Z dvaadvaceti letošních duelů v extralize střelci brněnského celku otevřeli stav utkání v šestnácti případech, což je nejvyšší číslo z pomezí extraligových týmů. „Měli zápasy, kdy třeba Zlín doma v první třetině nepustili z jejich pásma, jenže soupeř se pak dokázal vrátit,“ říká Jakub Koreis, televizní expert a bývalý hráč Komety.

Jenže z šestnácti duelů, kdy obhájce Masarykova poháru skóroval první, dokázal dotáhnout do vítězného konce jen deset zápasů. „Nabízí se, že se mužstvo svým způsobem uspokojí, rychle vede, získá pocit, že to půjde samo, a tím pádem ztratí kontrolu nad vývojem,“ myslí si Koreis.

Teorii čtyřicetiletého bývalého útočníka lze podložit statisticky. V prvních dvacetiminutovkách Kometa po dvaadvaceti kolech extraligy zvítězila v desíti případech, což není dobré číslo. Jenže mnohem horší je bilance ve druhých třetinách, ve kterých svěřenci Libora Zábranského nastříleli víc branek než soupeř v pouhopouhých třech případech. „Druhé části musíme zlepšit. Je třeba hrát celý zápas a ne jen prvních deset minut,“ uvědomuje si brněnský útočník Luboš Horký.

V čem tkví mizérie druhých částí? „Fyzicky neodcházíme. Proti Olomouci jsme ve druhé třetině měli dobrý pohyb, drželi jsme soupeře v obranném pásmu,“ odmítá asistent kouče Komety Kamil Pokorný, že jeho svěřenci nestíhají kondičně. Problém vidí spíš v hlavách hráčů.

Proto nabádá k větší jednoduchosti na ledě. „Musíme se vrátit k poctivé hře. Každý hráč má v mužstvu určitou roli, kterou si musí plnit, jinak to nepůjde,“ sděluje Pokorný.

Hráči spoustu situací přehrávají a málo se tlačí do brány. „Když se podíváme na zápasy v play-off, kdy Kometa vyhrála tituly, tak to nebylo tak, že soupeře vyloženě válcovala. Hrála jednoduchý hokej s minimem chyb ve vlastním pásmu, nepatlala se s tím a dostávala se co nejjednodušeji do středního pásma,“ glosuje Koreis o nejúčinnějším stylu hry, který Brnu přinesl dva mistrovské triumfy v posledních letech.

Vyrovnané duely brněnský mančaft lámal v početních výhodách. „Víceméně počkali na přesilovky, ve kterých se projevila kvalita kádru. Když se teď podíváme na to, že se extrémně daří první lajně, tak to Kometě zatím stačilo,“ líčí Koreis.

Na přesilovky se v Brně spoléhají i letos. K dispozici měli zatím jen pětaosmdesát početních výhod, což je druhý nejnižší počet v extralize. Jenže z nich vytěžili osmnáct branek, čímž se řadí na čtvrtou příčku nejvíc potrestaných oslabení soupeře. Ještě lepším číslem se pak ohání v procentuálním využití, které vyšponovali přes jedenadvacet procent. Víc má jen Liberec a Třinec.

Sílu přesilovek Komety otestují dnes od šesti hodin v brněnské aréně Vítkovice, které v tabulce okupují třetí příčku.

Statistiky třetin:

Celková bilance:
Odehrané zápas: 22
Výhry: 12
Prohry: 10
Skóre: 59:58

Bilance v prvních třetinách:
Výhry: 10
Remízy: 7
Prohry: 5
Skóre: 27:20

Bilance ve druhých třetinách:
Výhry: 3
Remízy: 12
Prohry: 7
Skóre: 13:19

Bilance ve třetích třetinách:
Výhry: 6
Remízy: 11
Prohry: 5
Skóre: 16:17

Pět zápasů Komety skončilo v základní hrací době nerozhodně. Z toho tři vyhrála a dva prohrála.