Před více než rokem nastoupil do tréninkového kempu New Jersey Devils s cílem vysloužit si smlouvu. Petru Sýkorovi se návrat do klubu svého srdce povedl. Po sezoně mimo NHL zaznamenal v základní části 44 kanadských bodů a s Ďábly proklouzl až do finále Stanleyova poháru. Místo pokračování zámořské kariéry přišla výluka i zranění. Šestatřicetiletý plzeňský rodák už je v pořádku a čeká, až se kluby dohodnou s hráči. „Vedení New Jersey mi řeklo, že až se podepíše nová kolektivní smlouva, dáme si vědět," tvrdí v rozhovoru pro Deník Rovnost útočník, který nemá kontrakt s žádným klubem.

Když se zámoří odloží, smutnit nebude. „Přinejhorším si po patnácti letech užiju Vánoce s českými pohádkami," usmívá se.

Na ledě s hokejisty Techniky Brno vám to docela šlo. Lanaří vás vaši tréninkoví spoluhráči do druholigového týmu?

Nějaké takové vtípky se samozřejmě objevují. Není to vůbec špatná liga. Když s nimi trénuju, mám chvílemi problém, abych jim vůbec stačil. (úsměv) Klidně bych si s nimi zahrál.

Asi by vznikl problém v pojistce, na kterou druholigový klub jen tak nemá.

Říká se, že generální manažer v Technice je všehoschopný. Známých po Brně má dost, třeba by to nějak udělal. (smích)

Loni v létě jste se připravoval s Kometou. Proč jste tentokrát vzal zavděk menším brněnským mužstvem?

Týmy potřebují na přípravu klid. Když je tam hráč, který není jeho součástí, trochu narušuje pohodu. Kometa už má Martina Havláta, to stačí.

Hokejista Petr Sýkora se připravuje s hokejisty druholigové Techniky Brno, ale vyhlíží prosincový start NHL.S útočníkem San Jose jste přitom velmi dobří kamarádi.

Ano. A znám i spoustu kluků v kabině Komety. Ale jako člen nějakého týmu nemám moc rád, když s námi trénuje někdo navíc. Jako kouč tam sám sebe taky nenechám trénovat.

Na konci minulé sezony jste kvůli zranění dokonce vynechal část zápasů v play off, v němž váš klub New Jersey Devils dokráčel až do finále Stanley Cupu. Jsou vaše záda v pořádku?

Už asi tři týdny trénuju úplně naplno. Cítím se stoprocentně. Pokud teď začne NHL, budu připravený.

Zatím ještě na start zámořské soutěže čekáte. Měl jste nabídky z domácí extraligy nebo z jiných evropských lig?

Samozřejmě nějaké nabídky mám. Chci počkat do půlky prosince, dát se stoprocentně do kupy. V podstatě čekám na NHL. Doufám, že začne a že si tam ještě zahraju. Pokud to nevyjde, po patnácti letech strávím Vánoce tady s rodinou, a po nich začnu hrát.

Takže vás při zprávách o vyjednávání pořád drží optimismus?

Co mám informace, současná situace vypadá nejlíp od začátku těch hádek. Kluci v Americe mi říkají, že se v polovině prosince stoprocentně začne hrát. Takže tomu taky věřím.

S kým jste v kontaktu?

Mám tam hodně kamarádů. Hlavně v Devils. Ale mám i známé v New Yorku, kteří o tom mají přehled. Když řeknou, že NHL začne, věřím jim.

Jak se na vyjednávání díváte vy, má se hrát za každou cenu, nebo už neustupovat z nabytých pozic?

Když už jsme takhle daleko, musíme vydržet dál. Vydělat pro mladé hráče co nejvíc peněz. Když jsme byli mladí my, dělali to pro nás starší hráči. Když už se nehrálo dva měsíce, dalších čtrnáct dní není žádný rozdíl. Jestli NHL začne teď, nebo na konci prosince, je jedno. Chceme dostat nejlepší podmínky. Snad se nám to podaří.

Vy v současné době nemáte kontrakt. Komunikujete s Devils?

Řekli mi, že až se podepíše nová kolektivní smlouva, dáme si vědět.

Takže jste v loňské sezoně přesvědčil, že jste pro tým užitečný…

Jenomže dokud nemáte smlouvu, nemáte nic. Minimálně si zavoláme. Věřím, že po minulém ročníku se pro mě v NHL práce ještě na rok nebo na dva najde.

Hokejista Petr Sýkora se připravuje s hokejisty druholigové Techniky Brno, ale vyhlíží prosincový start NHL.V šestatřiceti letech už vstupujete do kategorie veteránů. Cítíte, že výluka přišla v pro vás nejméně vhodnou dobu?

Svoje jsem si odehrál. Nedělám si starosti z věcí, které sám nezměním. Abych řekl pravdu, moc to neřeším. Pro mě je prvořadý můj kluk, který už hraje hokej. Veškerý život můj, mé ženy, dědů i babiček se točí kolem jeho hokeje.

Pětiletý Nicholas už nastupuje i v zápasech?

Jasně. Hraje za Kometu. Loni hrál za Devils, takže jsme doma měli všechno Devils, teď je všechno Kometa. Máme toho doma dost.

Před rokem jste po našem rozhovoru spěchal dodělávat terasu na vašem domě. Už bydlíte komfortně?

Teď už jen spravujeme to, co jsme udělali špatně. (smích)

Na dohled od vašich Lelekovic leží resort Kaskáda. Tykáte si s golfem?

Jsem vášnivý golfista. Miluju golf, to je pro mě největší hobby. Když mám čas, beru s sebou malého. I ten hraje a strašně jej golf baví. Když máme dvě hodiny čas, valíme tam. Na Kaskádě jsme i čtyřikrát týdne. Golf je vášeň.

Mluvil jste o Vánocích strávených doma. Patrně byste si užil příjemnou změnu…

Pro mě je to důležité. Tady jsou Vánoce prostě tradiční. Bylo by to fajn. Být tady s rodinou, dívat se na české pohádky. Všechno špatné je k něčemu dobré. S malým už jsme psali Santovi.

Ne Ježíškovi?

No jo. (smích) Zná ho prostě jako Santu. Snad byl hodný a dárky mu přinese.

A co čtvrteční Den díkuvzdání, o tento ryze americký svátek jste tentokrát přišel?

Strašně se mi líbí, že se každý rok celá rodina sejde u večeře. Já si na tom zakládám. Po Vánocích je to pro mě největší svátek.