Majitel hokejové Komety Brno Libor Zábranský má velkou zásluhu na tom, že se klub po dlouhých třinácti letech představí v extralize. „Jsme na půli cesty. Mým snem je vyhrát s Kometou titul. Jestli to bude za patnáct dvacet let, to nikdo neví,“ vypráví pětatřicetiletý bývalý hokejista, který za pět let Kometu vyhrabal ze dna.

Po odkoupení extraligové licence Kometa zažívala hektičtější měsíce. Co všechno bylo potřeba udělat, aby kádr i klub byly připravené na extraligu?

Máte pravdu, že ta jednání byla hektická, složitá a finančně náročná. Když jsem se domluvil s Jardou Vlasákem (bývalý majitel Znojemských orlů, který Kometě odprodal práva na extraligovou licenci – pozn. red.), byla pro mě priorita dohodnout se s Jirkou Dopitou, s Pavlem Selingrem, Romanem Eratem a začít skládat mužstvo, abychom neměli sestupové starosti. Řekli jsme si, že budeme sázet na zkušenější hráče, kteří budou schopní ustát tlak, tedy obrovský zájem fanoušků i médií a samotné dění na ledě.

Například bývalý brněnský hokejista Josef Černý zdůrazňoval, že by bylo ohromné riziko dávat více prostoru mladším hráčům v tak důležité sezoně.

Má v tom svatou pravdu a je potřeba si uvědomit, že ti mladí ani nejsou. Kazí je rodiče i agenti. Díky tomu není také pryč éra Dopitů nebo Paterů, protože mohou těžit z obrovských zkušeností, a pořád jsou v Česku špička.

Odliv mladých hráčů do zámoří je asi velký problém českého hokeje.

Vrací se zdevastovaní a z osmdesáti procent nepoužitelní. Zároveň máme ohromnou zodpovědnost vůči městu i regionu, aby extraliga zůstala. Nemůžeme si dovolit hazardovat, vzít juniorskou pětku a zkoušet ji. Na to není doba. Na druhou stranu si myslím, že čtyři kluci dostali v přípravě šanci. Například Švaňhal se v Pardubicích ukázal velice dobře. Nezatracujeme je, ale jsme přesvědčení, že k tomu, co chceme hrát, je to mužstvo nejlepší.

Je asi velká alchymie skládat tým pro nováčkovskou sezonu. Čím jste se řídil?

Nechtěl bych, aby to vypadalo jako one man show. Jsme v Kometě tým lidí, který táhne za jeden provaz. Tyto věci řešíme v nejužším sportovním vedení společně s panem Medlíkem (sportovní manažer), své si k tomu řeknou i trenéři. Bude mi šestatřicet, se spoustou hokejistů se znám. Hrál jsem s nimi a můžu jim zavolat, když mám nějaké pochybnosti. Můžu se jich zeptat, jak se hráč chová v kabině, jak snáší, že třeba hraje ve třetí čtvrté lajně. V tom mám výhodu, že mám ke klukům blíž.

Do jaké míry vy nebo trenér Vladimír Kýhos můžete zasáhnout do toho, aby se utvořil v týmu dobrý kolektiv.

Jsem přesvědčený, že to není věc vedení. To může tuto záležitost ovlivnit pouze nákupem hráčů a necitlivým zásahem. Co se týče trenéra, ten už tam svou roli hraje. Musí být i psycholog a vědět, kdo s kým si sedne. Také musí umět klukům vysvětlit, proč třeba nehrají, co mají zlepšit a tak dál. Jeho role je významná, stejně jako dalších členů realizačního týmu. V neposlední řadě se vše odvíjí od vůdce.

Tedy Jiřího Dopity.

Troufnu si říct, že za tu dobu, co jsem v Kometě, jsme tu takového hráče neměli. On, realizační tým i další kluci, které jsme citlivě skládali do týmu, jsou pro mě záruka, že ta parta bude dobrá. Mělo by to fungovat.

Je těžké lákat hráče do týmu extraligového nováčka, když vědí, že očekávání fandů je obrovské?

Neznám hráče, který by nechtěl být obdivovaný, který by nechtěl být miláčkem davů. To prostě nefunguje. Nepoznal jsem nikoho, kdo by řekl: Chci hrát ve čtvrté lajně, abych nebyl vidět. Z tohoto hlediska nebyl problém, že by se někdo lekl nějakého tlaku. Spíše naopak. Zájem diváků, o němž se mluví po celé republice, nám všichni závidí. Také zájem hokejistů hrát tady stoupl.

Kádr má, dá se říct, finální podobu. Jste spokojený s tím, jak se tým podařilo obměnit?

Lhal bych, kdybych řekl, že ano. Ti, co mě znají, vědí, že nejsem spokojený nikdy. Nemám tím na mysli skladbu mužstva, ale pořád si myslím, že je co zlepšovat. Byl by velký omyl myslet si, že ne. Pokud by se naskytla možnost získat reprezentačního obránce nebo nějakou špičku v útoku, určitě bychom jednali. Mužstvo by se opět posunulo dál.

Jak cítíte vy sám roli nováčka?

Do role nováčka se paradoxně pasujeme my sami nejvíc. Podle skladby mužstva a podle toho, co jsem poznal v Pardubicích nebo Budějovicích, myslím, že máme u soupeřů velký respekt. Hokejová republika nám roli nováčka nedává.

Budete třeba radit hráčům před začátkem sezony, aby neměli těžkou hlavu, nebo to nepotřebují slyšet?

Mám zásadu k mužstvu mluvit co nejmíň. Z pozice majitele klubu je to jiné, než když jsem v šatně seděl s nimi. Na to je realizační tým, aby s hráči komunikoval. Do hokejového dění a přípravy mužstva absolutně nemluvím.

Mužstvo trénovalo v celé letní přípravě v Hokejové hale dětí a mládeže za Lužánkami. Je to velký zásah do týmu, když nemůže trénovat na vlastním ledě?

To byl další problém, který jsme řešili souběžně s jednáními s Jardou Vlasákem ohledně odkupu extraligy. Bylo nám jasné, že Rondo není schopné utáhnout hokejovou extraligu z titulu požadavků BPA nebo Asociace profesionálních klubů. Všude se renovují haly nebo dokonce staví nové.

Jenže Brno bylo specifické.

V Brně se spoustu let nic nedělo, takže mi pan primátor Onderka dal slovo, že se hala Rondo připraví tak, abychom byli důstojní nejen na ledě. Abychom také zázemím nedělali Brnu ostudu. Takže jsem věděl, že si budeme muset hledat tréninkové prostory. Ale budu upřímný: Netušil jsem, jaké problémy jsou v hale za Lužánkami. Nevěděl jsem, že toho někteří využijí a budou na nás útočit, že někoho likvidujeme. To byl tedy sekundární problém: zajistit hráčům adekvátní zázemí na přípravu.

Jak jste se domluvili se správcem haly?

Objednali jsme si ledy a bylo nám vyhověno. Je klid a platíme. Fungujeme tam na základě objednávky. Bohužel někteří lidi toho využili k útoku na vedení. My se tomu musíme jen smát.

V loňské sezoně jste s městskou společností Starez, která je pronajimatelem Ronda, řešili problémy ohledně fungování Komety v hale. Posunul se problém s pronájmem?

Věřím tomu, že díky panu primátorovi a radě města Brna se začal vnímat problém kolem hokeje. Vědí, co potřebujeme. Jediné, co chceme, je abychom měli stejné podmínky jako fotbalisté. To znamená mít halu v pronájmu. Jsme schopní platit včas a zároveň se o sebe postarat a tu halu vytížit. Nemá logiku, aby nám město posílalo dotace na ledové plochy a my zaplatili dvojnásobek městské firmě.

Jak to tedy teď vypadá?

Máme smlouvu se zhotovitelem, což je stavební firma Imos. Jednáme se Starezem. Co bude dál, se teprve bude řešit. Doufám, že to pro klub dopadne dobře. Nedokážu si představit, že bychom tam za stejných podmínek jako v minulých letech měli působit na extraligovém poli. To je neřešitelné.

Mohl klub dostatečně zasahovat do rekonstrukce haly Rondo tak, aby vyhovovala hokejové extralize?

Jsem rád, že jsme měli hlavní slovo ve smyslu zázemí pro hokejisty, ohledně mantinelů a tak dál. Zkušenosti kustodů, trenérů i hráčů jsou k nezaplacení. Když vám řeknu, že při tak nákladné rekonstrukci tam chtěli udělat šatnu o sto padesáti metrech čtverečních… Byl jsem zděšený. Zaplať pánbůh to bylo na začátku. Řekli jsme si k tomu svoje. Doufám, že zázemí bude vynikající a na úrovni extraligy. Týká se to i skyboxů, které se vybudují příští rok, tak abychom mohli partnerům nabízet reprezentativní prostory.

Extraligové kluby už v současnosti neřeší jen dění na ledě. Rozjeli jste projekt Království Komety. Jak vznikl ten nápad?

Dlouho jsem přemýšlel, jak vyjádřit vděk lidem, kteří nejsou z Brna. Máme jejich obrovskou podporu. V Pohořelicích mají padesát permanentek, v Lipůvce dvacet. Vidíme to díky nové evidenci, kterou jsme zavedli. Hledali jsme způsob, co pro ně udělat, jak do toho vtáhnout obec samotnou, aby to šlo více do povědomí. Chtěli jsme nadchnout patrioty třeba tím, že budou na dresech klubu. Je to pro ně hrdá věc. Vyhradíme padesát míst na stání pro každou obec, tak aby to městečko udělalo něco pro svoje lidi. Momentálně je v projektu zapojených dvaadvacet obcí.

Proč jste projekt nazvali Království Komety?

Nazvali jsme jej tak s nadsázkou, protože teď na jižní Moravě jiný hokejový extraligový klub není. Přebrali jsme štafetu po Znojemských orlech a myslím si, že by na to měli být všichni hrdí. Kdybychom se s Jardou Vlasákem nedomluvili, extraliga mohla skončit v Chomutově. Není to nabubřelost. Opravdu chceme vyjádřit vděk a otevřít halu i pro mimobrněnské fanoušky, kterých je spousta.

Mluvil jste o padesáti místech pro každou obec. To už bude na tuto sezonu?

Ano. Berte to tak, že se to vůbec nedotkne kapacity. Máme na to vyhrazené prostory. Budou jezdit speciální autobusy, které na žádost obce podpoříme a o ty lidi se postaráme, aby byli hrdí, že patří do této rodiny.

Funguje také projekt dárcovství krve. Pro letošní sezonu jste jej pojmenovali Vracíme do života.

Chtěl bych poděkovat všem lidem, kteří se zúčastnili loňské akce Červená z modré a pomohli zachránit život. Zajistili obrovské kvantum peněz, které tím bohunická fakultní nemocnice ušetřila. Díky úspěchu akce v ní chceme pokračovat. Hledáme způsob, jak podporovat hlavně prvodárce. Uvažujeme o tom, že pokud přijde prvodárce a v jednom roce daruje dvakrát třikrát krev, dostane od nás permanentku na stání zdarma. Chceme lidi motivovat, aby v tom pokračovali.

Mluvíme o spolupráci. Co Kometa a fotbalový tým 1. FC Brno?

Byl jsem s panem Mokrým (generální ředitel klubu) a panem Jarůškem (předseda představenstva) na obědě. Naprosto se shodujeme. Co se týče termínů zápasů, s některými hýbat nemůžeme. Máme prodaných šest tisíc permanentek. To oni respektují. Ve dvou zápasech jsou nějaké kolize, proto řekli, že termín nějak změní. Padl návrh, že bychom mohli udělat společný fotbalový i hokejový fanshop, protože máme spoustu fanoušků, kteří fandí oběma klubům. Byli bychom rádi, aby to i fandové vnímali tak, že spolupracujeme.

Dokážete si v budoucnu představit i společné permanentky?

Když je vůle, jde všechno. Nicméně otázka je v tom, jestli by to nepřineslo více chaosu díky vzdálenosti sportovišť. Myslím, že kdyby to bylo jako kdysi za Lužánkami, toho prostoru by byla spousta, jak spolupracovat se společnými fanoušky. Myslím, že je to v brzké době neřešitelné. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet.

Říkal jste, že nikdy nejste spokojený. V jakých směrech chcete klub posunout, kde jsou jeho mezery?

Chtěl bych klub stabilizovat, abychom měli domovský stánek, bavili diváky, abychom byli hrdí na to, když porazíme Spartu nebo Plzeň. Mým snem je, aby Kometa vyhrála titul. Jestli to bude za deset patnáct let, to nikdo neví. Jsme na půli cesty. Myslím, že to jde nahoru. Důležité je nepodělat se z toho a jít si svou cestou.

Jak se těšíte na středu?

Já doufám, že se těší hráči. Pro nás všechny to bude zážitek, takže se těším hodně.

Máte nějaký zápas, na který se speciálně těšíte?

Pro mě každý ten zápas budu úplně jiný v porovnání s loňským rokem. Celou dobu jsem směřoval klub k extralize. Do Komety jsem nikdy nešel s tím, že budeme dlouho hrát první ligu. Nejsem s tím ztotožněný při vší úctě k Berounu nebo ke Kadani, ať to neberou jako urážku. Kdyby to v nějakém horizontu s extraligou nedopadlo, tak bych v tom nepokračoval. Myslím si, že když přijede Straka nebo Ručinský, je to přesně to, co si Brno zaslouží.

Na jaké umístění má podle vás tým v první sezoně?

Myslím, že tým má v klidu na to, aby hrál do desátého místa, abychom neměli sestupové starosti. Já jsem v tomto skromný, když to takhle dopadne, budeme spokojení. Samozřejmě rozhoduje víc faktorů. Třeba jestli budou kluci zdraví. Kdyby se zranili dva tři klíčoví hráči, můžeme mít velký problém. Na druhou stranu si myslím, že máme zkušené hráče. Když budou mít kluci správně načasovanou formu, můžeme být velkým překvapením ligy.

Důležitý bude začátek.

Jde o to vstup do sezony zvládnout. Pro kluky to bude skok z tréninkové haly za Lužánkami na Rondo, takže to bude nové. Věřím, že to zvládnou. Rozjezd soutěže bude důležitý.