Semifinále mezi Kometou a Libercem startuje dnes od pěti hodin odpoledne v hájemství Bílých Tygrů. Právě střet těchto dvou klubů slibuje parádní podívanou. Pro mnohé jde o předčasné finále. O postup do boje o Masarykův pohár se totiž střetne úřadující šampion z Brna a vítěz základní části aktuální extraligové sezony ze severu Čech. Jaké mohou být tři základní faktory téhle série?

První výhra z kapsy nevyhání

Právě hned duel číslo jedna určí ráz vývoje. Je zřejmé, že kdo zapíše první výhru, chopí se psychologické výhody. Pokud Brno skolí Liberec, zítra bude na domácí celek tlak. Prohrát dvakrát na vlastním stadionu a cestovat na jih Moravy za stavu 0:2 na zápasy opravdu nechtějí.

Totéž platí samozřejmě i pro Kometu. „Uvidíme, ale věřím, že jestli se nám vstup podaří, sérii ovládneme. První zápas na ledě soupeře je důležitý, protože na poraženého vzniká v dalším utkání tlak,“ uvedl ze zkušeností z minulých play-off Štencel.

Zbytečné fauly

Každý trenér horlivě apeluje na své svěřence, aby se vyvarovali zbytečných trestů. To nyní platí dvojnásob, protože Kometa i Liberec mají smrtící početní výhody. „Víme, že přesilovka je soupeřova silná zbraň. Občas se necháváme zbytečně vylučovat. Na můj vkus až moc, což nás může v konečném důsledku mrzet,“ upozornil brněnský obránce Zbyněk Michálek.

Jasně. Oslabení na jedné či druhé straně přijde. Proto je důležité, jak se oba týmy vypořádají s přesilovkou soka. „Necháme Čila, ať to vychytá. (smích) Nesmíme Liberci nechat na ledě jednoduché situace, aby mohl snadno zakončovat. Má dobré hráče, takže počítáme s tím, že si šance určitě vytvoří,“ pravil Michálek.

Zkrotí Kometa Tygry?

Maskovaný fantom v bráně

Klišé, které poslední tři sezony v play-off platí. Pro někoho otravné, pro Kometu klíčové. Čiliak je prostě jeden z hlavních faktorů. „Absolutně nejdůležitější. Proti Hradci znovu potvrdil svoji kvalitu. Čiliak připravený v brance podrží tým v klíčových chvílích. Brno pak má možnost počkat si na početní výhody, využít je a převzít kontrolu nad vývojem zápasu,“ poznamenal hokejový expert Jakub Koreis.