Kanadský forvard ve službách obhájce Masarykova poháru je nejtrestanějším hráčem v extralize. Doposud nasbíral v aktuálním ročníku osmadevadesát trestných minut. Své spoluhráče často oslaboval a způsoboval jim maléry, po kterých soupeřům dopřával početní výhody. Pomohla až promluva do duše od trenérů.

I když naposledy proti Hradci Králové doplnil sbírku trestných minut o čtrnáct dalších. Ve vyhecovaném duelu, kde zjednával pořádek na ledě, mu to ale patrně nikdo nezazlívá.

Nicméně problém, na kterém v Kometě nyní pracují, je koncentrace. „Chceme hrát šedesát minut konzistentně, což znamená dostatečně kvalitně, abychom v případě vedení měli zápas pod kontrolou. Naopak když musíme dotahovat, tak potřebujeme být aktivní a mít soupeře na dostřel,“ sdělil brněnský asistent kouče Kamil Pokorný.

Ve vyrovnaných utkáních v extralize rozhodují každé detaily a momenty. Na herní výpadky není prostor. Stačí vzpomenout duel na ledě Chomutova, kde Kometa prospala dvě třetiny a prohrávala 0:4. V poslední části se Brňané sice probudili, ale mocné dotahovaní prohru 4:6 neodvrátilo.

Podobný scénář se naskytl i v Pardubicích. Brno se ujalo v prvním dějství jednobrankového vedení. Jenže ve druhé třetině přišla ztráta koncentrace a domácí Dynamo srovnalo a sahalo i po dalších gólech. Následně Kometa ale zapnula, ukázala svoji sílu a duel dovedla do vítězného konce 4:1. „Sem tam máme výpadky. Někdy je soupeř potrestá a jindy ne. Pořád to je ale hazard. Musíme hrát šedesát minut,“ hořekoval Pokorný.

Problém si uvědomují i hráči. Přitom brněnský kádr není parta vyjuchaných mladíků. Naopak. Jestli v něčem brněnské mužstvo vyčnívá, tak ve zkušenostech. „V kabině se o tomhle bavíme. Víme, že nemůžeme polevit. Musíme neustále hrát naši hru, nesmíme vypadnout z tempa,“ poznamenal brněnský bek Jan Štencel.

Mnohdy přitom stačí jen malá nepozornost, podcenění či nedůraz, po kterém soupeř udeří. V prvním kalendářním utkání roku 2019 Kometa doma přivítala v extraligovém šlágru Třinec. Na časomíře ještě nenaskočila první minuta a hostující útočník Martin Adamský se zcela sám řítil na Karla Vejmelku, který skvělým zákrokem únik uhasil.

Ano, jednou se tohle může stát. Jenže identická situace se opakovala na začátku třetí třetiny. „Pořádně nevím, jak si tohle vysvětlit. Možná ztrátou koncentrace. Tohle se stávat nesmí. Musíme hrát šedesát minut, protože i desetiminutový výpadek nás může stát tři body, které potřebujeme. Na tohle je třeba si dát pozor,“ dumal Štencel.

Gólové dostihy střelců v extralize:

1. Marek Kvapil (Liberec) – 17 gólů
2. Peter Mueller (Kometa) – 16 gólů
3. Martin Zaťovič (Kometa) – 16 gólů
4. Tomáš Vincour (Hradec Králové) – 16 gólů
5. Milan Gulaš (Plzeň) – 15 gólů

Těšit Brňany může alespoň probuzení produktivity. V posledních pěti extraligových kláních nastříleli střelci Komety sedmnáct branek. Ofenziva mistra se rázem vyšvihla na čtvrté místo soutěže.

Kde hledat prince, kteří probrali ze spánku podřimující kanonýry, je nasnadě. Námět na českou pohádku přinesl příchod Tomáše Plekance a návrat Martina Erata. „Pro nás je to spíš dárek, že jsou s námi v kabině. Když získáte do týmu osobnosti formátu Erata a Plekance, tak přidáte hromadu charakteru a hokejového umu. Oba jsou výborní hokejisté a ohromně nám pomohli,“ chválil brněnský útočník Peter Mueller. Američan zatím nastřílel šestnáct ligových branek, stejně jako Martin Zaťovič.

Další góly může Kometa nastřílet už v úterý od šesti hodin doma proti Olomouci.