Němec utrpěl vážná zranění a skončil v nemocnici. Obžalovaný se hájí tím, že ho neshodil ze zídky on, ale jeho bratranec.

Podle obžaloby Daniel M. s jeho bratrancem v podnapilém stavu přistoupili k poškozenému, který seděl na hradební zídce v tureckém sedu a telefonoval svým rodičům. Na něj v anglickém jazyce zavolali, aby neskákal a snažili se s ním dát do řeči. Poškozený jim naznačil, aby byli potichu, protože se chtěl věnovat telefonátu.

Deník o zářijovém případu na Špilberku psal TADY

„Poté na něj Daniel M. zakřičel anglicky já tě zabiju, což se jeho bratranec snažil zklidnit, načež si oba s poškozeným přátelsky plácli do rukou," popsal státní zástupce Ivan Hrazdira.

Ve chvíli, kdy se poškozený domníval, že jsou oba muži už pryč, k němu údajně opět přistoupil Daniel M. „V úmyslu shodit ho ze zídky s vědomím, že pod poškozeným je hluboký sráz, do něho nečekaně a intenzivně strčil, čímž došlo k nekontrolovanému pádu poškozeného z výšky 6,15 metrů s dopadem na hliněnou zem zvířecího výběhu," doplnil Hrazdira.

Poškozeného museli vyprošťovat hasiči, následně jej záchranáři převezli do brněnské fakultní nemocnice. Pádem utrpěl zlomeninu dvou obratlů a palce na ruce, pneumotorax (stav, kdy dojde ke vniknutí vzduchu do pohrudniční dutiny - pozn. red.), zhmoždění zad, oděrky a pokousání jazyka. Podle Hrazdiry poškozený jen shodou okolností a náhod, který nemohl obviněný ovlivnit, neutrpěl smrtelná či život ohrožující poranění.

Před policisty ujížděl sedmatřicetiletý muž. Měl několik platných zákazů řízení a byl pod vlivem drog.
VIDEO: Pod vlivem drog ujížděl na Brněnsku policistům. Skončil ve slepé uličce

Obžalovaný svou obhajobu v úterý začal dlouhým a detailním popisem celého dne. Ze Slovenska dorazil s přáteli do Brna, aby se zde rozloučil se svobodou, protože se měl v polovině září ženit. V průběhu rozlučky se bavil s náhodnými lidmi často, především v rámci plnění různých úkolů, kteří si pro něj jeho přátelé nachystali. Například měl sbírat podpisy od svobodných dívek.

Podobně se chtěl dát do řeči i s čtyřiadvacetiletým Němcem. „Jelikož seděl na zdi, tak jsem chtěl upozornit, že k němu jdeme. Protože jsme byli v náladě, řekl jsem mu ze srandy anglicky neskákej, nestojí to za to. On s někým telefonoval. Nerozuměl jsem, jakým jazykem mluví, tak jsem s ním navázal hovor anglicky," vysvětloval Daniel M.

Rozlučka se svobodou v Brně skončila obviněním z pokusu o vraždu.Rozlučka se svobodou v Brně skončila obviněním z pokusu o vraždu.Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková

Průběh celého hovoru si údajně nepamatuje. „Někdo navrhoval, abychom si plácli, to se i stalo. Uvízlo mi v paměti, že ten chlapec ukázal prstem přes rty, abychom byli potichu. Vzápětí na to do něj můj bratranec velmi rychle žduchnul. Zaslechl jsem hlasitý křik shora nad námi a bratranec začal utíkat, já za ním. V tu chvíli jsem si myslel, že došlo k nějakému fóru a že utíkáme, aby nebyl problém, aby nás někdo nezbil," hájil se.

Obžalovaný v úterý na dopoledním jednání před Krajským soudem uvedl mimo jiné i to, že nevěděl, že je v areálu hradu, protože byla tma a v Brně předtím nebyl.

Z hotelu do vazby

Policisté skupinu mužů z rozlučky včetně obžalovaného legitimovali krátce po incidentu na hotelu, neřekli jim ale údajně kvůli čemu přesně. Muži následně pokračovali v oslavě návštěvou striptýzového klubu a nevěstince. Další den ráno odvedli policisté Daniela M. z hotelu do vazby.

Krajský soud v závěru dopoledního jednání rozhodl o ponechání obžalovaného ve vazbě. Odpoledne četl předseda senátu Martin Vrbík výpověď poškozeného a jeho rodičů, kteří s ním v průběhu celého incidentu telefonovali. „Dva muži ke mě přišli a ptali se mě, odkud jsem. Potom mi jeden z nich anglicky řekl, že mě zabije. Nebál jsem se, bral jsem to jako opilecké řeči," zaznělo u soudu. Vzápětí ho ale dotyčný nečekaně strčil ze zídky. Poškozený mimo jiné i podle oblečení určil, že útočníkem byl Madarász.

Obžalovaný Josef N. u brněnského krajského soudu.
Muž v Rajhradě zapálil partnerku. Měli jsme italské soužití, řekl u soudu v Brně

V tu dobu na zídce opodál seděl mladý pár. Oba svědci okamžitě přivolali pomoc a s poškozeným si až do příjezdu záchranářů povídali. Podle jejich výpovědí ale přímo žduchnutí neviděli. Soud bude pokračovat za měsíc, mimo jiné předvoláním bratrance obžalovaného.