VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zábranský: Úkol Komety? Minimálně play off

Brno /ROZHOVOR/ – Jeho klub čeká druhá extraligová sezona. V určitých ohledech může být ještě složitější než ta nováčkovská. Majitel brněnské Komety Libor Zábranský o ní má jasno.

11.9.2010 2
SDÍLEJ:

Majitel Komety Brno Libor Zábranský.Foto: DENÍK/Attila Racek

„Nevěřím, že bychom prošli stejným peklem jako loni,“ říká šestatřicetiletý bývalý hokejista, jehož klub v minulém ročníku dlouho válčil o záchranu v soutěži.

Letos by Zábranský mužstvo rád viděl v předkole play off. „Ale nechci na hráče vyvíjet nezdravý tlak. Nebudu jim říkat: Musíte skončit do čtvrtého místa,“ povídá klubový boss v rozhovoru pro Deník Rovnost.

Máte za sebou druhé extraligové léto. V čem bylo jiné než to loňské?
To se vůbec nedá srovnat. Tehdy jsme vůbec nevěděli, do čeho jdeme. Když řeknu, že začátkem května končila hektická jednání o odkupu extraligy, tak nejsem daleko od pravdy. Navíc ta loňská sezona se promítla i v nákupu hráčů.

Povídá se, že druhý ročník bývá pro nováčka ještě složitější než ten první. Bojíte se ho, nebo si říkáte, že výsledkově nemůže být o mnoho horší než loňský?
Nemyslím si, že to pro nás bude jednoduché. Je tu spousta nových hráčů, pořád jsme nováček. Ale stejné peklo jako loni si absolutně nepřipouštím. Na druhou stranu si uvědomuju, že máme pořád co zlepšovat.

V loňské sezoně logicky přišla do tvořícího se kádru více než polovina nových hráčů. Ale i letos máte osm posil. Není to příliš velký zásah do týmu?
Jak říkám, v extralize začneme teprve druhou sezonu. To mužstvo se stále vyvíjí, utváří a nechceme, abychom soutěž odstartovali jako loni. Některým hráčům vypršela smlouva, jiní přišli po Vánocích na výpomoc. S nimi jsme také vedli složitá jednání, ale většinou skončila na finančních požadavcích. Taky si nemůžeme dovolit všechno, jak se píše v médiích.

Je nějaký hráč, u něhož vás vyloženě mrzí, že jej v týmu nemáte?
Ne, určitě ne.

Jak vůbec vypadá shánění hráčů. Přímo si někoho vytipujete, nebo je to tak, že kdo se nabídne a je kvalitní, toho vyzkoušíte?
Sportovní úsek klubu je denně v kontaktu se spoustou manažerů, agentů. Ten trh se pořád vyvíjí. Není to tak, že přestupy řešíte kvartálně. Je to souvislá činnost. Hráč má určitou výkonnost. Pokud vidíte, že tři měsíce stagnuje, musíte to řešit. Ale jde o vývoj, který nejde dopředu odhadnout.

Letos jste vsadili na vynikající posily v tom nejlepším věku, třeba Kvapila nebo Stehlíka. Změnili jste strategii výběru hráčů?
V loňské sezoně to byla hodně otázka nabídky a poptávky. Drtivá většina hráčů, o které jsme měli zájem, už smlouvu podepsala jinde. Nebudu lhát, že mužstvo na další sezonu se skládá někdy koncem ledna, února. Loni si v té době nikdo nepřipouštěl, že bych šel extraligu koupit. Těžko jsme mohli volit strategii. Upřímně řečeno, do jednání s Jardou Vlasákem (bývalý majitel extraligového Znojma – pozn. red.) jsem vstoupil až poslední ze všech. Už jsem nechtěl riskovat, že bychom investovali osmdesát milionů do prvoligové sezony a postup se zase nepodařil.

Takže jste letos měli volnější ruku…
To jsou odlišné postupy. Loni jsme nemohli začít skládat tým v únoru a mít jasno o trenérech, což teď díky oběma Láďům (trenéři Vladimír Jeřábek a Ladislav Lubina – pozn. red.) máme, protože mužstvo zvedli. Letos jsme v úplně jiné pozici. Loni se ani nedalo mluvit o nějaké strategii nákupů. Museli jsme ligu zachránit za každou cenu.

Budu ještě konkrétnější. Zaslechl jsem, že jste loni kádr stavěli podle požadavků trenéra a letos podle požadavků klubového vedení.
Je to pravda.

Proč jste se tak rozhodli?
U některých hráčů se nám loňská strategie neosvědčila a stálo nás to peníze. Ale i letos všechno konzultujeme s trenéry. V týmu není jediný hráč, s nímž by nesouhlasili. Kdyby se k němu vyjádřili odmítavě, tak jej přivádět nebudeme, protože si dopředu zaděláváme na problém.

Takže jste letos mohli zvolit jasnou strategii při nákupu hráčů…
Nakoupili jsme mladé hráče, ať je to Kuba Svoboda ze Znojma, který se jeví velice dobře, nebo Tomáš Pospíšil z Třince. Na Kvapila jsme čekali nejdéle ze všech. Byl to jediný hráč, nad kterým visel ještě otazník. Věkový průměr mužstva šel dolů, ale nechci srovnávat s loňskou sezonou, to se ani srovnat nedá. Věci jsme udělali nejlíp, jak šly a museli jsme je činit v souladu s Vláďou Kýhosem, který musel skloubit dva mančafty dohromady, což není jednoduché. Nakonec jsme stejně udělali větší obměnu, než jsme předtím čekali.

Trenéři Jeřábek s Lubinou loni přišli do těžké pozice, ale svým způsobem neměli co ztratit. Jaké mají úkoly teď?
Rádi bychom s kvalitním týmem, který tu máme, hráli minimálně předkolo play off. A pak záleží, v jaké formě bude mančaft po Vánocích. Není to tak, že bych hráčům řekl: Musíte skončit do čtvrtého místa. To v žádném případě. Nechci, aby tu byl nezdravý tlak na hokejisty například kvůli hláškám, že budeme hrát o titul. To je nesmysl. Znovu opakuju, že začínáme druhou sezonu. Přál bych si, aby byla klidná a požádal jsem trenéry, aby pokud možno zabudovali do sestavy mladé hráče.

Bavili jste se s trenéry, jakým stylem chcete hrát, třeba i doma, kde máte vyprodaný stadion?
To je věc trenérů. Loni slavili úspěch s tím, co hráčům naordinovali, a já nepředpokládám, že to budou měnit. Samozřejmě jsou tu velké individuality jako Jirka Dopita nebo Marek Kvapil, které se budou prosazovat. Já tvrdím, že dobrý hráč se musí uplatnit v každém systému. Kdo tvrdí, že ne, tak se vymlouvá. Hokej jsem chvilku hrál, takže vím, o čem mluvím. Když hokejista v pětatřiceti letech řekne, že neví, co má hrát, tak jsou to výmluvy.

Jednání s Petrem Sýkorou už jsou uzavřená?
Není to vůbec aktuální. Petrovi jsem slíbil, že s námi může trénovat, jak dlouho bude potřebovat. Naposledy jsem s ním mluvil před čtrnácti dny. Myslím si, že se nic nezměnilo. Odsunul jsem to trochu bokem. Ne, že bych o tak kvalitního hráče nestál, ale extraliga je za dveřmi, mužstvo máme poskládané a nemáme plán do něho teď nějak sahat.

Sýkora minulý týden prohlásil, že by si na zkoušku zahrál přípravný zápas. S vámi o tom nejednal?
V žádném případě. My se chystáme na extraligu a nemůžeme si dovolit, aby si jakýkoli hokejista za nás přišel jen tak zahrát. To slyším poprvé. Ani bych to nedovolil. Pokud u mě hráč nemá smlouvu, nastupovat nebude.

Jak dlouho jste na něj ochotní čekat?
Mě to teď nezajímá. Soustředím se na 17. září a zápas s Třincem. Poskládali jsme mužstvo, které má naši důvěru, a takhle začneme hrát. Určitě teď nepřivedeme žádného hokejistu.

Loni se hodně napsalo o zanedbání letní přípravy. Kontrolovali jste hráče letos víc?
Kontroly, testy… Každý hráč je jinak stavěný. Hokejista, který váží osmdesát kilo určitě běhá jinak než Jirka Dopita se sto kily. Mě zajímá, jak kluci vypadají na ledě. A když se vrátím k loňsku: Láďa Kýhos celý srpen nebyl u mužstva, protože rehabilitoval po operaci kolene a přípravu vedl Venca Baďouček. Že mančaft nebyl připravený, jste viděli sami. To byl jeden z důvodů, proč u nás Baďouček skončil. Nejde se schovávat za zodpovědnost hlavního kouče, když ji dostal on.

Jako hráč jste zažil také éru Vsetína, který byl při penězích a jako nové mužstvo v extralize vyhrával tituly. Jde najít nějakou paralelu s Kometou?
Ne. Vsetín byl unikát, který už se nikdy nebude opakovat. Vládla tam opravdu rodinná atmosféra. Peníze byly až druhořadé. Co říkám, je paradox, ale pro hráče to platilo. Drtivá většina kluků poslední titul vyhrála zadarmo. Dneska je úplně jiná doba. Hráli jsme na tři pětky, teď se preferuje jiný styl hokeje. A změnily se nároky, to se nedá vůbec srovnat. Ve velkém městě ani nejde vybudovat něco jako ve Vsetíně. Já na tu dobu vzpomínám hrozně rád a největší chybu jsem udělal, že jsem odešel do Sparty.

V týmu máte jen tři odchovance. Budete i do budoucna především nakupovat hráče z jiných klubů?
Šestnáct let byla velká propast a to se bohužel promítlo jak v generaci hráčů, tak v generaci trenérů. Máme velkou nouzi o trenéry – bývalé hokejisty, které bychom mohli k mládeži dát a kteří by rostli a vyvíjeli se. V tomto směru musíme zacelit velkou díru oproti Pardubicím nebo Litvínovu. A nezapomeňme na to, že ještě před dvěma lety nám děcka utíkala za vidinou extraligového snu. Sedmák jde do Liberce, osmák do Karlových Varů. Nic jsme nemohli dělat.

Teď se to tedy změní?
Pro nás je jediná šance nabídnout kvalitu a vidinu extraligy. Vždycky jsem tvrdil, že pokud nebudeme mít extraligu, nemůžeme zlepšovat ani práci s mládeží. Přitom Brno je spádová oblast. Já osobně se mládeži věnuju hodně. Nejenom tím, že jsem jeden z trenérů, ale také se zajímám o to, co se v mém klubu děje. Vidím tam hodně talentů, ať je to dorost, nebo juniorka. Máme spoustu nadějných kluků v Havlíčkově Brodě. Myslím, že se vše bude hodně zlepšovat. Museli jsme pustit jednoho sedmáka do Liberce, ale s tím nic nenaděláte. Teď říkám: Kdo nechce hrát za Kometu, ať tady není.

O práci s mládeží ve Slavii teď vysílá pořad televize Nova a vzbudila poprask. Jaký na to máte názor vy?
Já jsem ten pořad neviděl. Jen jsem slyšel nějaké poznatky nebo názory ostatních. Není to dobrá reklama pro hokej jako celek. Slavii mi nepřísluší hodnotit. U nás pracuje Láďa Kříž, který dělá přes čtyřicet let u dětí a nehrozí, že by kluky vulgárně drezuroval. Jenže co dělají rodiče s dětmi doma, není věcí klubu. Jde o výchovu, s klubem to nemá nic společného. Nic podobného jsem v Brně nezaznamenal, ale problémy jsou všude. Každý rodič si myslí, že má doma Jágra. (úsměv)

Rozpočet klubu se pohybuje okolo 110 milionů korun. Dají se naznačit jeho příjmové položky?
Sedmdesát procent rozpočtu tvoří partneři, zbytek musíme pokrýt, ať jde o příjmy ze vstupného a několik dalších stotisícových položek. V Brně nevymýšlíme perpetuum mobile, abychom měli příjmy z něčeho jiného.

Ale málokdo má takový prodej dresů a všemožných suvenýrů…
Pravda, ale berte to tak, že spousta dresů je koupených třeba před čtyřmi lety. Nemůžeme říct, že máme pět milionů za prodané dresy. Navíc spolupracujeme s firmou Kappa, která nám zajišťuje kvalitu výrobků a distribuci. Teď jsme nastavili model, kdy má Kappa dominantnější slovo. Slibujeme si větší prodej i atraktivitu ve změnách designu. Ale horentní sumy z prodeje nemáme. Doba je těžká, fanoušek si určitě za sezonu nekoupí dva dresy. Byli bychom samozřejmě šťastní, ale realita je jiná.

Musíte se jako šéf o marketing hodně starat, nebo vám zájem o Kometu díky hokejové euforii lidově řečeno „spadl do klína“?
Že bychom to díky euforii dostali zadarmo? Určitě ne. Máme tady samostatné marketingové oddělení se třemi zaměstnanci. A děláme spoustu různých aktivit, v tomto směru jsme chtěli extraligu co nejdříve dohnat. Myslím, že se to daří. Jsme hodně vidět na území celého kraje. Každý vnímá, že Kometa je mediálně, i co se týče návštěvnosti, v laufu, ale jsme nohama na zemi. Za dva roky může být všechno jinak. Stačí jedna nepovedená sezona.

Kolik půjde lístků do prodeje na extraligové zápasy?
Prodali jsme šest tisíc permanentek, takže přibližně jedenáct set vstupenek. Všechny na stání.

V minulosti jste měli určité neshody s městskou společností Starez, která je pronajímatelem haly. Jaká je situace dnes?
(zamyslí se) Řeknu vám to úplně lakonicky. Jsem rád, že je Rondo spravené. Doufám, že tu budeme fungovat dál.

Když mluvíme o budoucnosti, šéf svazu Tomáš Král vidí reálně, že se do pěti let vytvoří velká evropská soutěž, do níž by se mohla zapojit i Kometa. Jak vnímáte projekt vy?
Stavím se k tomu neutrálně. Až bude aktuální, pokud ještě budu v té pozici, tak se tím budu zabývat. Teď nic neřeším. Chystáme se na druhou extraligovou sezonu a nechceme, aby dopadla špatně.

Řekl jste: Jestli v té pozici budu. Znamená to, že občas přemýšlíte, že třeba za nějakou dobu skončíte?
Ne, ale pět let je hodně dlouhá doba. Jsem stoprocentní vlastník klubu a je otázka, jak dlouho budu ochotný ještě ten tlak nést. Jednoduché to není, ale já si nestěžuju. Každopádně nechci slibovat, že to budu dělat do důchodu.

Co vám přináší spolupráce s primátorem Romanem Onderkou jako členem představenstva?
To bych nespecifikoval. Já bych nerad, aby to vyznělo jako nějaké předvolební PR. Nejsem v žádné straně. Řeknu to tak. Na co mi podal ruku, to dodržel. To se dnes cení. Úplně stejně bych podal ruku komukoli, kdo by slovo splnil.

Vaším snem je s Kometou vyhrát extraligový titul. Jste jeho splnění zase o něco blíž?
Děláme pro to všechno. Tak jak vyhrál Vsetín po postupu, byl zázrak. My musíme mužstvo postupně budovat. Jestli to bude za čtyři, nebo šest let, to je ve hvězdách. Ale udělám pro to maximum.

Autor: Tomáš Svoboda

11.9.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Změří si tlak, poslechnou tlukot srdce. Lidé se naučí poznat infarkt od selhání

Francis Koné.

Útočník Koné ze Zbrojovky získal cenu fair play FIFA

JAMU povede Petr Oslzlý. Nově zvolený rektor působil i jako poradce Havla

Brno – Novým rektorem brněnské Janáčkovy akademie múzických umění se stane profesor divadelní fakulty Petr Oslzlý. V pondělí jej zvolili v prvním kole tajného hlasování členové akademického senátu.

AKTUALIZOVÁNO

S autem skončil v tramvajovém kolejišti. Řídil pravděpodobně pod vlivem drog

Brno /FOTOGALERIE/ – K neobvyklému vozidlu v kolejišti museli vyjíždět krátce před půlnocí v noci na pondělí brněnští hasiči. V Žabovřeské ulici pomáhali řidiči, který po nehodě skončil i s autem na tramvajové trati.

Tabla prvňáčků: představíme ZŠ v Brně-Žebětíně, Rajhradu, Měníně a Ivančicích

Jižní Morava – Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka – pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic. Seriál s fotkami prvňáčků najdete vždy ve středečním tištěném vydání Deníku Rovnost.

DOTYK.CZ

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

/ GALERIE, VIDEO / Tvůrci internetových memů nespí a povolební situaci v Česku pochopitelně nenechali bez povšimnutí. Pozornost si získaly zejména čtyři momenty: vděk Andreje Babiše vyjádřený tvůrci jeho kampaně Marku Prchalovi, prohra Matěje Stropnického v čele Zelených, poměrně vysoký zisk SPD Tomia Okamury - a "nesmrtelný" poslanec Marek Benda.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT