Výčet jeho úspěchů je obdivuhodný. S Rudou hvězdou Brno, dnešní Kometou, získal jedenáct mistrovských titulů, také ovládl anketu o nejlepšího hráče klubové historie. Z devíti účastí na mistrovství světa vybojoval jedno stříbro a tři bronzy, čtyřikrát se zúčastnil olympijských her, při své poslední účasti v roce 1964 v Innsbrucku získal bronzovou medaili.

Basketbalistky KP Brno.
Slavia se bála covidu a viní KP, které po kontumaci postoupilo dál

Jenže Bubál, jak mu všichni přizdívali, patřil k posledním sportovním obojživelníkům, protože vynikal také ve fotbale. Jedenáctkrát oblékl dres československé reprezentace a v roce 1960 slavil bronz na evropském šampionátu. „Já miloval fotbal i hokej, vlastně celý sport,“ vzpomínal na svou kariéru v seriálu Když tady zářil a přidal perličku. „Ve fotbale jsem nikdy nedostal žlutou kartu. Na co faulovat? To já byl nejvíc faulovaný,“ smál se Bubník.

V anketě Deníku Rovnost s názvem Zbrojovák století skončil druhý za Karlem Kroupou.

Bubník se narodil 18. března 1931 v Kelči na Vsetínsku a původně z něj mohl být zahradník. Rodiče mu sport zakazovali, začal s ním až ve dvanácti letech a zpočátku se mu věnoval potajmu. Jenže talent neskryl. „Táta seděl jednou u holiče a ten říká: Včera jsem byl na fotbale. Ten Vlastík je váš syn? Hrál výborně… Otec pak přišel vyvalený domů a odnesla to maminka. Ale postupně tomu začal fandit,“ vyprávěl.

VLASTIMIL BUBNÍK
Narodil se 18. března 1931 v Kelči
Zemřel 6. ledna 2015 v Brně
Sport: ledník hokej a fotbal
HOKEJ
Kariéra: Královo Pole, RH Brno (ZKL Brno), Vítkovice, Feldkirch,
Reprezentace: 127 utkání/121 branek
Největší úspěchy: 4× na OH (1952, 1956, 1960, 1964 – bronz)
9× na MS (1× stříbro – 1961, 3× bronz – 1955, 1963, 1964), 11× československý titul s Kometou Brno; člen Síně slávy IIHF (1997) i ČSLH (2008)
FOTBAL
Kariéra: Královo Pole, Zbrojovka Brno
Reprezentace: 11 utkání/4 góly
Největší úspěchy: 3. místo na ME 1960

Pro československý sport jedině dobře. Bubník začínal v Králově Poli a v roce 1953 se zařadil mezi největší hvězdy nové vzniklé Rudé hvězdy Brno, která spadala pod ministerstvo vnitra. „Tenkrát jsme se nemohli postavit na zadní. Museli jsme říct ano, jinak by nás vyhodili,“ popsal Bubník.

V první sezoně skončili Brňané druzí za pražskou Spartou, ale hned v další oslavili mistrovských titul a v roli kapitána řídil hru mužstva Bubník. Zpočátku tvořil úderný útok s Bronislavem Dandou a Slavomírem Bartoněm, kterého později nahradil Václav Pantůček. „Vlasta byl miláček diváků. Já se s ním vezl. Byli jsme naladění na stejnou vlnu. Nikdy jsme si nic nevyčítali,“ popsal před lety Danda symbiózu s Bubníkem. Vedle nich získala všech jedenáct titulů s tehdejší Kometou jen čtveřice Ladislav Olejník, František Mašlaň, Rudolf Scheuer a František Vaněk.

O své výjimečnosti přesvědčoval Bubník také v národním týmu, ve 127 utkání nasázel 121 branek. Na mistrovství světa v roce 1955 dal Finům devět branek v jednom utkání. „Tenkrát nebyli tak dobří. Prostě se mi zápas povedl,“ říkal skromně.

Na olympijských hrách nastřádal šestatřicet kanadských bodů. Jeho rekord překonal až finský rychlík Teemu Selänne ve Vancouveru 2010. V italské Cortině d'Ampezzo v roce 1956 byl Bubník vlajkonoš československé výpravy.

V Kometě skončil v roce 1967 s bilancí 248 utkání, 225 branek a 148 nahrávek. Pak zamířil do Vítkovic a kariéru uzavřel v rakouském Feldkirchu. Poté se stal trenérem, vedl dorostence a v letech 1971-1972 a 1978-1979 první tým Komety, tři sezony také slovinskou Jesenici. „Asi jsem byl až moc hodný trenér,“ uvažoval Bubník.

Za manželku si vzal Hanu Machatovou, dvojnásobnou medailistku z mistrovství světa v moderní gymnastice a baletku Národního divadla v Brně.

Souboj mezi Kometou a Vítkovicemi přinesl množství zajímavých momentů.
Recept Komety na postup: hlavní slabinu proměnila ve zbraň a našla jiskru

V roce 1997 byl zařazen do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace IIHF, do té české jej uvedli v roce 2008. Jeho jméno nese jedna brněnská tramvaj.

Vlastimil Bubník zemřel 6. ledna 2015, bylo mu 83 let. „Odešla největší legenda klubu,“ uvedl tehdy majitel Komety Libor Zábranský.