Titul tedy nebyla zlatá tečka, ale naopak další motivace?
Hodně lidí se mě ptá na pokračování. Nevím, jestli někdo ví víc, nebo na něco naráží. V první řadě je to otázka na vedení, ale smlouvu mám. V Kometě jsem to chtěl definitivně ukončit tak, že už pak nebudu hrát nikde jinde. Dohodli jsme se před rokem na tříleté smlouvě. Rok je ukrojený, mám další dvě třetiny. Přeju si jen, abych byl zdravý.

Drželo vám zdraví v play-off?
Doteď jsem měl v každém play-off něco. Buď zlomená žebra, výron kotníku, nebo bolavá záda minulý rok. Toto play-off mi zaplaťpánbůh nebylo nic. Co se týká zad, strašně mi pomohl náš kondiční trenér Miloš Peca. Celou přípravu dělal se mnou a možná až na dva dny v sezoně jsem měl minimální problémy. Jsem jeden z těch lidí, kteří mu mohou poděkovat. Otevřel mi oči. Když se člověk stará o tělo, vrátí se vám to.

Minulý rok jste vystřelil Kometě předkolo play-off. V letošním play-off jste dal dva důležité góly tvrdými ranami. Máte pozlacené dělovky…
Gól na Spartě byl nádherný a důležitý. Bylo to vysloveně víko, do šibenice. Vedli jsme 1:0 na zápasy proti Spartě, člověk si řekl kurnik zlatý bod. Zvlášť po tom všem, co se událo měsíce před tím. Pro mě je velmi důležitý gól i doma proti Liberci, když jsme vedli 2:0 na zápasy. Ján Lašák puk vytáhl z branky. Třetí zápas tady hrál soupeř o všechno. Kdybychom prohráli, nevíme, co se může dít ve čtvrtém zápase. Mohlo by to celé být jinak. Dal jsem i nějaké nahrávky. (Kováčik si v play-off připsal šest asistencí – pozn. red.) Ale kašlu na to, máme zlato – to nejcennější pro Brno.

Jsou vaše rány o síle, nebo spíš o technice?
Střelu jsem vždy měl. Člověk ale stárne a slábne. Je to víceméně o technice. Silnějších kluků jak já máme v kabině dost. Když to padne ještě víckrát, bude to fajn. (úsměv)

Každopádně v kabině máte velké slovo. Jak jste pomáhal letos týmu, bylo potřeba nějakých proslovů jako minulý rok v Pardubicích při boji o předkolo?
Přiznám se, že letos jsem byl takový nemastný, neslaný. Nikdy jsem v kabině nedělal nějaký hukot, to už opravdu muselo být – jak v Pardubicích. Jsem rád, že jsme tehdy výsledek otočili. (Kometa prohrávala 0:3 v 50. minutě, nakonec vyhrála 4:3 v prodloužení – pozn. red.) Víceméně jsem pro každou kravinu. Za těch šest let se hokej změnil. Taková ta sranda jako kdysi už není. Sranda samozřejmě byla, ale největší asi první nebo druhý rok v Kometě. Máme tady Zaťu. Je mladší a když se jednou spakuju, tak aspoň bude o zábavu postaráno. Jsem rád, že mám nějakého nástupce. (úsměv)

Letos jste byl trochu upozaděný v hierarchii obránců, ale vyhrál jste například v play-off statistiku plus/minus. Bylo to pro vás daleko podstatnější?
Strašně se změnila sestava a taky jsem každým rokem starší. Přišla obrovská jména. Neuměl jsem se od začátku sezony nějak vypořádat s tím, proč jsem neustále na druhém, třetím místě a nehrávám víc. Ubíjel jsem se v myšlenkách a udělalo mi to zle na ledě.

Potřebujete cítit vůdčí roli?
Ve všech klubech jsem to vždy chtěl tahat. Nebaví mě být do počtu ve smyslu – ano, jsem rád, že tady jsem, a nic víc nepotřebuju. Chci být součást týmu a patřit mezi top hráče. Když to tak nepůjde, sbalím se a je hotovo. Bylo víc okolností. Došel výborný Ondra Němec a Kuba Krejčík, který byl suverénní. Klobouk dolů i před Honzou Štenclem a Peterem Trškou. Měl jsem pak těžkou roli hledat se mezi ofenzivními beky. Nehrával jsem tolik přesilovky. To všechno dělá body. Všechno jsem ale zapomněl a hodil za hlavu. Minulý rok jsem byl produktivnější a skončili jsme desátí. Hokej je kolektivní hra. Získali jsme to nejhezčí, takže to není o mně. (úsměv)

Většinou k sobě potřebujete defenzivního beka. Jak se hrálo s Michalem Gulašim?
Myslel jsem si, že Hanziho (bývalého obránce Komety Jana Hanzlíka – pozn. red.) nikdo nenahradí. Byl to výborný parťák. Pak pro mě přišel obrovský šok jménem Gulaši. Co se týká defenzivy, dlouho jsem neviděl tak dobrého beka. Jediná slabší stránka je trochu rozehrávka – doufám, že se nebude zlobit. (smích) Ale to, co předvádí dozadu, je až obdivuhodné. Neskutečné bodyčeky a pochytané střely.

PŘÍPRAVA KOMETY:· Úterý 1. srpna: Třebíč – Kometa Brno
· Čtvrtek 3. srpna: Kometa – Slovan Bratislava
· Úterý 8. srpna: Dukla Jihlava – Kometa Brno
· Čtvrtek 10. srpna: Zlín – Kometa Brno
· Úterý 15. srpna: Slovan Bratislava – Kometa Brno
· Čtvrtek 17. srpna: Kometa Brno – Jihlava
* Vedle přípravných duelů si Kometa zahraje i Ligu mistrů, její los je na programu 17. května v Německu.