Náhoda, že se prosadil zrovna Kusko? Kdepak. Třiadvacetiletého útočníka lze totiž s přehledem označit za nájezdového kouzelníka. „Odkoukal jsem to od Petra Polodny, který hrával za Kometu i v Třebíči. Dělal něco podobného, co vychází mně. Trošku jsem se od něj učil, nájezdy potrénoval a funguje to,“ prozradil Kusko.

V aktuálním ročníku první ligy, kde naskakuje za Třebíč na střídavé starty z Komety, se postavil k dvaceti nájezdům. Hned čtrnáct jich proměnil, pět z nich bylo vítězných. Nedal šest.

Z toho čtyři neúspěšné zaznamenal v jednom zápase. Třebíč doma hostila České Budějovice a vítěze určila až čtrnáctá série nájezdové loterie. Mág Kusko absolvoval šest pokusů, proměnil dva.

Očima trenéra Kamila Pokorného
„O jeho nájezdovém umění samozřejmě víme. Silvester je výborný bruslař, který zažívá povedenou sezonu v Třebíči. Daří se mu herně a sbírá hodně bodů. V minulých sezonách se v první lize hledal. Nebyl dominantní. V aktuálním ročníku ale dostal velmi slušnou roli a chytl ji za pačesy. Stále je mladý a vše má před sebou. Potenciál v něm dřímá velký. Nyní je nastálo v áčku Komety a musí na sobě hodně pracovat.“

Kusko oplývá sedmdesátiprocentní úspěšností. Pro srovnání. Vyhlášený šikula NHL, útočník T. J. Oshie, v jedenácti sezonách v nejlepší hokejové lize jel 79 nájezdů a skóroval v 41 případech, což je úspěšnost 51,8 procenta.

Momentálně je Kusko stálý člen áčka Komety, jelikož po 15. únoru nastoupil za brněnský celek, a tudíž už nemůže naskočit za Třebíč, která se neprobojovala do vyřazovací části. „Cením si každého zápasu, který odehraji za Kometu. O to víc, když nastoupím v domácím utkání před skvělou kulisou brněnských fanoušků. Snažím se sbírat co nejvíc zkušeností od starších hráčů,“ líčil Kusko.

V Třebíči zažívá opravdu vydařenou sezonu. V 45 duelech si připsal 44 bodů za 21 přesných zásahů a 23 gólových asistencí. „Z pohledu individuálního jsem spokojený. Nicméně jsme se neprobojovali do play-off první ligy. Takže z hlediska týmových cílů jsme neuspěli,“ hlesl rodák ze slovenského Vranova nad Toplou.

Skvělé výkony bedlivě monitorovali trenéři Komety. Proto není divu, že Kusko dostal v tomto ročníku extraligy příležitost ve třinácti utkáních. „V přepínání mezi hokejem v první lize a extralize problém nevidím. Spíš jde o časovou náročnost. Měl jsem týden, kdy jsem odehrál až šest zápasů, což pro mě bylo vyčerpávající hlavně skrz cestování,“ poznamenal Kusko.

Když zrovna nebrouzdá po ledových plochách s hokejkou v ruce a neterorizuje gólmany nájezdovým umem, tráví hodiny ve školních lavicích. „Studuji magisterský obor sportovní management na Masarykově univerzitě. Odpoledne nehraji na playstationu a prostě jdu do školy. Je to pro mě určité odreagování. Místo hokejové kabiny vidím i jinou sociální skupinu. Tenhle proces funguje samozřejmě i opačně,“ dodal s úsměvem Kusko.

Zatímco na magisterský titul za sportovní management si počká, za nájezdy už by si zkratku Mgr. zasloužil.