V základní části nasázel Růžička 29 branek, stal se druhým nejlepším střelcem a s 54 body třetím nejproduktivnějším hráčem za 52 kol soutěže. Ve čtvrtfinále proti Pardubicím si však poranil rameno a po operaci pro něj sezona skončila. „Jak říkali třinečtí hráči, stmelilo je to. Chybí jim nejlepší hráč, ale zase se objevili ostatní. Samozřejmě jeho góly budou chybět, ale i bez něj se dostali do finále. Nemyslím si, že je to nějak zbrzdí,“ povídá zkušený forvard Komety Leoš Čermák.

Právě on by měl dle klasického pořadí formací nastupovat proti čtvrtému útoku Ocelářů. Dlouho spolu v něm hrály objevy letošního play-off David Cienciala a bratři Michal a Ondřej Kovařčíkové. Prvně jmenovaný se nyní posunul do první formace. „Musíme s nimi bruslit. Mají dobrý pohyb, což je u nich to nejdůležitější,“ prohlašuje útočník Komety Martin Nečas.

Nejvíc rezonuje jméno dvaadvacetiletého Ciencialy. V rozhodujícím sedmém utkání čtvrtfinále play-off proti Pardubicím přispěl k výhře 8:1 úctyhodnými sedmi asistencemi. Je nejproduktivnější hráč letošních vyřazovacích bojů. „V základní části jsem udělal čtrnáct bodů, teď jich mám třináct. Jsem rád, že to šlape týmu, táhneme za jeden provaz. Že dělám body? Jde o štěstí, že se puk ke mně odrazí a hrajeme týmově,“ říká skromně Cienciala.

Do finále zase poslal Třinec Ondřej Kovařčík. V prodloužení šestého utkání semifinále proti Hradci Králové si najel mezi kruhy a nemýlil se. „Před sezonou jsem si říkal, že když si v áčku zahraju pár zápasů, tak to bude super. Doufal jsem, že si někdy zahraju v Třinci, ale že to bude tak brzy a dostaneme se hned do finále, mě nenapadlo ani ve snu,“ hlásí Kovařčík.

A jak Kometa zareaguje na dravé mládí? „Dáme na ně naši starou čtvrtou lajnu,“ vtipkuje bavič Komety Zaťovič s tím, že v tomto útoku nastupuje čtyřicetiletý kapitán Čermák. Ale hned Zaťovič dodává vážně: „Máme silnou naši čtvrtou lajnu, určitě si s tím kluci poradí.“

Třinecké objevy v play-off
Bodování play-off extraligy:
1. David Cienciala (Třinec) – 13 bodů (6 gólů + 7 asistencí)
2. Hynek Zohorna (Kometa) – 11 (6+5)
3. Jiří Polanský (Třinec) – 11 (5+6)
4. Vladimír Svačina (Třinec) – 11 (4+7)
5. Ondřej Kovařčík (Třinec) – 10 (5+5)
*Třinec odehrál v play-off o čtyři duely víc než Kometa, třináct.

Zajímavosti objevů Třince:
David Cienciala (22 let) – K rozhodující čtvrtfinálové výhře 8:1 v sedmém utkání nad Pardubicemi přispěl sedmi asistencemi. Vyrovnal jedenadvacet let starý rekord bodů v jednom duelu play-off, jenž držel vsetínský Tomáš Sršeň. Americká televize ESPN jej vyhlásila za nejlepšího hráče týdne ve světě.
Ondřej Kovařčík (22) – V play-off se trefil pětkrát, tři góly byly vítězné. Stejně má jen Radek Smoleňák z Mountfieldu.
Michal Kovařčík (21) – Oba dobře doplňuje, bodově je ale ve stínu. V jedenácti utkáních si připsal dva góly a asistenci.