Podle výpovědi jednoho z obžalovaných bratrů to nebyli oni, kdo bitku způsobili. „Svého bratra jsem potkal, když byl zkrvavený a vystrašený. Říkal, že mu nějaká banda chlapů nadávala, napadla ho a teď ho nahání," vyjádřil se u soudu František D.

Dva z poškozených totiž předtím Romanovi D. u trafiky na ulici Cejl sprostě nadávali a obviňovali ho ze znásilnění jeho partnerky. Byli navíc silně opilí. Jeden z mužů nakonec Romana D. i fyzicky napadl. Tomu se ovšem podařilo utéct.

„Uznávám, že jsem Romana napadl první. To snad ale není důvod, aby se pak s bratrem vrátili a zmlátili mě do bezvědomí," sdělil jeden z poškozených mužů.

Jak uvedl František D., na místo se nevrátili kvůli pomstě. V blízkosti trafiky měl totiž Roman D. zaparkované auto, které potřeboval. „Nechtěl jsem se bít. Měl jsem o bratra strach a nevěděl jsem, co se děje, tak jsem šel raději s ním. Kdybych se chtěl pomstít, tak bych tady musel zahájit dennodenní boj," řekl František D.

Mužům způsobili vážně poranění

Na místě ale zaslechl křik, další nadávky i výhružky smrtí. Dle jeho slov tam byl zmatek a mnoho lidí, v čemž se shoduje s výpověďmi dalších účastníků i svědků. Vše nakonec vyústilo v bitku, při které měl František D. v sebeobraně udeřit poškozené kovovou násadou na koště.

Spolu s bratrem tak údajně dvěma mužům způsobili vážná poranění hlavy. „Já je mlátil pouze přes záda a ruce, ne do hlavy. Mám sílu, kdybych je napadl tak, jak říkají, zranění by určitě vypadala hůř," podotkl František D.

Obžalovaný Josef N. u brněnského krajského soudu. Leden 2024.
Problémy měla kvůli cystě, ne mně, řekl muž, který měl v Rajhradě upálit družku

Nikdo z přítomných u soudu ale nedokázal přesně určit, jak rvačka pokračovala ani kdo koho napadl. Přehled o situaci komplikovaly i výpovědi poškozených. Kvůli požití velkého množství alkoholu si potyčku nepamatovali.

„Většinu věcí vím jen z doslechu. Když jsem se probudil z bezvědomí, bylo mi řečeno, že mě zmlátili basebalovou pálkou. O tom, kdo to byl a jak to udělal, ale každý tvrdí něco jiného," zmínil druhý z poškozených mužů.

Snímek je ilustrační.
Nezletilá dívka sexuálně uspokojovala muže z Vyškova, kumpáni pak vytáhli zbraně

Za dlouhodobé zdravotní komplikace požaduje jeden ze zraněných mužů od bratrů milion korun jako odškodné. Kvůli poškození má prý bolesti hlavy i zhoršený psychický stav, který mu neumožňuje pracovat. Případ bude soud dále projednávat.