Odhodit všechny starosti, zapomenout na spory a bavit se. S tímto poselstvím již po sedmé přichází dvoudenní Festiválek bez bojů a válek. Ten začíná v sobotu v Boskovicích na Blanensku. Nabídne známé české kapely, například Čankišou nebo Ty Syčáci. A také zahraničního hosta. Z Ukrajiny na jih Moravy dorazí popová alterna Zapaska. Hudební program akce okoření divadelní představení a výstavy.

Pořadatelé festivalu slibují řadu novinek. Akce se v minulých šesti letech konala ve Skalici nad Svitavou na Blanensku, odtud se letos přesunula do zámeckého skleníku a letního kina v Boskovicích. Přidali se výstavy, divadlo a do pořádání se zapojilo občanské sdružení Pramínek. Přitom ještě na začátku roku byl osud boskovické přehlídky nahnutý. „Festival šest let pořádal člověk, který se na začátku roku 2010 rozhodl, že jej již dále dělat nechce. Oslovil současný tým lidí a nabídl nám, že můžeme akci převzít. My jsme souhlasili. Ovšem byli jsme v časovém presu. Na zajištění místa, kapel a všech organizačních věcí jsme měli asi tři měsíce,“ prohlásila za pořadatele Festiválku Martina Vašková.

Pro změnu místa konání se pořadatelé rozhodli kvůli přiblížení přehlídky lidem. Ve Skalici nad Svitavou jej vloni navštívilo asi čtyři sta lidí. „Doufáme, že přesunem přilákáme více návštěvníků. Snad aspoň pět set. Uvidíme. Na základě toho, jak se letošní ročník podaří se rozhodnemme o jeho další existenci. Rádi však jeho tradici zachováme,“ dodala Vašková.

I přes organizační problémy se pořadatelům podařilo sestavit pestrý program. Dnešní koncerty se odehrávají v areálu Letního kina a zahájí jej vítězové hudební soutěže Dětská Porta kapela Smajlíci. Pokračovat budou Ty Syčáci Petra Váši, ukrajinské duo Zapaska nebo Čankišou. „Na tomto festivalu vystoupí Čankišou poprvé. V Boskovicích hráli naposled asi před rokem a půl. Posluchači se mohou těšit na výběr toho nejlepšího z jejich dosavadní tvorby. Hlavně na písně z poslední desky Lé La,“ uvedla manažerka kapely Hana Vojtěchová. Dnešní program zakončí experimentální elektronická hudba v podání Narcotic Fields.

Zítra se festival přesune před Zámecký skleník. Kromě hudby se mohou návštěvníci druhého festivalového dne těšit na divadelní představení v podání boskovického souboru LÍ.SK.Y(I) neboli LÍgy boSKovické Y(I)mprovizace. „Festival v Boskovicích? Znám jen ten pro židovskou čtvrť. Ale program vypadá docela zajímavě, tak proč nezkusit něco nového. Víkend mám zatím volný, tak se možná dnes nebo zítra do Boskovic vypravím,“ prohlásila Lucie Žáčková z Brna.

Program přehlídky doplní také putovní výstava organizací Nesehnutí a Amnesty International nazvaná Zbraně nebo lidská práva. „Výstava fotografií a krátkých komentářů přibližuje nekontrolovaný obchod se zbraněmi. Fotografie zobrazují utrpení obyvatel rozvojových zemí, kam směřují velké zbrojní zásilky, aby podpořily ozbrojené konflikty nebo udržely při moci diktátory. Snímky jsou dány do kontrastu s fotografiemi zbraní ve vyleštěných vitrínách zbrojařských veletrhů,“ popsala výstavu Vašková. K doprovodným akcí patří i expozice výtvarné skupiny Kakao Cirkus, petanque nebo dětský koutek. Pro návštěvníky Festiválku bez bojů a válek také pořadatelé připravili stanové městečko. To vzniklo na takzvaném výletišti Mazurie v Dukelské ulici.

Letos poprvé se do pořádání boskovické převážně hudební akce zapojilo občanské sdružení Pramínek, které usiluje o obnovu areálu bývalých lázní ve Velké Roudce nedaleko Velkých Opatovic. Sem také poputuje výtěžek z Festiválku bez bojů a válek. „Do pořádání jsme se zapojili, protože nám přišlo škoda, aby tradice festivalu skončila. Výtěžek, pokud nějaký bude, dáme do projektu na opravu lázní ve Velké Roudce. Chceme obnovit lázně a mělo by zde také vzniknout chráněné bydlení,“ řekl Magda Kalová z Pramínku.

Multikulturní festival v Boskovicích

Akce: Festiválek bez bojů a válek
Termín: 14. – 15. srpna 2010
Místo: letní kino Boskovice (14. srpna) a prostor před Zámeckým skleníkem Boskovice (15. srpna)
Program: 14. srpna (začátek 13.30) – Smajlíci, The Jeffs, Zrní, Ty Syčáci, Zapaska, Nuck Chorris Gang, Kokrhell Band, Čankišou, Goodfellas, Narcotic Fields, 15. srpna (začátek 15.00) Black Unicorn, LÍ.SK.Y(I), Japka, Dva
Výstavy: Zbraně nebo lidská práva (zdravá výživa Na Cestě, Hybešova ulice)
Vstupenky: od 50 Kč do 100 Kč (14.srpna), v neděli vstup zdarma