Podle obžaloby rozdělal muž ve vybydlené budově oheň po předchozím sporu s bývalou partnerkou, přestože věděl, že se v místě nachází žena i její nový přítel. Posléze bez přivolání pomoci utekl, což mělo za následek rozšíření požáru dále do objektu a také do místa, kde se nacházeli poškození.

Osmatřicetiletý muž byl obžalovaný z pokusu o vraždu. Nakonec dostal sedm a půl roku vězení za těžké ublížení na zdraví a poškození cizí věci. Dále musí zaplatit peněžní škodu 1,2 milionu korun Fakultní nemocnici Brno, necelých čtyřicet tisíc korun Všeobecné zdravotní pojišťovně a městu Brnu zhruba 120 tisíc korun. Soud jej také na deset let vyhostil z České republiky. „Jsem spokojený," řekl Krzysztof A. B. při odchodu ze soudní síně.

Dohled na Moravským náměstí a Zelným trhem v Brně obstarává i soukromá bezpečnostní agentura, kterou si platí městská část. Ilustrační foto.
Zvýšený dohled nad centrem Brna. Za sto tisíc ho hlídá i bezpečnostní agentura

Rozsudek není pravomocný. Státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová si ponechala lhůtu na odvolání. Stejně tak obžalovaný. „Od počátku jsme říkali, že se nejedná o zvlášť závažný zločin vraždy ve stádiu pokusu. Jsme rádi, že ke stejnému závěru dospěl i soud. Počkáme, až nám přijde písemné vyhotovení rozsudku a podle toho s tím naložíme. Spokojenost převládá, ale máme za to, že nebylo vůbec zohledněna skutečnost, že obžalovaný byl silně podroušený alkoholem. Stále se domníváme, že to bylo v rovině nedbalosti, což má pak vliv i na právní kvalifikaci," sdělil obhájce Martin Šmeral.

Podle předsedy senátu Aleše Novotného soud dospěl k závěru, že právní kvalifikace vraždy neodpovídá důkazní situaci. „Obžalovaný si musel být vědom toho, že odhazuje nebo zapaluje hořlavé věci. Vnímal, že k něčemu došlo a šel to tam zkontrolovat. Svědčí to o vědomém nepřímém jednání,“ zdůvodňoval rozsudek Novotný.

Obžalovaný už dříve před soudem vypověděl, že vinu cítí pouze částečně. Nepopřel, že oheň způsobil skutečně on, argumentoval však, že se jednalo o nešťastnou náhodu. Po předchozím hojném pití alkoholu si u poškozených ve squatu zapálil cigaretu a nedopalek dle svých slov posléze odhodil na nedalekou hromadu smetí, která vzplála.

Známou funkcionalistickou budovu na nároží brněnských ulic Nádražní a Bašty zaplní Burger King.
Bývalý Čedok u nádraží v Brně bude Burger King. Porazil asijské bistro i optiku

Pokus o vraždu muž před soudem popřel. „Vůbec jsem jim nechtěl nijak ublížit. Kdybych jim chtěl něco udělat, měl bych k tomu příležitost už dřív, protože ve squatu byly rozbité lahve nebo židle. Je mi líto každého dne, kdy jsem sám v cele. Velmi toho, co se stalo lituji, ale nemůžu s tím nic dalšího dělat,“ podotkl osmatřicetiletý muž.

Poté, co oba poškození ucítili kouř a zjistili, že v domě hoří, chtěli utéct jediným možným východem. Dveře ale kvůli plamenům použít nemohli. Vrátili se proto do prvního patra, kde jejich volání o pomoc uslyšel až pracovník vedlejšího pneuservisu. Tomu se z okna povedlo vypáčit ocelové mříže a vytáhnout z něj muže.

Ženu pak držel za ruku až do příjezdu hasičů. Sám přitom riskoval vlastní život. „Byla bezvládná a já ji nedokázal jednou rukou vytáhnout. Už jsem nemohl dýchat. Bílý a dusivý kouř mi šel do očí. Přesto jsem ji stále držel, zatímco nahoru lezl hasič,“ popsal před časem Brněnskému deníku Rovnost hrdinský čin zachránce David Studnica.

Brněnský Husovický tunel bude v létě kompletně uzavřený.
Uzavírka brněnského Husovického tunelu: objížďka jen s polovinou pruhů

Poškozená, která je bývalou přítelkyní obžalovaného, skončila v nemocnici s popáleninami na více než čtyřiceti procentech těla. „Pouze shodou okolnosti, a to zejména díky včasnému zásahu Davida Studnici a složek integrovaného záchranného systému, nedošlo ke smrti poškozených,“ upozornil státní zástupce Vagai.

Policistům se muže povedlo vypátrat teprve o několik dní později, a to na základě svědeckých výpovědí a kamerových záznamů. „Ze všech informací jsem došel k závěru, že jsem u obžalovaného konstatoval závislost na alkoholu, emoční nestabilitu, obžalovaný trpí poruchou osobnosti, což je porucha trvalého charakteru,“ zhodnotil soudní znalec z odvětví psychiatrie Pavel Mošťák.

Nevyužívaný areál bývalého Dřevopodniku letos půjde k zemi, první fáze demolice se týká právě domů postižených loňským požárem. V místě v budoucnu vznikne nové bydlení.