Čin se stal ve druhé polovině září roku 2023. Útočník školačku napadl ve středu okolo půl třetí odpoledne v Táborské ulici v Brně. Dívku museli záchranáři převézt do nemocnice, muže na místě do příjezdu strážníků zadržel náhodný kolemjdoucí. Žačka útok přežila, krátce po jejím převozu do nemocnice sdělila mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá, že je stabilizovaná na jednotce intenzivní péče.

Obžalovaný je od svého zadržení ve vazbě, k soudnímu jednání jej spoutaného přivedla eskorta.

„V případě odsouzení mu hrozí trest odnětí svobody v délce patnáct až dvacet let, případně trest výjimečný,“ sdělil po zadržení muže policejní mluvčí Petr Vala.

Státní zástupkyně Iveta Eichlerová podle ČTK tehdy vazbu navrhovala kvůli hrozbě útěku a opakování násilné trestné činnosti. "Utéct by mohl, protože je ohrožen mimořádně vysokým trestem, žije na ulici, nemá trvalé bydliště, nemá v Brně příbuzné a ani nepracuje. Pokud by se rozhodl utéct, nemá důvod se nadále zdržovat v Brně," uvedla tehdy Eichlerová.

Podezřelý podle ní užíval drogy a nešlo předvídat, jakého jednání by se dopustil a v jakém rozsahu. Zmínila, že zhruba před deseti lety muž již byl ve vězení za majetkovou trestnou činnost.

Obžalovaný se podle sdělení místního stánkaře pro Brněnský deník Rovnost v ulici pohyboval už několik dní před činem. „Potloukal se tady od minulého týdne, dřív jsem ho neviděl. Motal se po chodnících a něco si pro sebe mumlal. Naštěstí ho pak nějaký muž chytil a policajti ho hned odvezli,“ uvedl.

Z úterního soudního líčení vyloučil předseda senátu Aleš Novotný veřejnost, a to po poradě se státní zástupkyní, obhájcem obžalovaného, zástupcem poškozené a senátem. „Jednání bude neveřejné s ohledem na charakter této věci, kdy poškozenou je nezletilá osoba, a závažnost činu," sdělil Novotný.

Soud v čele s Novotným vynese nad obžalovaným veřejný rozsudek ve středu dopoledne.