Proti rozsudku brněnského městského soudu z loňského listopadu se odvolal policista Veselý, jeho komplic automechanik Miroslav Gold, státní zástupce i manželka policisty Dagmar Veselá, která v případu figuruje jako zúčastněná osoba (osoba, které byla zabrána nebo podle návrhu má být zabrána věc, pozn. red.). Věc tak v úterý znovu posuzoval brněnský krajský soud, na jednání se z obžalovaných dostavil pouze Veselý.

Veselý u krajského soudu uvedl, že je přesvědčený o své nevině. „Nikdy jsem nespáchal žádný trestný čin, natož několik. Neprokázalo se, že by byť jediná součástka pocházela z kradeného vozidla. Komunikace mezi mnou a informátorem byla pouze služebního charakteru, probíhala asi deset let a ve spisu je jasně zadokumentovaná," hájil se policista.

Podle obžaloby se Veselý spolčil s dnes již pravomocně odsouzeným Milanem Burnekem, zlodějem aut z Vysočiny a jižní Moravy, a dával mu informace o kradených autech. Celkem mělo jít nejméně o osm případů. Burnek policistům po svém zadržení před třemi lety přiznal krádež auta i pro Veselého. Později však svou původní výpověď změnil ve Veselého prospěch.

Kradená auta nejdříve nechali odstavená

Veselý Burnekovi dával u vytipovaných aut mimo jiné informace o jejich zabezpečení a zda mají zabudovaný vyhledávací systém. „Ukradená auta nechali odstavená a čekali, zda majitelé nahlásí jejich polohu. Pokud ne, auto zmizelo,“ podotkl již dříve u jednání městského soudu státní žalobce Jan Adam.

Veselý podle obžaloby navíc podváděl ve třech případech při přepisu aut. Na opravená a nově zaregistrovaná vozidla použil identifikační údaje z Burnekem ukradených aut. Jeden případ má na svědomí Veselý společně se svým známým automechanikem Miroslavem Goldem. Tomu brněnský městský soud uložil podmínku a pokutu sto tisíc korun, krajský soud v úterý Goldův trest potvrdil.

Jihlavská nemocnice.
Kauza Nemocnice Jihlava: manipulovaly se zakázky za miliony, šlo také o dotace

Veselému předsedkyně odvolacího senátu Markéta Jirsová namísto čtyř let ve vězení uložila pět a půl roku. Vyhověla tak odvolání státního zástupce, ta ostatní zamítla. Skutková zjištění městského soudu jsou podle ní správná, návrhy na doplnění dokazování nedůvodná a obžalovaní ve svých námitkách pouze opakovali obhajobu, se kterou se již vypořádal městský soud.

„Veselý uvádí, že Burnek byl klasický informátor, odvolací soud je ale opačného názoru. Z odposlechů je zřejmé, že informace neproudily pouze od Burneka k Veselému, ale i opačně," uvedla Jirsová. Veselého uznal soud vinným z legalizace výnosu z trestné činnosti, zneužití pravomoci úřední osoby, neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací, ze zpronevěry a nadržování.

Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková

Na straně Veselého je podle soudkyně jen jedna polehčující okolnost, a to jeho dosavadní beztrestnost. „Na druhou stranu mu přitěžuje to, že trestnou činnost spáchal s rozmyslem, ze ziskuchtivosti, zneužil svého zaměstnání policisty, spáchal více trestných činů a trestné činnosti se dopustil s další osobou," dodala soudkyně.

Kauzu vyšetřovali kriminalisté z Vysočiny, protože Burnek ukradl několik aut i na Jihlavsku a Třebíčsku. Veselý pochází ze Znojma, zaměstnaný je stále jako policista na Krajském ředitelství v Brně.