Čtyřiadvacetiletý turista z Německa seděl v tureckém sedu na hradební zdi v parku pod Špilberkem, když se s ním rozjařený a alkoholem posilněný Madarász a jeho bratranec chtěli dát do řeči. Němec na ně ale příliš nereagoval, protože telefonoval se svými rodiči. Tím si podle soudu od sedmatřicetiletého Slováka vysloužil shození z šesti metrů.

„V podstatě veškeré případy, které soudy projednávají, mají původ v přechozím konfliktu. Tady se ale potkali dva úplně neznámí lidé a poškozený se Madarásze dotkl patrně jen tím, že na něj nereagoval. Jde o projev arogance a neúcty k životu jiného," shrnul předseda senátu Martin Vrbík.

Dům je zapečetěný policejní páskou.
Úmrtí v Ořechově: Zdravotní problémy a prodej domu, zmiňují otřesení obyvatelé

Madarász podle soudu prožíval svůj velký den. Jakožto nastávající ženich se loučil se svobodou, lidé mu přáli, připíjeli si s ním, slečny se mu podepisovaly na tričko i na tělo, byl v euforii a všichni jeho veselí sdíleli. „Poškozený jako první osoba opakovaně naznačil, že se s ním bavit nechce. Obžalovaný na něj anglicky zakřičel, že jej zabije a když poškozený ani na tuto výzvu nereagoval, dotkl se tím mužské pýchy obžalovaného," usuzoval Vrbík.

Německý turista byl do té doby aktivní, cestoval, užíval si život, studoval vysokou školu a důvěřoval lidem. „Protože se ale setkal s osudem v podobě obžalovaného, nemůže zatím pořádně sedět, nic zvedat, sportovat, studovat, má noční můry a bolesti," podotknul soudce. Poškozený pádem utrpěl zlomeninu dvou obratlů a palce na ruce, pneumotorax (stav, kdy dojde ke vniknutí vzduchu do pohrudniční dutiny - pozn. red.), zhmoždění zad, oděrky a pokousání jazyka.

Plánovaná podoba nového hlavního vlakového nádraží v Brně.
Odkud a jakými linkami k novému nádraží v Brně? Podívejte se na přehlednou mapu

Madarász před soudem opakovaně shazoval vinu na svého bratrance. Proti jeho tvrzení ale podle soudu jednoznačně vypovídají například kamerové záznamy před hotelem Internacional, kde byla slovenská skupinka z rozlučky se svobodou ubytovaná, a kam Madarász s jeho bratrancem po shození Němce běželi. Madarász se na záznamech směje a předvádí žduchání.

Poškozený a opodál sedící svědci navíc za pachatele určili rovněž Madarásze. Jeho bratranec tvrdí, že si událost nepamatuje. Při policejní kontrole chvíli po činu nadýchal dvě promile.

Tramvajový tunel u Žabovřeské ulice v Brně. Tudy si krátil cestu zahrádkář.
Nebezpečný risk. Zahrádkář si krátil cestu tramvajovým tunelem u Žabovřeské

Protože křivě obvinil svého příbuzného, doposud neuhradil poškozenému škodu, nepřiznal se a neprojevil před soudem lítost, jedinou polehčující okolností je Slovákův čistý trestní rejstřík. Senát brněnského krajského soudu ho uznal vinným a na návrh státního zástupce Ivana Hrazdiry mu uložil trest na spodní hranici trestní sazby. Ta se u pokusu za vraždu pohybuje od deseti do osmnácti let.

Madarásze poslal soud do vězení na deset a půl let. Jeho obhájce si ponechal lhůtu na odvolání, rozsudek je tedy nepravomocný.