Měl na mysli střeleckou produktivitu. Nezřídka se totiž stalo, že Brňané svého soka ždímali, ale nevypracovali si výraznější gólový náskok. Na což následně dopláceli. Místo toho, aby vedli po první třetině o čtyři branky, náskok byl pouze o jednu či dvě trefy.

Kometa v základní části dovedla do vítězného konce třicet zápasů, ale o víc než tři góly přehrála soupeře pouze v sedmi případech. Navíc na první takový zápis čekala až do šestadvacátého kola. O víc než čtyři branky vyhrála jen dvakrát.

Přitom na výraznější výhry měl brněnský tým rozehráno hned několik zápasů. Jenže ta produktivita. Spolehnutí bylo vždy jen na první formaci. Elitní komando ve složení Peter Mueller, Petr Holík a Martin Zaťovič.

Tahle trojice dohromady nastřádala 141 bodů. Ostatní lajny se dlouho připojovaly v úsporném režimu, což potvrzuje rychlý pohled do bodování Komety. Vždyť čtvrtý nejlepší v produktivitě Brna je bek Ondřej Němec. Šestý pak forvard Martin Erat, který do extraligového kolotoče naskočil až v prosinci a stihl pouze osmnáct duelů, ve kterých zaznamenal sedmnáct bodů.

Trenéři v sezoně neustále hledali správnou chemii jednotlivých útočných formací. S výjimkou elitní bandy. Se závěrem základní části se souhry postupně ladily tak, že před startem play-off je gólový koktejl namíchaný, jak má. „Pevně tomu věřím. Útok Leoše Čermáka začíná řádit a Kuba Orsava s Honzou Hruškou rovněž. Navíc je nyní po trestu doplní Martin Erat, takže vytvoří výbornou lajnu. Vyřazovací část je o tom, aby hrály všechny útoky. Nelze se spoléhat jen na jeden,“ líčil Zábranský.

Právě kapitán Čermák s kumpány na křídlech Martinem Dočekalem a Tomášem Vondráčkem se před play-off rozehráli do velké parády. „Na Leošovi se mi líbí, že ve vyřazovací části je ještě o padesát procent lepší než v základní části. Jeho lajna je hodně dobrá. Jsou tam velcí a statní hráči, kteří můžou rozhodnout některé zápasy,“ nabídl pohled hokejový expert Milan Antoš.

Skvělou formou oplývá Dočekal, který na první gólovou radost v sezoně čekal až do šestadvacátého kola, kdy dvěma přesnými zásahy sundal Zlín. Od té doby přidal dalších sedm tref. „Vždy mrzí, když útočník nedává góly. Hlavně jsem nevstřelil moc branek při hře pět na pět. Loni se mi přitom dařilo v oslabení,“ poznamenal osmadvacetiletý forvard.

Jako vítr do sestavy Komety vlétl Orsava, který přišel v lednu z Mladé Boleslavi výměnou za Radima Zohornu. V brněnském dresu doposud naskočil do čtrnácti duelů a připsal si osm bodů. Výborně si rozumí s Hruškou. „Hraje se mi s ním opravdu super. Doufám, že i jemu se mnou,“ přál si Hruška.

Je zřejmé, že klíčovou roli Komety v play-off obstará trio Mueller, Holík a Zaťovič, kteří hrají ve fantastické formě. Zároveň je důležité, aby se úřadující mistr mohl spolehnout na ostatní. Góly budou třeba. Už dnes totiž rozehraje čtvrtfinálovou sérii na čtyři vítězství v Hradci Králové od pěti hodin odpoledne.

Zatímco Brno lze označit v základní části za mužstvo jednoho útoku, Mountfield střeleckou produkci rozkládal rovnoměrně. Hradec disponuje hned osmi hráči, kteří dosáhli na dvacet a víc bodů. Na druhou stranu Kometa jich má jen pět.

Před startem play-off měli trenéři Hradce těžkou hlavu se složením týmu. Některé hráče totiž trápila zranění. „Letos už nenastoupí Michal Dragoun, který je po operaci. Ostatní se dávají postupně dohromady. Do prvního due-lu určitě nezasáhnou Mislav Rosandič a Lucas Lessio. Naopak Petr Koukal je připraven hrát,“ prozradil hlavní trenér hradeckého Mountfieldu Tomáš Martinec pro klubový web.

Srovnání bodování Komety s Hradcem:

Bodování Komety:

1. Petr Holík – 55 bodů (17 gólů + 38 asistencí)

2. Peter Mueller – 45 (24+21)

3. Martin Zaťovič – 41 (22+19)

4. Ondřej Němec – 29 (4+25)

5. Jan Štencel – 22 (6+16)

Bodování Hradce Králové:

1. Petr Zámorský – 38 (10+28)

2. Radek Smoleňák – 34 (12+22)

3. Tomáš Vincour – 31 (21+10)

4. Filip Pavlík – 29 (10+19)

5. Petr Koukal – 24 (10+14)