Mnohdy si přitom vystačí s minimem prostoru. Poradí si i na pětníku. Každé zaváhání soupeře tvrdě trestá. Existují pouze dva způsoby, jak hlavní zbraň Liberce eliminovat. „Nepůjčit mu kotouč, protože s pukem je obrovsky šikovný. Když se dostane do situací jeden na jednoho nebo do přečíslení, ve kterých je výjimečný, je zle,“ sdělil obránce Komety Jan Štencel.

Druhá možnost je prostě se modlit, aby blonďatý šikula nedal nebo nenahrál na gól. Může být bláhové si myslet, že Liberec je mužstvo jednoho muže. Vždyť v sérii proti Mladé Boleslavi v pěti zápasech nastřílel sedmnáct branek, přičemž alespoň bod si připsalo šestnáct z devatenácti hráčů, kteří zasáhli do čtvrtfinálových bojů.

Pro srovnání. Za Kometu proti Hradci bodovalo jen jedenáct hráčů z dvaceti. Síla ofenzivy Bílých Tygrů je nepopiratelná. Ne však nahodilá. „Poslední tři sezony má tým jasnou tvář, hráči rozumí tomu, co po nich trenér Filip Pešán chce. Na Liberci vidím ze všech mužstev nejvíc rukopis kouče,“ řekl hokejový expert Jakub Koreis.

Pešán na severu Čech postupně vyladil fungující mašinu, která když zapne na plné obrátky, představuje pro soupeře problém. „Rychlost hráčů Liberce spočívá v tom, že jsou samozřejmě výborní bruslaři. Jenže navíc k tomu všichni vědí, co přesně udělá jejich spoluhráč na ledě, takže můžou reagovat o vteřinu rychleji než soupeř,“ uvedl Koreis.

Na základě toho se při pohledu na hru Liberce utváří dojem, že jsou strašně rychlí. Perfektně znají systém, dodržují ho a navzájem si pomáhají. Kometu rozhodně nečeká žádná lehká šichta. „Musíme neustále hrát náš hokej, zodpovědně a neztrácet zbytečně puky. Když vše klapne, věřím, že budeme úspěšní,“ líčil Štencel.

Recept na rychlost soupeře brněnský celek zná. Poradil si s hradeckými expresy. Herní pojetí Mountfieldu a Tygrů je v určitých ohledech totožné. „Jenže Liberec má navíc čtyři schopné lajny a každá z nich je okořeněná individualitami. Neříkám, že Hradec Králové je neměl, ale Liberec je ještě o kousek výš,“ poznamenal brněnský zadák Zbyněk Michálek.

Právě jedním z klíčových faktorů bude šikovnost jednotlivých hráčů. Jenže i na tohle mají Brňané několik hráčů, kteří si s tím dokážou poradit. Navíc branku střeží Marek Čiliak, který ve vyřazovací části moc gólů nedostává. „Určitě budou vymýšlet nějaké kulišárny, ale my jdeme hrát naši hru,“ měl jasno slovenský fantom.