VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zábranský: Šokovalo mě, jak měli někteří hráči problém s taktikou

Brno /ROZHOVOR/ – Stále těžko hledá příčiny, proč partě okolo extraligových osobností Dopity, Hubáčka či Kvapila uniká extraligové play off. „Musíme udělat hlubší analýzu,“ říká majitel hokejové Komety Libor Zábranský v rozhovoru pro Rovnost.

8.2.2011 12
SDÍLEJ:

Majitel Komety Brno Libor Zábranský.Foto: DENÍK/Attila Racek

Zároveň neskrývá velké pochybnosti o taktické přípravě mužstva v minulém roce. „Potřebujeme zkušeného trenéra, který dá mužstvu řád a má jasnou vizi,“ zdůrazňuje sedmatřicetiletý šéf klubu.

Jak teď vůbec vidíte šance Komety na play off?
Šance se samozřejmě ztenčily, ale jak jsem řekl před týdnem: Dokud šance bude, věřit budu. Uděláme maximum.

Tým v posledních zápasech neustále slibuje, že se vzchopí. Souhlasíte, že se však na ledě nemá od čeho odrazit?
To je pravda. Otázka je, jak kluci trénovali, jak jsou připravení. Bohužel to z tribuny nepoznáte. Dva zápasy jsem viděl přímo ze střídačky. Ve Vítkovicích nebyli schopní udržet taktické pokyny, doma s Pardubicemi pouze dvě třetiny. Zajímá mě proč? Jestli jim nejde hlava? Nevím.

Sezona sice ještě neskončila, ale máte už v hlavě nějaká vysvětlení, proč tým tak spadl dolů?
Už teď je jasné, že se někde stala chyba. Krize měla podle mě tři fáze. Zpočátku to z naší strany herně bylo špatné, přesto jsme díky silným individualitám, jako je Kvapil nebo Hruška, vyhrávali zápasy o gól. Ve druhé fázi jsme se sice zvedli, ale kluci nebyli schopní proměňovat ani ty nejvyloženější šance jako doma s Kladnem a Mladou Boleslaví. V současné třetí fázi, která je podle mého názoru aktuální, si přestali věřit všichni. To nejsou ani výmluvy ani omluvy. Jen suše konstatuji, jak to vidím.

Takže nejde o krátkodobý problém?
Teď je zjevné, že nejde o krátkodobou krizi. Není možné, aby mužstvo nebylo schopné dodržovat taktické pokyny po celých šedesát minut. Buď je problém v hráčích samotných, nebo jinde. Ale pořád jsme v rovině spekulací a dohadů. Na výkonech se také obrovským způsobem podepsala dlouhodobá zranění. Můžeme postup zvládnout a pak tohle nikoho zajímat nemusí.

Kouč Lubina, který po Vánocích přebral tým po trenéru Jeřábkovi, mužstvo nenastartoval. Jakou má teď pozici?
Už dříve jsem řekl, že Lubina společně s asistentem Číhalem dodělá sezonu. Odstoupení kouče Jeřábka ničemu nepomohlo. Situace je taková, že kvalitní trenéři na trhu nejsou. Samozřejmě následující sezonu to budeme řešit.

Velké téma v očích fandů v minulém týdnu byla otázka bojovnosti. Minulý týden jste plně stál za týmem. Viděl jste teď rozdíl v přístupu hráčů mezi utkáním ve Vítkovicích a doma s Pardubicemi?
Budu upřímný, na střídačce ve Vítkovicích jsem byl hodně překvapený, jak mužstvo nedodržuje taktické pokyny trenérů, především zkušení hráči. V té přemíře snahy se snaží udělat vždy něco navíc, ale opak je pravdou. Míň někdy znamená víc. A pokud se nedaří, tak je lepší vše zjednodušit a nevymýšlet. Proti Pardubicím odehrál mančaft takticky výborně první a částečně i druhou třetinu. Po druhém a třetím gólu měl hlavu dole.

Takže jste viděl rozdíl?
Viděl jsem diametrální rozdíl v přístupu hráčů k plnění pokynů trenéra. O ničem jiném dnešní hokej není. Nasazení do hry je automatické a dnes si hráči nic takového nedovolí.

Budete z toho vyvozovat nějaké důsledky, například pokuty hráčům?
Kluci byli motivovaní na zápas s Pardubicemi, jak v minusovém tak plusovém hledisku. Hokejisté, kteří prohráli své minizápasy (statistika hodnocení účasti na ledě při vstřelených/ob­držených brankách – pozn. red.), budou patřičně ohodnoceni. Dokud zůstává šance na play off, nic v tomhle směru řešit nebudeme. Samozřejmě máme nachystanou i variantu, kterou by hráči pocítili velmi tvrdě.

Co dala účast na střídačce vám osobně?
Ve Vítkovicích jsem byl v roli pozorovatele. Do ničeho jsem nezasahoval. Proti Pardubicím jsem měl po dohodě s trenéry na starosti beky, aby kluci měli zase změnu. Jestli budu na lavičce dál, nebo ne, musíme teprve vyhodnotit. Bylo to pro mě hodně poučné a vstřebal jsem informace jinak, než kdybych je měl zprostředkované třeba od trenérů.

Tým je podle jmen velice silný, ale zdá se, že mu chybí morální síla otáčet výsledky. Nepamatuji si, že by v letošní sezoně dokázal reagovat na stav 0:2, naopak mnohokrát o dvě branky vedl a zápas do vítězného konce nedotáhl…
Jsou to holá fakta. Důvody neznám. Kdybych je znal, sjednám nápravu. Mám na to stejný pohled z tribuny, podobně jako se vy díváte ze svého novinářského místa. Abych si udělal ještě lepší obrázek, musel bych být s klukama v přípravě i v tréninku, což bohužel není možné. K tomu máme trenéry.

Bylo těžké rozhodnout o vyřazení Jiřího Dopity ze sestavy?
Nejde o to, jestli bylo těžké rozhodnutí pro mě. Máme tu tým trenérů a lidí, kteří se pohybují okolo mužstva. S Jirkou jsme se shodli, že nehraje v optimální formě. Na to, aby táhl tým, musí být pořád na ledě. Otázka je, jestli na to teď měl sílu. Na druhou stranu je taková osobnost, která si zaslouží úplně jiný přístup než mladý hráč. Pakliže by neměl být platný mužstvu a dostal třeba od trenérů prostor dvě tři střídání za třetinu, neprospěje to jemu ani celému mančaftu. Pak je lepší, aby si odpočinul, anebo potrénoval a sám se dostal do pohody. Je to zkušený hráč, který ví, jak se má připravit. Že by měl mít nějaké problémy jiného rázu, to vylučuji. Výkony mužstva a Jirky bych nespojoval. Tým nyní hrál špatně s ním i bez něj.

Říkáte, že mužstvo s Dopitou letos hrálo stejně s ním i bez něj. Neuškodilo tedy, že jeho lídr nenastoupil do klíčových zápasů?
Myslím si, že ne. Zkusit jsme museli všechno a toto byla zjevná snaha Jirkovi pomoct. Vím, že na toto téma vzniklo hodně spekulací, ale fakt za tím nic jiného nehledejte. Když pomáháme Jirkovi, pomáháme Kometě. Je to persona, ke které všichni vzhlíží, ale hráči se za něj nemohou schovávat. Na druhou stranu je hodně naivní myšlenka, že Jirka ve 42 letech má tým táhnout. Na to tu máme reprezentanty.

Zažíváte už druhou extraligovou sezonu, kdy mužstvo postihují tak obrovské výkyvy. Máte vysvětlení?
Máme v týmu hráče, kteří třeba pár let po sobě hráli v extralize play out. Může to být náhoda, ale taky nemusí. Když se podíváme na individuální statistiky hráčů, někteří z nich mají třeba minus deset či minus sedmnáct, což bohužel svědčí o tom, že nejsou v optimální formě. Ale z mého pohledu je ještě čas dělat unáhlené závěry. Z obecného hlediska je jasné, že jsme se jako jeden z mála klubů v první extraligové sezoně vyhnuli baráži. Druhý ročník bývá pro nováčka nejtěžší. V tomto jsem skromný. Vím, kde byla Kometa, když jsem ji přebíral. Klub jde pořád nahoru. Jsme stále na začátku.

Souhlasíte, že extraligové Kometě v posledních dvou letech chyběl zkušený kouč, adekvátní k tak velkému klubu?
Předně, pořád neřadím Kometu mezi velké kluby, protože jsme teprve druhý rok v extralize. Máme bohatou minulost a máme na co navazovat, ale máme před sebou spoustu učení a práce. Nemůžeme se srovnávat třeba s Pardubicemi, které jsou v nejvyšší soutěži desítky let. Ale to je také vývoj. Před třemi čtyřmi lety hrály play out Pardubice, Vítkovice, Zlín. Dneska to tam nikdo neřeší. Mají silné vybudované týmy. Je také potřeba vytvořit základnu mladých hráčů. Všechno chce čas. Za peníze se vše nemůžete koupit, navíc jich také nemáme tolik. Z tohoto titulu se nemůžeme řadit mezi bohaté a mocné kluby.

A otázka trenérů?
Je potřeba si uvědomit, že za celou dobu, kdy jde Kometa nahoru, vždy v půlce sezony přišla nějaká krize a měnil se trenér. Jestli šlo o nutné, nebo nenutné kroky, je věc názoru. Klub se dostává do pozice, že si nemůže dovolit, aby si prvoligoví trenéři v Kometě zkoušeli nějaké své pokusy. Ať už v letní přípravě, nebo při taktické přípravě mužstva. Opravdu potřebujeme kvalitního zkušeného kouče, který dá mužstvu řád a má jasnou vizi, jak pracovat s mladými. Jako vedení určitou představu máme.

V minulém týdnu se tým musel srovnat i s protestem fanoušků. Není v tom i jistá nevyzrálost diváků, že vyjádří nelibost v klíčovém utkání sezony?
Teď jste to řekl vy sám. Už předtím jsem se ptal nahlas, co protesty určitá skupina lidí sleduje. Chtějí nás zesměšnit před celou republikou? Hovořil jsem asi s pěti extraligovými manažery. Ptali se: Co se u vás děje, když před sebou máte zlomovou část sezony a máte řešit protesty? V neděli jsem na střídačce stál. Vnímal jsem to. Přál bych všem, aby si to zkusili, jaké to je. Je to brněnské specifikum..

Je v silách mužstva, aby zvládlo poslední tři zápasy?
Sílu, co se týče jmen, máme třeba daleko větší než Pardubice. Ale jmény nikdo žádný zápas nevyhraje. Důležité bude, jak kluci k utkáním přistoupí po taktické stránce a jak si vyčistí hlavu.

Dostali tedy volno?
Ano, na tři dny, aby mohli vyrazit za rodinami a mysleli na něco jiného než na hokej. Kdyby měli po dni volna naskočit do dvoufázového tréninku, tak to asi nepomůže. Sejdou se ve čtvrtek. Pak se budou šest dní připravovat na utkání v Plzni. Nic úplně ztracené není.

Autor: Tomáš Svoboda

8.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:
Debata k sociálnímu bydlení, která se konala v Dělnickém domě v brněnských Židenicích.
3 5

Slušní lidé se utkali v duelu s Žít Brno. Pernica z debaty nakonec vycouval

Supersport BMW i8. Policie si od auta slibuje hlavně větší ukázněnost řidičů na dálnici.

Řidič, který boural s policejním BMW, je nevinný

Křižovatka na Staré dálnici u obory je hotová. Semafory otestují za provozu

Brno – Opravy křižovatky na Staré dálnici u obory Holedná jsou od minulého týdne téměř dokončené. Přesto po ní auta do čtvrtka neprojedou. Dříve nebezpečná křižovatka, která je nově osazená semafory totiž čeká na kolaudaci a postavení svodidel v okolí.

Okradli pacienta v onkologickém ústavu i důchodce. Policisté po dvojici pátrají

Brno /VIDEO/ - Okradli důchodce v brněnských Židenicích o peněženku se čtyřmi tisíci korun, stejná dvojice potom vytáhla ženě v Masarykově onkologickém ústavu z kabelky mobil. Zloděje při prvním činu natočily bezpečnostní kamery a policisté tak nyní pátrají po jejich totožnosti.

Záviděla jí slavného manžela a znásilnění si vymyslela, prohlásila svědkyně

Brno - Případem bývalého boxera a olympionika Ľudovíta Plachetky se opět zabýval Krajský soud v Brně. Na osm let odsouzený muž má naději, že soudní řízení obnoví. Nová svědectví, která zazněla v jednací síni v úterý, případ moc neosvětlila. Předseda senátu Aleš Novotný tedy jednání o obnovení řízení odročil.

Neozvala příbuzným, kamarádům a nepřišla do práce. Po Slovence pátrají policisté

Brno - Do Brna se přistěhovala za prací, na začátku listopadu tam však přestala chodit. Neozývá se ani příbuzným na Slovensku, do pronajatého bytu v Králově Poli se nevrátila. Po šestadvacetileté, přibližně 180 centimetrů vysoké štíhlé brunetce pátrají kriminalisté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT