Třaskavý duel lze označit za nejvypjatější derby v extralize. „Je lepší, když naskakujete do vlaku, tak do zápasu, který má emoce. V duelech se Spartou je vždy na co se těšit,“ líčil Erat před prvním startem v sezoně.

Na konci minulého ročníku se s majitelem a koučem Komety v jedné osobě Liborem Zábranským dohodl, že v dresu Komety bude pokračovat, ale připojí se později. „Přijít do rozjetého ročníku není ideální. Nikdo nemůže očekávat, že hned nasází hattrick a rozhodne zápas,“ sdělil hokejový expert David Pospíšil.

Ten ve zdařilý návrat Erata věří. „Určitě bude znovu patřit tam, kde byl. Nejde o borce, který je za zenitem. Má hodně vysokou úroveň a extralize bude opět kralovat,“ přesvědčoval Pospíšil.

Střelci Komety
12 gólů – Martin Zaťovič.
10 gólů – Peter Mueller.
6 gólů – Leoš Čermák, Lukáš Kašpar*.
5 gólů – Petr Holík, Alexandre Mallet.
3 góly – Jan Štencel, Bedřich Köhler, Lukáš Nahodil*, Michal Barinka.
2 góly – Tomáš Bartejs, Jan Hruška.
1 gól Ondřej Němec, Juraj Mikuš*, Karel Plášek ml., Tomáš Malec.
Čekatelé na první gól – Radim Zohorna, Martin Dočekal, Nicholas Schaus, Luboš Horký, Michal Gulaši.

* V Kometě už nehrají

Pro obhájce Masarykova poháru přichází Erat v době, která si žádá spasitele. Kometa na pozice zajišťující přímý postup do play-off pouze vzhlíží, čemuž výrazně přispívá střelecká bída. Brňané mají aktuálně záporné skóre 64:65.

Na první gól v extralize tuto sezonu stále čeká Radim Zohorna, Martin Dočekal nebo Luboš Horký. Ostřílený Jan Hruška vsítil pouze dvě branky. „Samozřejmě i Alex Mallet chce zlepšit produktivitu. V tomhle Kometa zatím strádá, že má hráče s velkým ofenzivním talentem a je jen otázka času, kdy se probudí,“ řekl Jakub Koreis, televizní expert a bývalý hráč Brna.

Právě do role buditele se staví Erat společně s Plekancem, které ve druhé útočné lajně doplní Karel Plášek mladší. „Je to nádherný pocit hrát po boku takových hokejistů. Martin i Tomáš jsou fantastičtí. Na zápas proti Spartě se těším,“ neskrýval nadšení Plášek junior, jenž se v letošní sezoně prezentuje slibně. Jenže mu chybí větší bodový příliv.

Góly a body nicméně schází několika hráčům. Těm může ulevit zařazení dvou hvězd do sestavy Komety. „Pomůže, protože Erat s Plekancem strhnou pozornost na sebe a najednou se nebude řešit, že Hruška nedávno dal teprve druhý gól. Honzovi tohle prospěje. Když nastane situace, že Plekanec nastoupí za Kladno, k Eratovi může jít právě Hruška. V minulých letech jim spolupráce klapala,“ vyjádřil se Petr Ton, bývalý hráč Sparty i Komety a současný hokejový komentátor.