Israilov bude po odpykání trestu vyhoštěn do Ruska, odkud pochází. Stejný verdikt před čtyřmi lety vynesl soud i nad jeho kumpánem Saidkhuseynem Naurbayevem, který se ale skrývá v zahraničí a výkonu trestu uniká.

Zatímco Israilov před čtyřmi lety popíral, že v domě zavražděného kdy byl, a to i přesto, že vyšetřovatelé na místě činu našli jeho DNA, ve středu poprvé od začátku projednávání případu přiznal, že vraždu seniora viděl. Tvrdí ale, že jej zardousil uprchlý Naurbayev. Ten podle Israilova vraždil na objednávku ženy z rodiny poškozeného. Předsedkyně senátu Dita Řepková návrh na povolení obnovy řízení zamítla.

Rozlučka se svobodou v Brně skončila obviněním z pokusu o vraždu.
Tragická rozlučka se svobodou v Brně, ženich čelí žalobě z pokusu o vraždu

Israilov je momentálně ve vězení, středeční jednání se konalo přes videohovor. Popsal při něm, že do Žabčic přijel z Rakouska s Naurbayevem. „Přišel s informacemi, že v Česku je jeden člověk, který má peníze. A že mu je můžeme ukrást. Naurbayev věděl všechno, třeba kde jsou a kde nejsou kamery," líčil Israilov.

Po příjezdu podle jeho slov dvojice vystoupila z auta, přelezla plot a posadila se k domu. „Poškozený potom vyšel z domu se psem. Chtěl jsem odejít, myslel jsem, že nás někdo určitě uslyší. Naurbayev ale řekl, že nikam nepůjdeme, a že tady bude dělat to, co tu chtěl dělat," řekl Israilov.

Seniora prý Naurbayev chytil, zatáhl do domu, začal se s ním prát a zbil ho. „Pak mu svázal nohy a ruce a řekl mi, ať hledám peníze. Všude jsem hledal, ale nikde nebyly. Naurbayev stál a držel toho člověka zezadu za krk. Poškozený upadl a podle mě umřel. Naurbayev potom řekl, že to všechno udělala jeho žena," dodal Israilov.

Odsouzený Israilov uvedl, že o povolení obnovy řízení požádal, protože se dozvěděl, že jeho spoluobžalovaný se měl k vraždě i k okolnostem, proč ji spáchal, přiznat jeho kamarádovi. „Měl jsem ve vězení návštěvu, přišel kamarád a řekl mi, že za to Naurbayevi někdo zaplatil," uvedl.

Israilovův obhájce Antonín Šimeček navrhl znovu vyslechnout dceru a manželku poškozeného. Domnívá se, že jsou v jejich dřívějších výpovědích určité rozpory, což by podle něj mohlo potvrdil Israilovu verzi.

„Uvádí, že se k nim poškozený choval hrubě a násilnicky. Obě ženy navíc nezávisle na sobě vypověděly, že pes poškozeného byl ostrý, že by určitě štěkal. Přitom při hlavním líčení popsaly, že byl klid," zamyslel se.

Znal detaily

Podezřelé je podle Šimečka i to, že Naurbayev znal detaily o poškozeném i o jeho domě, které by mohl sám získat jen několikatýdenním sledováním. „Ty informace jim musel dát někdo velmi blízký," řekl obhájce.

Řepková návrh odsouzeného na povolení obnovy řízení zamítla. Obnova řízení se povoluje za situace, kdy se objeví nové důkazy, které byly dříve soudu neznámé, nebo se objevily až poté, kdy soud ve věci rozhodl, či se změnilo hodnocení skutečností, se kterými soud nemohl počítat. „To, že se měl Naurbayev doznat k činu, je důkazem nikoliv novým, už s ním bylo pracováno. Naurbayev byl za čin odsouzen," upozornila předsedkyně senátu.

Soudy, které o činu rozhodovaly již před čtyřmi lety, navíc konstatovaly, že i pokud by se vraždy poškozeného dopustil přímo Naurbayev, stalo se tak v souvislosti se součinností obou pachatelů na místě činu.

Proti rozhodnutí o nepovolení obnovy řízení může Israilov podat stížnost k vrchnímu soudu v Olomouci. Rozhodnutí tak není pravomocné.