Státní zástupce, zmocněnec pozůstalých dcer a obhájce obžalovaného přednesli ve čtvrtek u Krajského soudu v Brně závěrečné řeči. „V hlavním líčení bylo jednoznačně prokázáno, že v domě byl pouze obžalovaný a poškozená. Osobnosti obou byly značně komplikované. Z důkazů vyplývá, že to musel být právě obžalovaný, kdo poškozenou zapálil,“ zhodnotil státní zástupce Marek Vagai.

Neoprávněnou manipulací a skladováním nebezpečného bílého fosforu se muži dopustili obecného ohrožení.
Rozsudek za skladování bílého fosforu v Rajhradě. Přečtěte si, jak soud rozhodl

Upozornil také, že byla oběť tragédie v době vzniku požáru pravděpodobně naživu, umírala proto ve velkých bolestech. Podle soudních znalců je popálení jednou z nejintenzivnějších bolestí vůbec. „Mám za to, že by měl být trestný čin kvalifikovaný jako spáchaný zvlášť trýznivým způsobem,“ pokračoval Vagai.

Letité soužití dvojice se dle dřívějších slov obžalovaného podobalo italskému manželství. Psychickou nepohodu zaháněla zemřelá žena antidepresivy a alkoholem, hádky nebyly v domácnosti výjimkou. Spory mnohdy končily domácím násilím, kdy se partneři vzájemně napadali. Právě v okamžicích před tragédií došlo zřejmě v domě k další z řady neshod.

„Víme, jak tyto problémy poškozená řešila, a to alkoholem v kombinaci s prášky na uklidnění. Po konzumaci si šla lehnout, byla po nich lehce omámená. To byl způsob útěku poškozené z konfliktů s obžalovaným. Lze důvodně předpokládat, že k tomuto řešení sáhla poškozená i onen osudný večer,“ dodal státní zástupce Marek Vagai.

Obhájce obžalovaného ve své závěrečné řeči naopak poukázal na řadu otazníků v dokazování. Jako jeden z důvodů, proč by podle něj měl soudní senát Josefa N. zprostit obžaloby, uvedl, že muž vůbec nemusel svou družku podpálit, nýbrž se jí snažil pomoct. Odpovídat tomu měly textilie položené na jejím těle, kterými se obviněný mohl snažit ženu uhasit.

Na trase mezi Pohořelicemi a Žabčicemi se dostalo auto mimo silnici.
Nehoda mezi Pohořelicemi a Žabčicemi: auto vylétlo ze silnice, žena je zraněná

Zároveň upozornil na chybějící motiv, kterým měly být podle obžaloby nevyřešené majetkové spory týkající se několika půjček. Ty měla v době společného soužití oběť muži poskytnout pod podmínkou následných splátek. „V době události byly dluhy již několik let nevymahatelné. Proč by tedy kvůli němu řešil majetkové spory s poškozenou,“ ptal se obhájce.

Za zmanipulovaný důkaz označil sám obžalovaný krabičku zápalek a rozházené sirky, které na místě při ohledání našel vyšetřovatel požáru Tomáš Přeslička. Ten současně zjišťoval, kde přesně mohl požár vzniknout.

„Když jsem vešel do domu, ucítil jsem zápach ředidla nebo podobné látky. Bylo zřejmé, že požár vznikl bezprostředně u těla nebo na těle, protože šíření požáru probíhalo pouze v jeho okolí,“ uvedl hasič v odpovědi na dotazy soudkyně Dagmar Bordovské.

Obžalovaný Josef N. u brněnského krajského soudu.
Muž v Rajhradě zapálil partnerku. Měli jsme italské soužití, řekl u soudu v Brně

Přeslička také dodal, že krátce po příjezdu na místo v osudný den dostal od policistů informaci o zajištění dveří zevnitř. U těch se měly nacházet dva balvany a plechovka plná barvy. „Z policejních záznamů ale víme, že první zmínka o kamenech pochází již z roku 2018, kdy je za dveře umístila poškozená, aby klientovi zabránila v přístupu do domu,“ hájil Josefa N. jeho obhájce.

Kromě závěrečných řečí a výslechu hasičů zazněly u soudu také výpovědi soudních znalců z odvětví psychiatrie a soudního lékařství. Soudní znalec z odvětví psychiatrie Pavel Mošťák shledal u obžalovaného smíšenou poruchu osobnosti s převahou sociálních rysů a závislost na alkoholu.

„Část jeho osobnosti trpí významnými odchylkami v morálních vzorcích chování. To ale neznamená, že je modelově schizofrenní,“ upozornil soudní znalec Pavel Mošťák.

Ilustrační foto.
Soudce: Žena pobodala muže v sebeobraně

Proti diagnostikované závislosti na alkoholu se muž ohradil. Dle své výpovědi do pětašedesáti let téměř nepil, poté mu množství vypitého alkoholu nepřipadalo nepřiměřené. „Když tady o mně bude někdo vykládat, že jsem alkoholik a léčil jsem se na psychiatrii, nezlobte se na mě, ale to ne. Už rok mě všichni vnímají jako kriminálníka, nechápu, podle čeho se tak soudí,“ stěžoval si obžalovaný.

V projednávání případu, který předloni v Rajhradě skončil uhořením ženy, bude soudní senát pokračovat ve čtvrtek 11. dubna. Svou závěrečnou řeč přednese obžalovaný Josef N., zaznít by pravděpodobně mohl rovněž rozsudek. Za vraždu trýznivým způsobem hrozí muži až dvacet let ve vězení, státní zástupce pro muže navrhl sedmnáct let za mřížemi.