Minulý týden Střondala reprezentoval výběr České republiky do devatenácti let na Turnaji pěti zemí, na kterém Češi poměřili síly s výběry Finska, Švédska, Německa a Švýcarska. Pro centra, který dokáže zahrát i na křídle, je aktuální sezona důležitá. Patrně se totiž objeví na červnovém draftu NHL 2019 v kanadském Vancouveru.

Máte draft v hlavě?
Osobně tohle moc nevnímám. Snažím se hrát to, co po mně chtějí trenéři, a odvádět maximum pro tým. Jestli si toho skauti všimnou, je jejich věc. V hlavě to nemám.

Ilustrační foto.
Žabiny ve Švédsku vysoko prohrály, přesto slaví postup do dalšího Final Four

Přemýšlel jste výhledově, jakou organizací v NHL chcete být draftován?
Kdyby si mě vybral jakýkoliv tým, byla by to velká paráda. Osobně mám rád Chicago Blackhawks, ale bral bych i kterýkoliv jiný celek. Už jen být draftován je úžasná věc.

Vojtěch Střondala
• Za Kometu Brno v extralize:
Zápasy: 13
Body: 0
Odehraný čas: 89:38 minut
Hodnocení účasti na ledě plus/minus: -3
• Za Třebíč v první lize:
Zápasy: 33
Body: 21
Góly: 7
Asistence: 14
Odehraný čas: 504:36 minut
Hodnocení účasti na ledě plus/minus: -5

Jak se vám hrálo na Turnaji pěti zemí, kde jste zaznamenal pět bodů?
Určitě panuje spokojenost, jelikož jsme skončili na druhém místě. Měli jsme na to, být i první, ale druhou příčku bereme. Mužstvo šlapalo. Předváděli jsme dobré výkony, takže z tohohle hlediska se turnaj vyvedl. Moje výkony mohly být lepší. Body uhrála celá lajna, takže jsem je sbíral hlavně díky spoluhráčům.

V čem vidíte největší pozitiva zápasů za národní tým?
Mezinárodní utkání jsou skvělá prověrka. Vidíme, jaký hokej se hraje v jiných zemích, a my jim naopak ukazujeme svůj styl. Myslím, že se s ostatními národy můžeme srovnávat. Především ale sbíráme zkušenosti, které pak přetavujeme do našich soutěží, ve kterých hrajeme.

Reprezentační utkání hojně sledují skauti ze zámoří. Vnímáte to?
Všichni mají velkou motivaci se předvést před skauty v národním týmu. Všem zvedne sebevědomí, když hrají v reprezentaci. Chtějí se ukázat. Je však důležité se soustředit hlavně na hokej a na svoji hru. Na skauty se dívat až potom.

Jste spokojen s tím, kolik prostoru dostáváte ať už v prvoligové Třebíči, nebo v Kometě?
Je fajn, že mi trenéři dopřávají hodně prostoru v mužském hokeji. Snažím se ukázat, že nedělají chybu. Předvádím svoji hru a dávám do ní všechno. Pro každého mladého hráče je dobrá zkušenost, když hraje s chlapy. Hodně mi to pomáhá v přechodu z mládežnických kategorií na seniorskou úroveň. Je skvělé, že Brno posílá mladé hráče do Třebíče. Za tuhle spolupráci jsem jedině rád.

Co pro vás znamená hrát za Kometu před domácími fanoušky?
Tohle si vždy užívám naplno. Vyjet na led před brněnskými příznivci je pro mě neskutečný zážitek. Jsem moc rád za to, kolik jich chodí a že hraji v takové atmosféře.

V několika zápasech jste naskočil v lajně s Tomášem Plekancem. Jaké to bylo?
Hrát vedle něj byla velká paráda a obrovský zážitek. Souhru jsem si užíval plnými doušky. Koukal jsem na něj a pozorně naslouchal tomu, co mi říkal. Vždy mi poradil správně. Zahrát si s ním pro mě byl splněný malý sen, protože jde o velkou hokejovou personu. Odehrál přes tisíc zápasů v NHL, což se nepovede každému.

Co vám třeba říkal?
Tomáš je strašně pohodový a pokorný člověk. Když se mi na ledě třeba něco nepovedlo, snažil se mě podpořit. Říkal mi, že to příště zvládnu líp. Pořád mladým radí, nejenom mně. Kádr Brna je poskládán skvěle a od každého hráče si mám co vzít. Čerpám nepřeberné množství zkušeností.

Měříte jen 170 centimetrů. Byl to pro vás někdy problém?
Moje výška je trochu nevýhoda, ale každou nevýhodu lze proměnit v něco, co mohu využít ve svůj prospěch. I když nejsem příliš velký, snažím se být rychlý a výbušný. Samozřejmě určitý respekt proti větším protihráčům je, myslím na to. Musím být chytřejší než oni.

Máte v tomhle ohledu nějaký vzor z NHL?
Třeba Martin St. Louis (měřil jen 173 centimetrů, ale v NHL odehrál 1241 zápasů – pozn. red.) je jasný důkaz, že i malí hráči se mohou prosadit. Vždy jsem na něj koukal a bral ho jako svůj vzor. Ukázal mi, že i když nejsem velký, mohu hrát velký hokej.

Negativní série Komety s Mladou Boleslaví pokračuje. Navzdory skvělému Čiliakovi
Negativní série Komety s Mladou Boleslaví pokračuje. Navzdory skvělému Čiliakovi