Brno bylo první. Brňané si před 150 lety jako první lidé v českých zemích začali užívat výhody městské hromadné dopravy. Velké výročí se zástupci brněnského dopravního podniku rozhodli oslavit celou sérií akcí. Největší z nich bude pouliční párty s defilé současných i historických vozů.

První hromadný dopravní prostředek v Brně, koněspřežná tramvaj, vyjel sedmnáctého srpna 1869 z Moravského náměstí. „Přesně v den výročí odhalíme na rohu náměstí s ulicí Koliště historický označník, v sedm hodin večer pak z náměstí směrem k Semilassu opět vyjede koněspřežná tramvaj,“ pozval generální ředitel brněnského dopravního podniku Miloš Havránek.

Hlavním dnem oslav se stane poslední srpnový den a akce zaplní celou Lidickou ulici. „V brněnských ulicích jsme čtyřiadvacet hodin denně, takže kde jinde než v ulici si máme připomenout stopadesáté výročí?“ ptal se Havránek.

Řidiči si zasoutěží

Lidickou projede defilé padesáti vozů, tramvají, trolejbusů a autobusů, kterými se lidé vozí nyní, ale i takových, kterými jezdili po Brně předchozí generace. „Součástí programu bude komentovaná soutěž českých i slovenských řidičů tramvají či projížďka pelotonu 150 cyklistů na historických kolech,“ uvedla mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Oslavy ale začínají už v dubnu, nejdřív právě dnes zahájením plavební sezony spojeným se dnem otevřených dveří v areálu Lodní dopravy. Další exkurze do vozoven v Husovicích či Medlánkách se konají v květnu a v červnu.

Historické vozy lidé spatří i na tradiční Dopravní nostalgii, která letos připadne na půlku června. Lidé se mohou těšit na skutečné technické lahůdky. „Přímo na náměstí Svobody přivezeme a vystavíme legendární tramvaj Grácku z roku 1919 a unikátní historický tramvajový kropicí vůz, na který se snažíme získat peníze pro kompletní rekonstrukci,“ uvedl už dřív ředitel brněnského Technického muzea Ivo Štěpánek.

U příležitosti 150 let brněnské městské hromadné dopravy vyjde i jedinečná kniha. Čtenářům na víc než 350 stranách nabídne kromě textu fotografie, nákresy a ilustrace. Zájemci se do ní začtou v červnu.

Oslavy 150 let MHD v Brně

Historická událost: 17. srpna 1869 první jízda koněspřežné tramvaje Brnem

Letošní výročí: 150 let městské hromadné dopravy v Brně

Hlavní oslavy: 17. srpna – odhalení památníku MHD, 31. srpna – pouliční párty

Další akce: zahájení plavební sezony na přehradě, prohlídky vozoven