Defenzivní hráče lze rozdělit na ofenzivnější a na ty, kteří především góly odvracejí. „Naše hra je daná. Samozřejmě, když je na ledě Ondra Němec a Michal Gulaši, tak dopředu půjde Němec, tohle je nastavené,“ sdělil asistent trenéra Komety Kamil Pokorný.

Současný kádr brněnského celku disponuje třemi ofenzivními beky: Ondřejem Němcem, Janem Štencelem a Nicholasem Schausem. Ryzí defenzívu obstarává trio Michal Gulaši, Tomáš Malec, Michal Barinka. Na pomezí těchto dvou kategorií je Tomáš Bartejs.

Ideální obranný pár se skládá z jednoho ofenzivně laděnějšího a druhého, který zabezpečuje především zadní vrátka. „Útočení vyplývá z daných situací, jestliže vidím, že je šance jít dopředu, tak se toho snažím využít. Naopak když to vzadu smrdí, raději zůstanu, ať nepropadneme a nedostaneme gól. Pokyny od trenérů jsou jasné. Když můžeme, tak jdeme do ofenzívy, ale pak hned zase všichni dozadu,“ glosoval brněnský bek Jan Štencel o tom, podle čeho se rozhoduje, kdy se vrhne k podpoře útoku.

Momentálně Štencel naskakuje v elitním páru s Ondřejem Němcem, což je netypické v tom, že hrají dva ofenzivní obránci spolu.
Předtím reprezentační bek nastupoval vedle Michala Gulašiho. „Michal je velmi kvalitní obránce, pro mě byl obrovskou podporou, na kterou jsem se mohl spolehnout. Když jsem udělal chybu, nějaký námaz, tak to za mě vyžehlil. Věděl jsem, že se na něj můžu spolehnout,“ pochvaloval si třiadvacetiletý bek ještě donedávna vzájemnou kooperaci.

Statistiky obránců Komety

Ondřej Němec:
Odehrané zápasy: 22
Body: 13 (1 gól + 12 asistencí)
Hity: 7
Zblokované střely: 25
Jan Štencel:
Odehrané zápasy: 25
Body: 12 (3+9)
Hity: 5
Zblokované střely: 26
Michal Gulaši:
Odehrané zápasy: 26
Body: 0 (0+0)
Hity: 52
Zblokované střely: 61
Nicholas Schaus:
Odehrané zápasy: 9
Body: 1 (0+1)
Hity: 5
Zblokované střely: 3
Tomáš Bartejs:
Odehrané zápasy: 24
Body: 6 (2+4)
Hity: 7
Zblokované střely: 10
Tomáš Malec:
Odehrané zápasy: 25
Body: 3 (1+2)
Hity: 13
Zblokované střely: 32
Michal Barinka:
Odehrané zápasy: 24
Body: 3 (3+0)
Hity: 22
Zblokované střely: 30

Právě Gulaši je pro Kometu důležitý hráč. Sice nesbírá body za góly a nahrávky, ale zato exceluje v rozdávání hitů a v blokování soupeřových střel. Taková rána přitom umí pěkně zabolet. „S tímhle zkušenosti mám. Jenže každý pokus je jiný. Nestihnete se přemístit včas a puk si najde přesně místo, kde zrovna není chránič. Je to dost o štěstí, kam mě kotouč trefí. Blokování k hokeji patří, dělat to musíme. Když to zabolí, tak to v šatně zaledujeme a jedem dál,“ vykládal s úsměvem Štencel.

Ledové plochy v extralize brázdí několik střelců, kteří dokážou vyprodukovat štiplavý projektil. „Jedním z nich je Petr Sýkora. To je ranař, který má parádní střelu. Od nás na tréninku určitě Peter Mueller, který má hodně přesnou ránu. Jinak od každého rána zabolí, jestliže má čas a puk mu sedne skvěle. Na ledě není moc prostoru se správně štelovat,“ dodal Štencel, od něhož se kromě obranných činností očekává i dodatek směrem dopředu.

Zato góly nebo asistence od defenzivních obránců Gulašiho nebo Malce představují vítaný bonus. „Víc si cením defenzivních činností, protože na góly máme jiné hráče. Bránění je moje úloha v týmu, když se mi daří, tak mě to povzbuzuje,“ uvedl Malec.