Klub po dlouho očekávaném návratu do nejvyšší soutěže nejdříve vrávoral, téměř spadl do propasti, a pak se zázračně vzchopil. „Sezona sice byla velmi hektická, ale hodně nás prověřila,“ přiznává první muž brněnského hokeje v rozhovoru pro deník Rovnost.

Nováček extraligy nakonec unikl osudu několika předcházejících týmů, které se hned v první extraligové sezoně nevyhnuly barážovým bitvám o záchranu, a skončil na jedenáctém místě.
Majitel klubu už přemítá o nadcházejícím ročníku. „Chceme play off, jiný cíl ani mít nemůžeme. Jednoznačně musíme získat střelce a zlepšit produktivitu,“ má jasno Zábranský. Ten s největšího pravděpodobností může do dalšího ligového ročníku počítat s klíčovým článkem mužstva útočníkem Jiřím Dopitou. „Ale nejdřív mu musím sehnat brusle,“ směje se šestatřicetiletý bývalý hokejista.

Když jsme spolu mluvili naposledy krátce po začátku play out, tipoval jste, že skupina o udržení nejspíše nabídne drama až do úplného konce. Nakonec jste se zachránili už čtyři kola před závěrem. To byl asi příjemný omyl, že?
Dočkal jsem se. Zaplaťpánbůh za to.

Díky čemu se tým po nepovedeném úvodu sezony tak zvedl?
S odstupem času je jasné, že začátek velmi ovlivnilo slučování dvou mužstev dohromady. Pak přišla docela chaotická letní příprava. Vše si muselo teprve sednout. Myslím s, že bylo potřeba si tím projít. O to sladší byla doba po Vánocích, kdy mančaft začal pravidelně vyhrávat. Je pravda, že jsme za pochodu museli vyměnit spoustu hokejistů: buď nesplňovali požadavky trenérů, nebo jejich výkonnost neodpovídala výši platů.

Když jste si zpětně přehrával sezonu, udělal byste něco jinak?
Už jsem to říkal a budu se opakovat: Po bitvě je každý generál. Nemyslím si, že vedení klubu mělo moc na výběr řešit věci jinak. Teprve čas ukázal, co je potřeba. Špatný start v soutěži ukázal na spoustu slabin mužstva, navíc některým hráčům se nedařilo tak, jak jsme očekávali. Tlak ze strany médií i fanoušků byl obrovský, ale na to se nechci vymlouvat. Jen to konstatuji.

Můžete myšlenku ještě rozvést?
Problém spočíval jednoznačně v psychice hráčů. Ze začátku si všechno nesedlo, jak by mělo. Přišlo hektické a hodně náročné první domácí utkání s Plzní, které tým prohrál (Plzeň zvítězila v Brně 2:1 – pozn. red.). Pak jsme v Litvínově nepůjčili soupeři osm minut puk, hned v úvodu jsme nevyužili několik šancí, jenže jsme zase neměli ani bod. (Brňané sice předvedli dobrý výkon, ale prohráli 3:5). Potom se vše zlomilo. Zápas proti Spartě? To byla tragédie, a pak už se to s námi vezlo. Každý si uvědomoval důležitost startu do sezony. Jenže kluci byli obrovsky přemotivovaní a začátek nezvládli.

Vedl jste klub v první extraligové sezoně. V čem vás překvapila?
Překvapilo mě, jak mě poznamenala první liga. Když se díváte shora, hokej je pokaždé jiný. Trošku jsem změnil názor na kvalitu první ligy. Mezi ní a extraligou není rozdíl jedné třídy, ale teď už říkám že tak tří. Některé rádoby prvoligové hvězdy, které už tu nejsou, na extraligu vůbec nestačily.

Takže podcenění…
(přeruší otázku) Podcenění v žádném případě. To byla vyloženě věc trenérů, které hráče chtěli ponechat a kterým věřili. Otázka je, jak se jim kluci sami odvděčili a jak byli připravení mentálně i fyzicky.

Říkal jste, že bylo nutné tým v průběhu sezony doplňovat. Jsou jednání s jinými extraligovými kluby obtížná?
Mám čest být v této pozici pět let. Neřekl bych, že jsem měl za tu dobu s někým problém, ať už jde o jednání s hráči nebo jejich agenty. Rozdíl v jednáních v první lize a v nejvyšší soutěži není až takový, samozřejmě úroveň extraligových hokejistů i agentů je úplně někde jinde. Ale jak říkám, žádný problém.

Kádr se v průběhu sezony hodně obměnil. V jejím závěru se ale ustálil a v extralize vynikal. Už jste spokojený s jeho složením?
Nejsem spokojený nikdy, to by bylo špatně. Ale těší mě, jak se vyvíjela sezona od nástupu nových trenérů i nových hráčů. Vnesli do toho novou energii a povedlo se.

Nabízí se otázka, jestli trenéři budou pokračovat i v další sezoně?
Tohle teprve budeme řešit. Představu i s panem Medlíkem (sportovní manažer klubu – pozn. red), co se týče sportovního úseku samozřejmě máme. Své si musejí říct také trenéři. Určitě bychom nechtěli rozstřílet mužstvo, které jsme tak pracně a hekticky budovali, a znovu skládat nový mančaft. Ve třetí čtvrtině jsme byli na druhém až čtvrtém místě v extralize, v závěrečné čtvrtině jsme získali dokonce druhý největší počet bodů ze všech. V play out jsme byli suverénní, trenérská kvalita tam nepochybně je. Teď jde o jednání a správná rozhodnutí. Já doufám, že je uděláme.

V médiích se objevily spekulace, že by do Komety mohl přijít vítkovický trenér Alois Hadamczik. Můžete se k tomu vyjádřit?
V hektických časech jsme zvažovali všechna jména. Díky nadstandardním vztahům Jardy Medlíka a Lojzy Hadamczika jeho jméno přišlo na přetřes. Teď je úplně nesmyslné o tom hovořit. Samozřejmě média pojala celou věc trošku jinak. Nemyslím si, že máme důvod cokoli vyvracet. Pro mě osobně je Lojza kandidát číslo jedna na národní tým. To říkám jen názor Zábranského, ne Komety.

Co se týče hráčských změn, někteří hokejisté určitě odejdou. Kde budete chtít naopak posílit?
Když se podíváte na poměr našich vstřelených a obdržených branek, jednoznačně musíme získat střelce a zkvalitnit produktivitu, protože na ní jsme ve spoustě zápasů vyhořeli.

Vůdčí osobnost týmu Jiří Dopita už naznačil, že bude pokračovat i v další sezoně. Je těžké jej udržet?
Samozřejmě. Pokud ho chci udržet, nejdřív mu musím sehnat brusle. (úsměv)

Jak to myslíte?
Jak to říkám, protože Jirka hraje na bruslích z plastové litiny, které už se x let nevyrábějí. Pokud s ním budu chtít vyjednávat o smlouvě, musím mu zajistit podmínky, aby mohl svou činnost vykonávat.

Takže je to jeho hlavní podmínka?
Ne, ale musím se na to připravit. (smích)

Kteří další hráči jsou pro vás klíčoví?
Nerad bych do toho takhle zabředával. Pro mě jsou klíčoví všichni, kteří v šatně sedí včetně kustodů. Oni musejí fungovat jako tým. Když to tak není, nejsou výsledky. Jedině při týmovém vystupování může pak jedinec vyniknout svými kvalitami.

A?
Považuji za důležité, že jsme podepsali smlouvu s gólmanem Sasu Hovim, prodloužili jsme smlouvu s Radimem Bičánkem, Jardou Svobodou, jednáme o Ivanu Humlovi. Koupili jsme ze Znojma mladého útočníka Jakuba Svobodu. Při skládání týmové mozaiky toho máme ještě hodně před sebou. Ale byl bych rád, kdyby v Kometě zůstalo sedmdesát procent hráčů ze současného mužstva.

Dá se říct, dokdy chcete mít kádr na příští sezonu kompletní?
Někteří špičkoví hráči třeba čekají na angažmá v Rusku, záleží na našem odhodlání počkat si na ně a podepsat s těmito špičkovými hráči smlouvu. Chceme mužstvo zkvalitnit tak, abychom příští rok hráli play off. Jiné cíle mít nemůžeme.

Takže až před tým předstoupíte před sezonou, toto bude hlavní úkol?
Já před něj nechodím. Kluci moc dobře vědí, jakým si prošli marastem, teď si samozřejmě užívají, že se to zlomilo. Zároveň vědí, že naši fanoušci, partneři i celé město si zaslouží, aby mužstvo hrálo co nejvýš. Jsem na ně pyšný, jak zvládli letošní sezonu.

Kdybych se chtěl zapojit do hokejového podnikání, doporučil byste mi to?
To bych vám určitě nedoporučoval. Musíte mít hokejové srdíčko, bez toho to dělat nejde. Jestli chce někdo vstoupit do hokeje s tím, že bude vydělávat peníze, je to nesmysl. Na naší úrovni to opravdu dělat nejde. My bereme jako čest, že můžeme vést historicky nejslavnější klub na Moravě. U nás je to o srdci.

Máte při tak hektické práci čas přijít na hokej a hru si pořádně vychutnat?
Nechtěl bych, aby to vypadalo, že mám tak strašnou zátěž, kterou nelze vydržet. To by byla blbost. Ale musím říct, že do Vánoc to byla katastrofa. Nebudu mluvit za sebe, ale rozhodně to pro nikoho z nás nebylo příjemné.

Napadlo vás, že by se tým mohl vrátit do první ligy?
To jsem si v životě nepřipustil.

Nejspíš by to byla chyba.
Když si něco takového připustíte, jste předurčený k porážce. Myslím že Brňáci neprohrávají.

Jak vůbec vnímáte posun klubu z první ligy k jedenácté příčce v první extraligové sezoně?
Bez pana primátora a čelních představitelů města i jeho osobností by Rondo nikdy nemohlo projít rekonstrukcí. Bez podpory města bych nemohl jít do odkupu extraligové licence. Zázemí tu bylo katastrofální, také dřívější vztahy nebyly ideální. V tomto směru se udělalo hrozně moc práce a co se týče posunu vpřed, pokročili jsme velice. Sezona sice byla hektická, ale všechny nás hodně prověřila.

Zapojili jste se i do dalších projektů. Co chcete v tomto ohledu zlepšovat?
Samozřejmě charitativních projektů nebo i akcí na zviditelnění značky je spousta a chceme v nich nadále pokračovat. Nechceme být jen sportovní klub, ale také součást Brna. Je potřeba ukázat, že nemáme pouze sportovní cíle, ale i společenský vliv. Tohle se dříve strašně podceňovalo.

A vaše přání do nové sezony?
Přeju si, aby fanoušci byli spokojení a kluci na ledě je bavili svojí hrou. Zároveň chci, aby nás naplňovala práce, kterou děláme. Může to znít jako pohádka, ale je to vše odvislé od toho, jak budeme hrát. Když budeme vítězit získávat body, bude vše, co jsem řekl, platit. Pokud budeme předvádět krásný hokej bez bodů, bude to katastrofa.

Sezona skončila. Už se těšíte na odpočinek?
Ne, ne. Pojedu na chvilku na ryby, ale ještě trénuju malé hokejisty. Už brzy začne letní příprava a mě to baví. Není to o tom, že bych si teď na měsíc hodil nahoru a odpočíval. Ani nechci.

A na rybách bude čas na přemýšlení o hokeji?
Záleží na tom, s kým jste na rybách. Když jedete s dobrou partou, nemáte na hokejové myšlenky čas. (smích)