdo dá nejvíc gólů. Kdo prohraje, přinese další den litr koly a rozlívá ji ostatním. Nejvíc to zatím odnáší Veselka. Ale hlavně že mu góly padají v zápasech.“
Král spánku. „To je určitě Houdy (Houdek), kterej je jak medvěd. Skončí trénink a Houdy si jede domů lehnout.“
Největší mluvka. „Pavel Zubíček. Ten mele opravdu pořád. A samé nesmysly. Hlavně věci z těch svých časopisů a neustále je rozebírá, než přijde zase na něco nového.“
Pan Mlčenlivý. „Málokdy něco řekne Martin Richter. Richie spíš sedne a poslouchá. Někdy je těžké z něj dostat slovo. Musíme na tom rozhodně zapracovat.“
DJ. „O hudbu v kabině se stará Prochy (Procházka). Teď hodně hrají Kabáti, ale Prochy občas pustí i nějakej ten svůj metal. Co se týče filmů, které si pouštíme při cestě na venkovní zápasy, většinou je vybírají mladší kluci, co sedí v autobuse vepředu. Ale když tam jede něco špatnýho, vždycky to svádíme na Romana Erata. Ten má opravdu pekelnej vkus.“
Bordelář. „Potom co odešel Roman Vondráček, tak asi nikdo. Všichni se tak nějak snaží uklízet.“
Pan Pořádný. „Na pořádek si hodně potrpí Hubas (Hubáček). Všechno mívá srovnané pěkně v komínku. Musel být na vojně, s ním je to jak na vojenské základně.“
Jedlík. „Nikdo si samozřejmě před zápasem nedá deset knedlíků. Ale dobré jídlo si rád dopřeje Roman Erat. Když byl zraněný, hned to na něm bylo znát. Měl napuchlý tvářičky. Ale v přípravě šlo všechno rychle dolů.“
Pověrčivý. „Kdo nejvíc dodržuje rituály? Asi trenéři, speciálně pan Jeřábek. A jaké? To samozřejmě nebudu prozrazovat.“

MAREK TĚŠÍK
TOMÁŠ SVOBODA

15.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

V minulém režimu odmítli jít na vojnu. Vrchní soud přehodnotil vinu šesti mužů

Žáci 1.A ze ZŠ ve Zbýšově s paní učitelkou Marcelou Bartošovou.

NAŠI PRVŇÁČCI: školáci z Neslovic, Ostrovačic, Tetčic, Tišnova a Zbýšova

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Hasiči nacvičovali záchranu zaklíněného člověka. Zpod trolejbusu z kovošrotu

Brno - Zvedání několikatunového trolejbusu si vyzkoušeli hasiči v brněnském kovošrotu. Pracovníci všech směn ze stanic Brno-město si tak nacvičili náročnou činnost. Rychlost jejich zásahu totiž jednou může zachránit lidské životy.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL a poslance Jiřího Miholy

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek od 11 do 12 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

VOLEBNÍ ONLINE: Do koalice s Babišem nikdy nepůjdeme, uvedla Krutáková

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Jana Krutáková je lídryní jihomoravské kandidátky hnutí Starostů a nezávislých pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 13 do 14 hodin odpovídala na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení