Tvrďák s hokejovým srdcem. Tak si fanoušci brněnské Komety vybaví obránce Lubomíra Oslizla. Současný asistent stříbrného extraligového týmu symbolizuje oddanost klubu. Kromě vojny v Trenčíně odehrál v Brně s přestávkami patnáct roků.

Od konce sedmdesátých let s klubem jako zadák i pozdější trenér zažíval vzestupy a pády. „Pamatuju třeba sezonu, kdy celý stadion křičel, když jsem se jen dotkl puku. Mám doma ještě schované noviny, kde se psalo, že Oslizlo při rozehrávce spal," vzpomíná s úsměvem čtyřiapadesátiletý rodák z Opavy.

Šťastnějších chvilek však v klubu zažil víc. „Jeden rok jsem dostával sodu, jindy celý stadion skandoval mé jméno," povídá.

V dobách jeho kariéry už brněnský hokej ztratil největší lesk, přesto se klub držel v nejvyšší soutěži. „Titul a záchrana se slaví nejlépe. Ale já bych tehdejší tým nepodceňoval. Nejvyšší soutěž hrálo dvanáct mužstev, z toho tři čtyři slovenská. Reprezentanti zůstávali, liga měla úroveň," zdůrazňuje Oslizlo.

Přestože si jako hráč často neužil halekání s trofejemi a medailemi, má za sebou zajímavou kariéru. Na ledě si zahrál v zámoří proti Bobby Hullovi a v Kometě se kumšt učil od legendárního Oldřicha Machače. „K hokeji jsem měl blízko odmala. Otec hrál dlouho za Opavu stejně jako strejda, který tam strávil kariéru. Dělal v klubu kapitána a pak i ředitele zimáku," rozkrývá své kořeny.

Mezi malé hokejisty se podíval až v páté třídě a bruslení neměl hned v krvi. „Že se dostanu až do nejvyšší soutěže? To jsem netušil. Trenéři se strejdy ptali: Co jste dovedli za kopyto?" říká pobaveně.

Olson, jak mu spoluhráči přezdívali, se však rychle zlepšoval. Prošel všemi mládežnickými reprezentačními výběry, z prvního oficiálního mistrovství světa do dvaceti let si v roce 1977 dokonce odvezl bronzovou medaili. V té době už měl za sebou první sezonu v brněnském Zetoru, jak se tehdy Kometa jmenovala. „Bafuňáři se na mě před sezonou byli několikrát dívat v Opavě a lákali mě do Brna. Nedokážu to nějak vyjádřit, ale něco mě sem táhlo. Měl jsem i nabídku třeba ze Sparty, ale nakonec jsem se rozhodl pro Kometu," popisuje Oslizlo.

Mezi legendami

Začínající obránce se tak najednou převlékal v šatně vedle gólmana Vladimíra Dzurilly nebo kanonýra Josefa Černého. „Hlídali si, aby mladí odváděli hokeji sto procent. Kdo to neplnil, tak si mezi nimi neškrtl," tvrdí současný asistent brněnského kouče Komety.

Hned v první sezoně dostal výborného „učitele". V obranné dvojici se totiž setkal s pilířem československé reprezentace Machačem. „To byl můj velký vzor a získal jsem vedle něj obrovské zkušenosti," líčí Oslizlo.

Trenér Lubomír OslizloTrenér Lubomír OslizloZdroj: null

A přidává úsměvnou historku. „Když jsem Oldovi přihrál puk, křikl na mě, proč mu ho dávám, že je obsazený. Když jsem mu ho nedal, zařval, proč nenahrávám. Pak jsem poznal, že si mě prostě zkoušel a směroval. Škoda, že odešel tak brzy," připomíná kamaráda, který loni zemřel v 65 letech.

Oslizlo se v počátcích brněnského angažmá podíval také do rezervního reprezentačního mužstva. S ním vyjel na turné do zámoří a vychutnal si zápasy proti mužstvům z Western Hockey Association. Soutěž konkurovala NHL a hnízdily v ní hvězdy světového hokeje. „V Houstonu nastupoval Gordie Howe. Hrál jsem ve Winnipegu proti Bobby Hullovi. Jen co vjeli na led, hala bouřila," pátrá v paměti.

Když tehdy v devatenácti letech spatřil na vlastní oči Ameriku, nestačil se divit. „Byl to docela šok. Přiletěli jsme tam ve vánočním období. V košících jsme viděli ovoce, které jsem ani pořádně neznal. A když jsme přijeli na hotelový pokoj, fungovala tam klimatizace, s níž nikdo z nás neuměl zacházet. Poprvé jsme poznali i švédské stoly. Když došla kuřata, došel černoch a přidal další," směje se někdejší silový obránce.

Pak se soustředil na klubovou kariéru. Z Brna si odskočil na vojnu v Trenčíně, kde se setkal i se současným trenérským parťákem Zdeňkem Venerou a velkou postavou českého hokeje Ivanem Hlinkou. „Karty jsme hráli všude," pokyvuje.

Ten se i přes nabídky z jiných klubů vrátil do Brna, přestože tým spadl z nejvyšší soutěže. „Naštěstí jsme se hned v následné sezoně probojovali zpět," hlásí hokejista, který za Kometu odehrál 533 utkání.

„Hráči tehdy tolik nemigrovali," říká skromně zadák, který nedal dopustit na parťáka z obrany Ottu Železného.

Za Lužánkami už se neleskly mistrovské trofeje, přesto vyprodaná hala vřela při každé sezoně. „Když se hrálo dobře, diváci dokázali udělat skvělou kulisu. Jsou nároční. Poznají, když mužstvo neodevzdává, co má, a umějí to taky dát patřičně najevo," ví Oslizlo.

Oblíbenec Lachtana

Obránce uchvátil také nejznámějšího brněnského fandu „Lachtana", který si z prostěradla udělal transparent Oslizlo-gól. „Samozřejmě mi taková podpora dělala radost," přiznává Oslizlo, který při letošním play off předal Lachtanovi doživotní permanentku od klubu.

V roce 1987 si Kometa také zahrála play off, ve čtvrtfinále však podlehla Košicím. V Brně tehdy vládla parta okolo gólmana Karla Langa či útočníka Jiřího Otoupalíka. „To jsou mí dva nejlepší kamarádi, i když jsem Karla delší dobu neviděl. A jeho kousky v brance? Patřily k němu. Chtěl lidi pobavit a myslím, že mu to víckrát vyšlo, než nevyšlo," říká Oslizlo.

Na podzim roku 1989 po dohadování s komunistickými úředníky dostal povolenku na odchod do zahraničí. S Otoupalíkem zamířili do německého Straubingu. „Přišli jsme v září a v listopadu se v Československu odehrála revoluce," usmívá se.

Pracovitý zadák teprve v závěru kariéry pendloval po Evropě. Po Německu zkusil hokejovou exotiku v podobě Velké Británie či italskou štaci v týmu SG Zoldo. „Už mě v té době pobolívala kolena," vypráví.

Přesto se znovu vydal na pomoc milovanému Brnu. V letech 1993 a 1994 marně s Kometou bojoval o návrat mezi elitu. „Po porážce v semifinále play off se Slavií, za níž hrál i Růžička, jsem se rozhodl skončit," vybavuje si.

Od ledové plochy se příliš nevzdálil. Rychle totiž získával trenérské zkušenosti. Od dorostenců Komety a reprezentační šestnáctky se dostal i na lavičku rodné Opavy, kterou pomohl udržet v extralize. „V baráži jsme prohrávali se Znojmem 0:3 na zápasy a nakonec jsme sérii ještě otočili. Bylo co slavit," přiznává.

Pak se znovu vrátil do Brna, které na přelomu tisíciletí zažívalo hokejové temno. „Nebyly peníze, nebyly výsledky. Když se daří, tak berou práci všichni. Těžko se tehdy nacházel někdo, kdo by klubu pomohl," má jasno.

Oslizlo si nejpovedenější brněnský comeback schoval na uplynulý ročník. Ve spolupráci s koučem Venerou dovedli tým k druhé příčce. „Byla to stoprocentně nejkrásnější sezona. Nikdo s námi nepočítal," rozzáří se.

Lubomír Oslizlo

Narozen: 10. října 1957 v Opavě

Profese: hokejový obránce a trenér

Hráčská kariéra: Slezan Opava, Kometa Brno, Dukla Trenčín, EHC Straubing (Německo), Kirkcaldy Kestrels (Vel. Británie), SG Zoldo (Itálie)

Zápasy v Kometě: 533 utkání/ 63 vstřelených gólů a 101 asistencí

Trenérská kariéra: dorost Komety, reprezentace ČR U16, Opava, Kometa Brno, Rosice, Přerov

Rodina: manželka Alena, syn Petr, vnučka Valentýna

Zajímavost: V roce 1977 se zúčastnil prvního MS do dvaceti let. S čs. týmem vybojoval bronz a zvolili jej do All stars turnaje.