Jaké to bylo zapojit se na tak krátkou dobu do finského mužstva, které jste neznal?
Když vás tým vymění, musíte se také co nejrychleji adaptovat. S mou znalostí angličtiny, kterou v klubu všichni mluví výborně, to nebyl problém. Řekli jsme si něco k systému.

Jak se vám naskytla možnost bleskové výpomoci?
Přišel s tím za mnou Libor Zábranský a Spengler Cup mi doporučil, dvakrát na něm hrál. Neváhal jsem ani na vteřinu a chci za to poděkovat, protože šlo o obrovskou zkušenost.

Mrzelo vás, že musíte na svátky opustit rodinu?
To k hokeji patří. Zvykl jsem si. v Rusku třeba žádná Vánoce nejsou. Odlétal jsem 26. prosince z Prahy v den, kdy kluci stejně hráli proti Jihlavě. V Curychu jsem se připojil k týmu a jeli jsme společně do Davosu. Bylo to náročnější bez rodiny, protože máme dvě malé děti, ale zvládli jsme to. Teď jsem zase rád s nimi.

Vincour v Davosu
Útočník Komety Tomáš Vincour v dresu finského Hämeenlinnan Pallokerho (zkráceně HPK) na turnaji Spengler Cup v Davosu:
Základní skupina:
HPK – Dinamo Riga 3:4 po prodloužení (Vincour 1+1)
HPK – Švýcarsko 0:4 (Vincour bez bodu a zranil se)
Čtvrtfinále:
Davos – HPK 4:2 (Vincour nenastoupil)


V prvním utkání proti Dinamu Riga jste prohráli 3:4 v prodloužení a v přesilovkách jste si připsal gól a asistenci. Zdálo se, že jste rychle zapadl do souhry…
Samozřejmě je těžší si zvyknout na nové spoluhráče, ale adaptaci mI usnadnilo, že jsou Finové zkušení a techničtí hráči. Něco podobného hrajeme v přesilovce i v Brně. Pro mě šlo akorát o změnu pozice, že jsem šel víc dolů k brance. Můj gól padl ze situace, kdy to bylo sehrané na střelu, takže jsem doklepával jakoby do prázdné.

Potěšilo vás, že jste právě vy poslal utkání do prodloužení?
Všichni jsme byli rádi, že jsme vyrovnali zápas a dostali ho do prodloužení. Měli jsme hodně šancí to otočit, bohužel se to nepovedlo.

Hämeenlinna vypadla ve čtvrtfinále. Bylo znát, že se jí v lize nedaří?
Mužstvo ve Finsku zaujímá poslední místo, jenže na soupisce je čtrnáct mladých kluků, kteří hrají za juniory. Ve třetích třetinách pak prohrávají o gól, zkušenosti hrají velkou roli.

V Davosu bývají plné tribuny. Zažil jste dobrou atmosféru?
Hráli jsme ve tři hodiny odpoledne s Rigou, čekal jsem pár lidí, ale na každý zápas se hala vyprodala. Davos je malé město s dvanácti tisíci obyvateli. Přes svátky do něj jezdí hodně turistů, takže v něm bylo nějakých 65 tisíc lidí. Lidé si zalyžovali a odpoledne se šli bavit na stadion. Fandilo se na obě strany. I když jsme dali gól domácím Švýcarům, fanoušci nám zatleskali.

Jaká je úroveň na Spengler Cupu v porovnání s Ligou mistrů?
V Davosu se hrál mnohem náročnější hokej, víc se bruslilo, šlo se do osobních soubojů. Turnaj byl mnohem kvalitnější než Liga mistrů. Asi je to dané historií a kvalitou. Doplnili to národní týmy. Švýcaři mají jeden z nejlepších v dnešní době. Kanada zase přivezla olympijský tým.

Láká vás po turnaji zase vyzkoušet zahraničí, nabízela se i možnost Hämeenlinny?
Teď řeším letošní sezonu v Kometě. Dopředu se vůbec nedívám. Mám platnou smlouvu v Brně. Chci se především vrátit do sestavy Komety, vyhrávat, a co bude příští rok, nevím. Jestli přijde nějaká nabídka, je to byznys. Záleží to i na rodině a domluvě.

V Kometě jste za 26 duelů nasbíral jen osm gólů a pět nahrávek. Hledáte nyní formu?
Nedaří se mi a nehledám chyby okolo sebe. Je to ve mně. Jen se zkrátka snažím zlepšit svoji hru a předvádět lepší výkony.