Na začátku sezony si sice post jedničky uzmul Marek Langhamer, jenže ten přišel o důvěru v jedenáctém kole extraligy. Do Brna přijel Liberec, který ho po osmadvaceti minutách vyhnal z brány. Od té doby chytá výhradně Vejmelka. „Se svou formou jsem dost spokojený. Daří se mi, z posledních šesti zápasů jsme čtyři vyhráli, což je ideální,“ říká Vejmelka.

Dostal šanci a chytil ji. V posledních duelech oplývá fantastickou formou. Naposledy v Lize mistrů proti Tappaře lapil jednatřicet finských pokusů, čímž se výraznou měrou podepsal pod drtivou výhru 5:1. „S jeho výkony jsme spokojeni, protože nás podržel ve všech zápasech. Momentálně chytá dobře. Jenže u gólmanů je specifické to, že musí prokazovat výkonnost v každém utkání,“ zmiňuje asistent trenéra Komety Kamil Pokorný.

Vejmelka věří, že nastal čas, kdy on bude jedničkou Komety. „Přál bych si to. Čekání už je dlouhé. Rozhodně chci víc zápasů než minulý rok. Zatím se to vyvíjí podle mých představ, takže doufám, že to bude pokračovat,“ sděluje dvaadvacetiletý gólman.

Loni dostal příležitost jen v šesti extraligových duelech. Předloni to bylo přitom jednatřicet zápasů. Pocit, že by ho trenéři přehlíželi, však neměl. „Tam byly okolnosti trochu jiné. Samozřejmě šanci jsem dostal, ale vše se vyvinulo jinak. Už se k tomu nechci nijak vracet. Pro sebe jsem si z toho vzal jen to dobré a snažím se odvádět vždy maximum,“ líčí s pokorou Vejmelka.

Karel Vejmelka v extralize tuto sezonu
Odchytané zápasy: 9
Vyhrané zápasy: 5
Čisté konta: 0
Obdržené góly: 18
Průměr obdržených gólů na zápas: 2,06 *
Počet střel kterým čelil: 244
Chycené střely: 226
Úspěšnost zákroků v procentech: 92.62 procenta
* V zápase s Libercem naskočil ve 28. minutě.


Měl to těžké. V bráně kraloval Čiliak a do toho Kometa přivedla ještě právě Langhamera jako náhradu za slovenského fantoma. S Vejmelkou jako by se nepočítalo. Šancí dostával minimálně. O to větší tlak na něj byl, když ji dostal. „Trochu to tak bylo. Samozřejmě tlak je vždy, ale nepřipouštím si ho, chytám vždy naplno a pracuji na maximum. Tohle se mi zatím vyplácí,“ míní třebíčský rodák.

Bývalý gólman Pardubic ví, že před sebou má ideální možnost, jak všem dokázat, že právě on může být jedničkou Komety. „Myslím, že takovou šanci, jakou má teď, už mít nebude. Nyní na něj trenéři spoléhají. Za Čiliakem to měl těžké. V téhle sezoně to vypadalo, že se bude sázet na Langhamera, jenže ten ztratil důvěru. Proto má Vejmelka jedinečnou a největší příležitost, kterou zatím dostal,“ nabízí svůj pohled hokejový expert a bývalý hráč Komety Jakub Koreis.


Na konci listopadu to budou už čtyři roky, co Vejmelka patří brněnskému celku. Od té doby ušel velký kus cesty. „Samozřejmě progres cítím. Snažím se neustále zlepšovat ve všech činnostech a pracovat na každém tréninku na sto procent. V dnešní době po nás gólmanech vyžadují, abychom rozehrávkou podpořili a pomohli obráncům. Vím, že v tomhle mám rezervy,“ přibližuje Vejmelka.

Na rozhodnutí, zda puk rozehrát nebo zalehnout, má přitom enormně málo času. „Maximálně jednu či dvě sekundy. Pokaždé se snažím vymyslet konstruktivní řešení a pomoc rozehrávce, aby se mužstvo dostalo z pásma co nejrychleji. Samozřejmě to musí mít hlavu a patu, ne jen někam kotouč odhodit,“ dodává.