Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

15.12.2016

Ruský královský balet zatančí Romea a Julii. Na brněnském výstavišti

Brno – V roce 1938 měla v Brně světovou premiéru baletní inscenace Romeo a Julie na hudbu ruského hudebního skladatele Sergeje Prokofjeva. Nyní přijíždí jeden ze světových baletních souborů tuto premiéru do Brna obnovit. Royal Russian Ballet ctící tradiční ruskou baletní školu vystoupí ve čtvrtek večer v pavilonu P na výstavišti.

15.12.2016

Pětinásobná držitelka Grammy v Brně: Diana Krall vystoupí s jazzovým kvartetem

Brno – Byla třináctkrát nominována na cenu Grammy a pětkrát svoji nominaci proměnila ve vítězství. Prodala patnáct milionů desek po celém světě. Zpěvačka a klavíristka Diana Krall patří k nejlepším jazzovým umělcům současnosti a 20. září 2017 o tom přesvědčí i fanoušky v brněnské DRFG Areně. Na jižní Moravu přijede vůbec poprvé.

13.12.2016

OBRAZEM: Magic Free Group oslavila 20 let show plnou tance

Brno – Brněnská taneční skupina Magic Free Group oslavila dvacet let svého působení na české taneční scéně velkolepou nedělní show v Janáčkově divadle. Tanečníci se pyšní řadou ocenění v různých kategoriích. Nejcennějším je titul mistrů světa, který získali dokonce sedmkrát.

12.12.2016

Jób předstoupí před diváky i Boha nahý. V experimentálním Divadle u stolu

Brno – O vysvětlení smyslu nezaslouženého utrpení požádá Jób na jevišti brněnského experimentálního divadla. Své otázky klade sám sobě, Bohu i divákům. Novou inscenaci s prostým názvem Jób uvede experimentální Divadlo u stolu v pondělí v pět hodin večer.

11.12.2016

10 oscarových hitů 2016

Rok 2016 se blíží ke konci a na řadu přichází pravidelné bilancování. Jako obvykle se nevyhne ani filmovému odvětví. Začíná totiž tzv. oscarová sezona, která skončí na konci února předáváním slavných ocenění. A které filmy budou o zlaté sošky bojovat? V paměti pátráte zbytečně – pravděpodobní vítězové totiž často ještě ani nešli do kin. Magazín Dotyk proto aspoň vybral desítku filmů, o kterých bude v následujícím období hodně slyšet.

AKTUALIZOVÁNO
7.12.2016

Zemřel Jaromír Hnilička, významný jazzman a vynálezce hnilofonu

Brno – Když v roce 1955 hledal Gustav Brom nové hudebníky do svého swingového orchestru, zaujal ho mladý Jaromír Hnilička natolik, že za ním přijel s nabídkou do Bratislavy. Hnilička tam tehdy studoval konzervatoř. „Bylo to dost bizarní. Bydlel jsem tehdy u paranoidní paní, a když se na mě pan Brom ptal, vyblafla na něj: A keby som ti jednu strihla, čo by si povedal?!" vzpomínal Hnilička.

6.12.2016

Richard Müller v Brně: nová deska i šansony

Brno – V září vydal nové album a ještě za čerstva s ním vyrazil na koncertní šňůru po českých a moravských městech. V úterý večer se slovenský zpěvák Richard Müller vrací na prkna brněnského Janáčkova divadla, aby zde završil své tříměsíční „To nejlepší" turné.

5.12.2016

OBRAZEM: Lucie Bílá a její hosté vystoupili v Brně

Brno – Na poklidnou vánoční atmosféru se mohli lidé naladit v pondělí večer v brněnské hale Vodova. Se svým slavnostním vánočním koncertem tam vystoupila Lucie Bílá. Zpěvačku doprovázela kapela Petra Maláska a nechyběli ani hosté.

5.12.2016

Německý dům? S portrétem Adolfa Hitlera, ukazuje také nová kniha

Brno – Když v roce 1900 vyšla série fantaskních pohlednic o tom, jak bude Brno vypadat za sto let, byla na nich spousta vzducholodí a snových vynálezů, ale Německý dům stál stále na Lažanského – dnešním Moravském náměstí. Nakonec se tato budova v Brně dočkala čtyřiapadesáti let. Poté ji město na přání mnoha Čechů zbouralo. Historii Německého domu a s ním spřízněných spolků představuje nová kniha, jejíž křest je ve čtvrtek v Moravském zemském muzeu.

2.12.2016

OBRAZEM: Letohrádek Mitrovských vystaví betlémy z Peru i Mexika

Brno – Více než sedmdesát betlémů z exotického Peru, Mexika, či Keně, ale i ty z evropské a české produkce, si můžou zájemci prohlédnout od soboty v Letohrádku Mitrovských u brněnského výstaviště.

2.12.2016

Věhlasná rocková skupina Kiss poprvé vystoupí v Brně. Přiletí vlastním tryskáčem

Brno – Na koncertech plivají oheň, krev, kouří se jim z kytar a používají pyrotechniku. Americká rocková skupina Kiss je svými vystoupeními pověstná. A poprvé v historii o tom přesvědčí také brněnské fanoušky – 20. května příštího roku na brněnském výstavišti. Předprodej vstupenek začíná v pátek.

1.12.2016

Malíř Pavel Čech vypráví svými obrazy tajemné příběhy. Na Špilberku

Brno – Jsou světy, které mohou spatřit jen dětské oči, říká malíř a ilustrátor Pavel Čech, autor knih a komiksů a držitel ceny Magnesia Litera, který se podílel na tvorbě knih Jana Skácela či Jiřího Kratochvila. Jeho fantazijní obrazy a ilustrace představuje na nové výstavě Muzeum města Brna.

30.11.2016

Herečka Ivana Vaňková: Mary Poppins se zdokonalila v kouzlení

Brno /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ – Poprvé chůva Mary Poppins přiletěla na jeviště hudební scény Městského divadla Brno v listopadu roku 2010. Po dobu tří let uvádění ji vidělo přes 114 tisíc diváků. Nyní se Mary Poppins vrací do Brna znovu, a to díky opětovnému získání licence. Těšit se diváci mohou na pětatřicet repríz, vylepšenou technologii inscenace i nejdelší kouzelné sousloví superkalifrad­žilistikexpija­lidózní. „Naučili jsme se ho s dětmi už před lety i pozpátku," říká představitelka titulní role Ivana Vaňková.

29.11.2016

Husa na Provázku uvede Tango Macabre, grotesku o životě ve lži

Brno /FOTOGALERIE/ – Záběry nevěst s naivním výrazem věřících ve šťastnou budoucnost. Herci v groteskních gestech, kteří se snaží zpodobnit svět. A také archivní projekce s profesionálním tanečníkem pohybujícím se v rytmu tanga. „Kdo touží po smrti nebo se vyrovnává se ztrátou či neschopností komunikace, tančí tango," říká režisér Vladimír Morávek a představuje tak novu premiéru Divadla Husa na provázku, která má název Tango Macabre.

28.11.2016

Anděl Páně po jedenácti letech

První prosincový den vstupuje do kin pohádka Anděl Páně 2. Jen málokterý snímek letos vyvolává taková očekávání jako právě nový film režiséra Jiřího Stracha.

28.11.2016

Srnky aneb Příběhy o nešťastných debilech

Brno – Čtyři muži, kteří sní nad své poměry. Místo toho, aby se smířili se svým životem, snaží se dosáhnout nereálného. A komplikují si kvůli tomu život. Svoji autorskou hru Srnky vycházející z absurdního humoru v Divadle Bolka Polívky premiérově představí režisér Tomáš Svoboda. „Tématem hry je nepřijetí skutečnosti. Vystupující postavy jsou v podstatě nešťastní debilové," říká Svoboda.

25.11.2016

Mistrová a Malý princ. Studenti uvedou dvě nové opery v Divadle na Orlí

Brno - Dvě různorodé opery v jednom premiérovém večeru, fraška Mistrová, aneb když Bolševici zrušili Vánoce a filozofická pohádka Malý princ. Dva zdánlivě odlišné příběhy přenesou na jeviště brněnského Divadla na Orlí studenti Janáčkovy akademie múzických umění. Premiéra dvou krátkých oper v jednom večeru je na programu v sobotu a neděli.

23.11.2016

Festival francouzských filmů doplní výstava fotoreportéra Deníku Rovnost

Brno - Skryta v metrech hedvábí, paže prodloužené dlouhými dřevěnými tyčemi. Loïe Fullerová uchvacuje publikum svým revolučním serpentinovým tancem – je hvězdou evropských kabaretů éry Belle Epoque. K nohám jí padají Toulouse-Lautrec, bratři Lumierové i Rodin. Předpremiéru filmu Tanečnice nabídne letošní Festival francouzského filmu v Brně. Zahájení je ve středu večer v kině Scala.

23.11.2016

Lasica s orchestrem Bratislava Hot Serenaders vyprodal brněnský klub Metro

Brno - Téměř na závěr festivalu Moravia Music fest přijel v pondělí do brněnského klubu Metru Music bar Milan Lasica s orchestrem Bratislava Hot Serenaders.

20.11.2016

OBRAZEM: Na chvíli hercem. Při Noci divadel si lidé zkoušeli kostýmy

Brno – Divadlo nejen ze sálů, ale také ze zákulisí. Podobnou možnost nabídly lidem v sobotu večer už po čtvrté brněnské scény. Fanoušci kultury v nich při Noci divadel navštěvovali zdarma různá představení, vernisáže nebo se účastnili komentovaných prohlídek.

18.11.2016

Moraváci jsou opravdovější, říká Brzobohatý, který svou tour odstartuje v Brně

Brno /ROZHOVOR/ - Vinné sklípky, slivovice a zpěv. Tak si pamatuje Ondřej Gregor Brzobohatý jižní Moravu ze svého dětství. Své turné Universum Tour odstartuje čtvrtého prosince v Brně. „Když jsme jezdili na Moravu, vždycky se zpívalo," říká třiatřicetiletý hudebník.

11.11.2016

Moravia Music Fest: B Side Band či The Puppini Sisters pobavilii Sono centrum

Brno - Na hlavním koncertě Moravia Music Festu v Sono centru se ve čtvrtek představil B Side Band s Bandleadrem Josefem Buchtou a vokálním triem z Anglie The Puppini Sisters. Nebylo náhodou, že v publiku seděl zpěvák Vojtěch Dyk, protože se v půlce koncertu přesunul na jeviště a taky pro vyprodané Sono centrum zazpíval několik swingových hitů.

11.11.2016

HaDivadlo na jeviště přenese Brochův román Náměsíčníci

Brno – Všude samé imitace. Směřuje svět někam? Něco se musí stát! Náměsíčníky bloudící mezi fanatismem a nihilismem v hodnotovém prázdnu meziválečného Německa přenese na divadelní jeviště brněnské HaDivadlo. Legendární román evropského modernisty Hermanna Brocha divadelníci představí jako materiál pro průzkum střetů mezi lidmi. „Potřebujeme přece jistoty. Existují ale nějaké?" táže se režisér inscenace Ivan Buraj.

10.11.2016

Jazzman Vilém Spilka: Název Podvod je cimrmanovský dvojsmysl

Brno – Nejdřív Nedvědovy písně hrával u táboráků, to když ještě coby student jezdíval na vandry. Po téměř třiceti letech se k hudbě folkového písničkáře Jana Nedvěda vrací znovu. Nyní už coby ostřílený jazzový hudebník, který se svou kapelou Vilém Spilka Quartet vzal tehdejší folkové hitovky, vtiskl jim jazzové aranžmá a uspořádal na novém albu s názvem Podvod.

5.11.2016

Tenorista Magnus Vigilius: S češtinou jsem svedl dlouhý a tvrdý zápas

Brno /ROZHOVOR/ – Historické budovy, mladistvý duch města a také pivo. Hlavně to se na Brnu líbí opernímu pěvci Magnusi Vigiliovi, který hostuje v Národním divadle Brno. V neděli zde ztvární roli Cavaradossiho v Tosce, nedávno se také představil jako Boris v Janáčkově Kátě Kabanové. „Myslím, že opera vyžaduje trpělivost, opakování a snad i někoho, kdo vám do ní pomůže vstoupit," říká dvaačtyřicetiletý tenorista.

5.11.2016

Baletní Chvění? V Janáčkově divadle s hudbou Goreckého a Pavlici

Brno /FOTOGALERIE/ – Poslední list se třese na platanu, neboť on dobře ví, že co je bez chvění, není pevné… Také tento úryvek veršů Vladimíra Holana inspiroval choreografa a režiséra Petra Zusku k vytvoření nové baletní inscenace Chvění. Ve čtvrteční premiéře ji na jevišti Janáčkova divadla uvede Národní divadlo Brno.

4.11.2016

OBRAZEM: Fanynky vzaly píseň MIG 21 doslova. Na Flédě létaly vzduchem kalhotky

Brno – Pražská kapela Mig 21 odehrála ve středu a ve čtvrtek večer očekávaný podzimní dvojkoncert v brněnském klubu Fléda. Oba večery byly téměř vyprodané.

3.11.2016

OBRAZEM: Tomáš Klus vyprodal Semilasso, fanouškům přivezl RecyKlus Tour

Brno – U příležitosti podzimního turné RecyKlus Tour ve čtvrtek večer vystoupil v brněnském Semilasse Tomáš Klus, aby zahrál v novém pojetí písně které si vybrali sami fanoušci. „Překvapili mě. Jednak jsem počítal, že tam budou 'větší vykopávky', které jsme dlouho nehráli, ale hlavně že si vyberou písničku Pánu bohu do oken. Tu čtyři roky nehraju, mám s ní vnitřní konflikt, ale on ji pořád někdo chce. V rámci turné by to bylo v pořádku, ale ona se do výběru dvanácti písní od fanoušků stejně nedostala. Těší mě, že mám podobný vkus jako moji fanoušci," řekl Klus již dříve v rozhovoru pro Deník.

3.11.2016

Chick Corea se vrátí do Brna. V jazzovém triu

Brno – Dvaadvacetinásobný držitel ceny Grammy, skladatel, improvizátor a klavírní virtuos. Chick Corea ve svém muzikantském životě prozkoumal velké množství stylů, přesto má stále nové hudební nápady. Přesvědčí o tom i brněnské fanoušky, a to 4. května příštího roku, kdy se jako očekávaný host vrátí na přehlídku JazzFest.

3.11.2016

MIG 21 zahraje ve čtvrtek Brnu podruhé

Brno - Malotraktor či Vlajky vlají, jen dvě z mnoha písní kapely MIG 21, jež alespoň jednou zaslechl téměř každý. Ve čtvrtek již podruhé v tomto týdnu zahrají před brněnským publikem v hudebním klubu Fléda. "Slovo, které bych měl použít pro brněnské publikum je rozhodně vřelost. A také roztomilost, půvab a rozzářené tváře. To je to, co nás sem opět táhne," popsal atmosféru koncertů frontman skupiny Jiří Macháček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení