Ten rozdíl byl jasně vidět. Trenér Vladimír Kýhos slib dodržel – Kometa útočila. Nebýt místy geniálních zákroků pardubického brankáře Martina Růžičky, odjeli Východočeši z prvního extraligového zápasu sezony možná i s ostudou. Kometa rapidně změnila styl a její hokej baví. Tím spíš, když Pardubice přehrála 4:3 v prodloužení.

Tři body už málem byly doma. Jenže 1,4 vteřiny před závěrečnou sirénou poslal zápas do prodloužení Václav Benák. „Pocity máme samozřejmě smíšené. Šedesát minut jsme hráli velice dobrý zápas, měli jsme to udržet," litoval ztráty jednoho bodu brněnský kapitán Leoš Čermák.

Brňané skutečně ukázali hlad po ofenzivě, hodně nápadití byli také při přesilovkách. V početní výhodě se ale jako první prosadili hosté. Kometa v prostřední třetině konečně odčarovala Růžičkovo kouzlo díky Jakubům Koreisovi a Svobodovi. Jenže z nenápadné akce Východočeši ještě vyrovnali. Ve druhé části přitom Brňané pardubickou kasu zasypali třikrát větším počtem střel než protivník. „Obdržená branka nás zbrzdila. Soupeře držel hlavně brankář, ve druhé třetině jsme byli jasně lepší," liboval si kouč Komety.

Rozhodující branku měl na holi v 52. minutě Hynek Zohorna, který dokončil rychlou akci prvního útoku. Jenže se hrálo až do konce. Doslova okamžik před sirénou srovnal Benák. I když jeho spoluhráčům sudí zřejmě odpustil útočný faul. „Ztráta bodu nás mrzí. Na druhou stranu máme dva, jsme spokojení," uznal Kýhos.

Na pikantnosti tradičně hodně vyhecovaného zápasu dodala účast předchozího trenéra Komety Zdeňka Venery. Momentálně právě na lavičce Pardubic. Ten ale jakoukoli nostalgii odmítal. „Nevnímal jsem to. Soustředil jsem se jenom na zápas," upozornil známý stratég.

A kolik diváků si nenechalo ujít první triumf? Hlasatel v Kajot Areně hlásil tradiční číslo: 7200, vyprodáno. „Diváci byli super. Přišla plná hala, o to víc nás mrzí vyrovnání v závěru. Ale nakonec jsme jim dali vítězství," povídal střelec rozhodující branky Michal Kempný.

Už v neděli v pět hodin odpoledne Kometu čeká druhé kolo. Znovu se představí na domácím ledě proti Slavii. Ta uspěla na ledě Kladna 3:1.

HC Kometa Brno - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 4:3 v prodl. (0:1, 2:1, 1:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 34. Koreis (Dočekal, Pivko), 38. Jakub Svoboda, 52. H. Zohorna (Pivko), 64. Kempný (Kuboš) - 14. Kousal (P. Sýkora), 39. P. Sýkora (Píša, Kousal), 60. Benák (P. Sýkora, Kousal). Rozhodčí: Hribik, Pešina - Hejl, Kajínek. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:2. Diváci: 7200 (vyprodáno).

Brno: Trvaj - Jan Hanzlík, Kováčik, Kempný, D. Nosek, Žižka, Kuboš, Dujsík - Pivko, L. Čermák, H. Zohorna - Jakub Svoboda, J. Hruška, T. Svoboda - Burian, Koreis, Dočekal - J. Káňa, Raška, Jenyš. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.

Pardubice: M. Růžička - V. Kočí, Píša, Ďaloga, Benák, Vašíček, Gregorc, Špaček, Zdráhal - Somík, Kousal, P. Sýkora - T. Zohorna, T. Nosek, Cetkovský - Starý, Marha, Kolář - Číp, Tybor, J. Veselý. Trenéři: Venera a M. Říha ml.