Porážku 1:4 sice rodák z Písku neodvrátil, přesto si vysloužil nominaci na světový šampionát, který už v pátek startuje na Slovensku. „Od úvodních duelů musíme pracovat na obraně, aby to v nejdůležitějších zápasech vypadalo, jak má. Nemáme super hvězdnou obranu ani brankáře, takže musíme souhru sladit, aby tým fungoval co nejlíp,“ uvedla třicetiletá opora Jekatěrinburgu.

Jak hodnotíte vystoupení týmu na Českých hokejových hrách?

Jde o přípravu týden před mistrovstvím. Není to jako turnaje v sezoně, kdy chce člověk dopadnout co nejlíp. Prvořadé je se kvalitně připravit. Za stavu 1:3 (připomíná vývoj utkání s Ruskem pozn. red.) by se do toho na mistrovství bušilo jinak, ale pět dní před startem šampionátu se nechce nikdo zranit. Tyhle zápasy jsou těžké.

Co říkáte na výkony Rusů, kteří mají mužstvo nabité hvězdami z NHL?

Bylo vidět, že na turnaji dost odpočívali. Určitě se jim nechtělo padat do střel a někdy ani udělat krok navíc. Talent jim ale nikdo nesebere. Když se dostali do šance, šlo vidět, že to prostě umí.

Jste spokojený s vlastními výkony v přípravných duelech?

Celkem jsem. Vybral jsem si docela těžké zápasy, kdy toho na mě moc nelétalo. Když už přece, tak to byla tutovka. Sebevědomí jsem si neudělal, střel moc nebylo. Na druhou stranu se určitě necítím špatně.

Trenér Miloš Říha vás zařadil do konečné nominace na mistrovství světa. Čekal jste na stanovisko do poslední chvíle?

Víme o tom s gólmany už pár dní, takže žádné překvapení.

Říkali trenéři, kdo bude gólman číslo jedna?

Myslím si, že to nebudou vůbec určovat. Podle toho, co naznačili, budou nejspíš vybírat před každým zápasem zvlášť.

Co se ještě dá do startu šampionátu zlepšit?

Myslím si, že vůbec nic. Každý hráč si to teď musí v hlavě nastavit, vše do sebe musí správně zapadnout. Zápasů v základní skupině je hodně, první krok je do turnaje dobře vstoupit připravit se na nejdůležitější zápasy.

Jak se vám v tuto chvíli tým jeví?

Popravdě sám nevím. Sestava se dost mění. Je tu nejvíc hráčů, co v reprezentaci pamatuju. Prakticky v každém utkání byly formace poskládané úplně jinak. Obranná hra se na turnaji v Brně zlepšila. Zápasy před ním byly šílené. Defenziva vypadá líp hlavně díky příjezdu Hronka s Gudasem. Kvalitních obránců a brankářů na nejvyšší úrovni teď moc nemáme a zápasy na špičkové úrovni se vyhrávají především obranou. Musíme vzadu předvést to nejlepší, ať můžeme myslet na pěkné umístění.

Úspěch tedy stojí na kvalitní obraně?

Všechno je o obraně. Proto jsme byli dlouhou dobu nervózní, defenziva vůbec nefungovala. Ať už v zápase s Rakouskem nebo Německem. To byl jeden velký průser. Musíme na obraně od úvodních duelů pracovat, aby to v nejdůležitějších zápasech vypadalo, jak má. Nemáme super hvězdnou obranu ani brankáře, takže musíme souhru sladit, aby tým fungoval co nejlíp.