Statistiky hráčů Komety po 16. kole:
Nejproduktivnější hráč:
Martin Zaťovič – 16 bodů
Nejlepší střelec:
Martin Zaťovič – 8 gólů
Nejlepší nahrávač:
Petr Holík – 9 asistencí
Nejlepší hodnocení +/-:
Filip Pyrochta +6
Nejhorší hodnocení +/-:
Jakub Orsava -4
Nejvíc trestných minut:
Tomáš Plekanec – 26 minut
Největší odehraný čas:
Filip Pyrochta – 355:41 minut
Nejvyšší průměrný čas:
Filip Pyrochta – 22:13 minut
Nejvíc hitů:
Michal Gulaši – 25
Nejvíc zblokovaných střel:
Michal Gulaši – 29

Možná i proto se přestávka dostavila v nejlepší vhodnou chvíli. Další duel sehraje Kometa až příští týden 13. listopadu ve středu na ledě Zlína. A tak se naskýtá ideální chvíle na krátké bilancování dosavadních výsledků a výkonů Brna v extralize.

Nejlepší hráč? Jednoznačná volba. Karel Vejmelka trhá na kusy mýtus o věčném náhradníkovi. Od začátku sezony podává spolehlivé výkony a tučným písmem se podepisuje pod tím, kde se v tabulce Kometa vyskytuje.

Prakticky po žádném zápase mu jeho spoluhráči nezapomenou poděkovat. „Jsem rád, že se mi zatím daří,“ podotýká skromný Vejmelka.

Nejhorší hráč? Tady se nabízí víc hráčů. Přece jen se bavíme o Kometě, o mužstvu, které má nejvyšší cíle a s tím se pojí i vysoké nároky. Pokud má padnout jen jedno jméno, je to Pavel Jenyš. Ano, stále mladý útočník toho má pořád hodně před sebou, jenže už taky něco zažil. Do Brna se vrátil oživit svoji kariéru, jež v posledních letech stagnovala v zámoří.

Jenže to se mu zatím příliš nedaří. V šestnácti utkáních zaznamenal jen jeden bod za asistenci. Jeho pozice v týmu teď patrně nestojí na pevném ledu.

Měli by přidat. A opět se nabízí hned několik hráčů. Nutno podotknout, že Kometa na tom není nikterak zle. Vždyť je čtvrtá s tříbodovou ztrátou na první Spartu a zápasem k dobru. Přesto je zde hned několik věcí, které je potřeba zlepšit.

A mezi ně se řadí i výkony některých hráčů. Třeba beka Jana Štencela. V minulé sezoně patřil mezi stěžejní muže, za což mu pravidelně přicházely pozvánky do národního celku. Letos se zatím hledá.

Dále se vybízí Jakub Orsava, jenž zatím nasbíral víc záporných bodů v hodnocení účasti na ledě než gólů. Jeho povolání má přitom v popisu práce střílení branek. Totéž platí i pro Jakuba Lva. Oba si určitě představují větší střeleckou produktivitu. Mají to v sobě. Je to jen otázka času.

Co funguje? Znovu. Brno je v tabulce čtvrté. Ale vyjma oslabení nenajdete statistiku, v jaké dominuje tak, jako právě v bránění přesilovek. Mají nejlepší úspěšnost 90,74 procenta.

Co nefunguje? Bez váhání přesilovky. Pouze sedm vstřelených branek v šestapadesáti početních výhodách je hrozivé číslo. Úspěšnost 12,5 procenta je čtvrtá nejhorší v extralize. „Haprují nám,“ nezastírá Orsava. „Zatím nás tíží nejvíc. Přitom se v nich rozhodují duely,“ souhlasí hlavní brněnský kouč Petr Fiala.

Pozitivní je, že i když se Brno pere s určitými problémy, sbírá body a dokáže vyhrávat zápasy, ve kterých není lepší. Času na zlepší je pořád dost.