Ostravané se snažili brankářskou jedničku Komety rozhodit od prvního čtvrtfinálového duelu. „Mnohdy to bylo až nesmyslné. Bralo jim to víc sil než nám. Řekli jsme si, že jdeme hrát náš hokej a ne se přizpůsobit soupeři,“ přiblížil Čiliak.

Ve vypjatých situacích spoluhráče podržel. Na ledě Vítkovic lovil puk ze sítě čtyřikrát, v domácím prostředí pouze jednou. „Dřív byl Marek hodně agresivní, rychlý a líbilo se mu chytat vše v rozkleku. Teď se zklidnil a technicky vypracoval. Už na každou ránu nepadá, spoustu věcí ustojí a je jeden z lepších gólmanů v extralize,“ chválila rodáka ze Zvolena brankářská legenda Komety Vladimír Nadrchal.

Čiliak už před koncem základní části věděl, že do vyřazovacích bojů vstoupí z pozice brankářské jedničky. „Pro gólmana je velmi důležité, aby se psychicky připravil. Play-off je o hlavě. Je to jiný hokej než v základní části, což mi sedí,“ popsal loňský extraligový mistr.

Pro kouče a majitele Komety Libora Zábranského přitom nešlo o snadnou volbu. Kvalitní výkony předvedla v základní části i dvojka pro play-off Marek Langhammer. „Neřeknu přesně, kdy jsem se rozhodl. Prostě se volba ukázala jako správná. Máme obrovskou výhodu. Kdyby se nedejbože něco stalo s Markem, okamžitě ho zastoupí stejná kvalita,“ těšilo čtyřiačtyřicetiletého Zábranského.

Brňané momentálně čekají na semifinálového soupeře. Ani přes hladký postup však Čiliak nepasuje Kometu do role favorita. „Hlavní soutěž byla letos strašně vyrovnaná. Ještě jsem nezažil tak vyrovnanou základní část. Bude to těžké a nikdo nepočítá s tím, že zase bez problému projedeme až k titulu,“ řekl pokorně.

Za výhodu Komety považuje minimální změny v kádru po mistrovské sezoně. „Mužstvo z minulého roku táhne za jeden provaz. Máme skvělý kolektiv, což je v play-off nejdůležitější,“ popsal slovenský gólman.

Volno mezi sériemi si zpříjemní sledováním dalších čtvrtfinálových bitev. „Koukal jsem i doteď na ostatní série. Je to velký relax. Stejně tak se chci věnovat rodině. Po odpočinku nás čeká trénink a příprava na dalšího soupeře,“ dodal.

Marek Čiliak ve čtvrtfinálové sérii
Úspěšnost zásahů: 95,76 %
Průměr obdržených gólů na zápas: 1,20
Počet zásahů: 113
Počet střel proti: 118

TŘI ČILIAKOVY MOMENTY V SÉRII:
1. zápas, čas 47:35 – za stavu 2:2 vytasil lapačku jako semafor, zneškodnil střelu útočníka Ondřeje Romana a udržel remizový stav
2. zápas, čas 55:35 – vybral si smolnou chvilku, když v čase 55:35 nepokryl ránu Romana zpoza půlící čáry
3. zápas, čas 10:47 – za stavu 2:0 chytil do lapačky střelu útočníka Samsona Mahboda a nedovolil soupeři snížit na rozdíl jedné branky, v duelu zaznamenal první nulu v play-off