Po desíti odehraných duelech v Brně zaznamenal pouze jeden bod. Jenže ofenzivní přínos Schause nelze popřít. Statistika hodnocení účasti na ledě plus/minus nelže. V té má pět plusových bodů, což je druhé nejlepší číslo v Kometě. Nejlíp je na tom obránce Ondřej Němec s šesti.

Ještě před posledním zápasem Komety na ledě Chomutova měl Schaus osm kladných bodů. Naneštěstí pro něj v nevydařeném utkání na severu Čech, který Brňané prohráli 4:6, zapsal tří záporné body. „V prvních duelech se trošku rozkoukával. Není jednoduché se v rozehrané sezoně připojit k mužstvu. V posledních utkáních už měl vysoký ice time (čas strávený na ledě – pozn red.),“ řekl asistent kouče Komety Kamil Pokorný na adresu Američana.

Do povědomí českých fanoušků se Schaus zapsal v sezoně 2016/2017, kdy v základní části extraligy nasbíral šestatřicet bodů v osmačtyřiceti duelech za Pardubice. Na beka solidní počin. „Nick je kreativní obránce hlavně směrem dopředu, tohle víme z minulosti a věříme v jeho schopnosti,“ sdělil Pokorný.

Nicholas Schaus v lize za Kometu:
Odehrané zápasy: 10
Body: 1
Góly: 0
Asistence: 1
Střely na branku: 16
Hodnocení účasti na ledě +/-: +5
Průměrně odehraný čas: 17:36 minut
Celkový odehraný čas: 176:05 minut
Hity: 5
Zblokované střely: 4


Jenže pouze útočit nejde. Je třeba si plnit i obranné povinnosti. „Na druhou stranu máme nějaké defenzivní zásady a těch se musí držet, když je plní, tak je platným hráčem pro tým,“ líčil Pokorný.

Základní principy role obránce si uvědomuje i Schaus. „Vždy jsem se snažil formovat svou hru podle beků v Severní Americe, kteří umí hrát na obou koncích ledu. Jsou silní ve vlastním pásmu, ale dokáží přidat i útočnou výpomoc. Je třeba hrát oběma směry stejně kvalitně,“ glosoval dvaatřicetiletý obránce vlastní herní projev.

Přesto útočné choutky u Schause budou pořád převažovat. Těžko je utlumí na úkor obrany, což by popíralo hlavní důvod, proč si ho brněnský celek pořizoval. „Všichni ví, že je ofenzivní, s tím se váže větší riziko chyb směrem dozadu. Jenže útočným bekům, kteří jsou produktivní, se kiksy promíjí, protože jejich hodnota je v tom, že jsou kreativní a přináší góly,“ nabídl pohled Jakub Koreis, bývalý útočník Komety a nyní televizní komentátor.

Vyvážit Schausův ofenzivní přínos musí kolega ve formaci. „Tohle je většinou rozdané, že v jednom obranném páru nastupuje ofenzivní bek s dobrou rozehrávkou a přednostmi dopředu. Toho musí doplnit druhý, který víc brání,“ vysvětlil Pokorný sladění defenzivní chemie.

Z počátku naskakoval Schaus vedle Tomáše Malce, v posledních duelech zase po boku Michala Gulašiho. Tedy dvou ryzích defenzivních beků. „Myslím, že jsem všestranný hráč, můžu být použitý v mnoha různých aspektech hry,“ uvedl Schaus s tím, že mu nečinní problém hrát v páru i s ofenzivnějším spoluhráčem. Tak to třeba mají Němec s Janem Štencelem, kteří obstarávají elitní obranný pár Komety, přičemž oba jsou ofenzivní beci.