Biskupové se sešli na konferenci ve slovenské Nitře. Jedním z bodů debaty bylo i kontroverzní divadelní představení chorvatského režiséra Olivera Frljiće. „Biskupové se od uvedení zmíněné divadelní hry distancovali a v dopisu primátorovi Brna také sdělili, že vzhledem k městské podpoře festivalu nemohou převzít záštitu nad projektem Re:publika, který je taktéž podpořen brněnským magistrátem," uvedl ve středu mluvčí biskupské konference František Jemelka.

V dopisu biskupové označili hru, kde v jednom z obrazů Ježíš znásilňuje muslimku, za výprodej křesťanství a jeho ideálů. „Takto pojaté divadelní představení je urážkou nejen českých křesťanů, ale také muslimů a v neposlední řadě všech občanů naší země," uvedli biskupové.

Ředitel Národního divadla Brno a organizátor festivalu Divadelní svět, který uvede kontroverzní hru chorvatského režiséra, se proti rozhodnutí biskupské konference ohradil. Reakci církve prý vůbec nerozumí. „Můžu chápat protesty proti inscenaci, mohou protestovat proti tomu, jak řídím festival a divadlo, ale festival Re:publika dělají úplně jiní lidé, nemá s Divadelním světem vůbec nic společného. Jestli tomu rozumím dobře, biskupové vzali do kleští celé Brno. Myslel jsem, že oko za oko a zub za zub je už překonané rčení, ale zřejmě jsem se zmýlil,“ ohradil se proti rozhodnutí Glaser.

Přestože hra Naše násilí a vaše násilí vyvolala spoustu dohadů, představení je již dlouho vyprodané. „Reprízu přidávat nebudeme, nechci přilévat další olej do ohně. Pokud chtějí diváci vidět práci režiséra Frljiće, mohou navštívit jeho další představení Prokletí, které se stejně expresivně dotýká podobných témat a vstupenky na něj ještě jsou," shrnul Glaser.