VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brno ve čtvrtek slaví 17. listopad. S Václavem Havlem

Brno - Výročí sametové revoluce si Brno připomíná o dva dny později – příjezdem Václava Havla, fotografiemi Jindřicha Štreita i koncertem.

19.11.2009 1
SDÍLEJ:

Fotografování vesnického života se Jindřich Štreit věnuje od roku 1972. Snímek je z Bruntálska.Foto: Archiv/Jindřich Štreit

V divadle a na náměstí, tedy na místech, která byla před dvaceti lety centrem dění, Brňané oslaví výročí sametové revoluce. Společný projekt Divadla Husa na provázku a Brněnského kulturního centra nabídne odpoledne a večer divadelně-hudební program, který doplní výstava fotografií Jindřicha Štreita a promítání dobových dokumentů.

Jako ústřední osobnost provázkovského festivalu Sametové dny zavítá ve čtvrtek do Brna i exprezident Václav Havel. Ten v divadle od čtyř hodin odpoledne vystoupí na besedě s názvem Kabinet Havel: Úsvit v Čechách. Při závěrečném díle ročního cyklu debat jej doplní také Jacques Rupnik, Jiří Gruša a Václav Bělohradský.

„Všichni se tak zařadí ke stovce už oslovených českých osobností, které za uplynulý rok napsaly příspěvek na téma Naděje v Čechách. Václav Havel potom vyzdvihne deset základních klíčových myšlenek, z nichž vytvoří výsledný stránkový dokument,“ přiblížil cíl setkání umělecký šéf Divadla Husa na provázku Vladimír Morávek.

Obsah čerstvě vytvořeného dokumentu Václav Havel představí kolem šesté hodiny večerní na náměstí Svobody. Tam promluví s dalšími brněnskými aktéry tehdejších listopadových událostí, například s hercem Františkem Derflerem nebo režiséry Petrem Oslzlým, Břetislavem Rychlíkem a Zdeňkem Černínem.

„Vzpomínání pamětníků zazní asi v polovině našeho Koncertu pro 17. listopad, při kterém na náměstí Svobody vystoupí od pěti hodin skupina Progres a Michal Prokop s Framus Five,“ uvedla ředitelka Brněnského kulturního centra Monika Šimková. Dodala, že oslavy sametové revoluce si mohou Brňané prodloužit i po koncertě, když od osmi hodin večer navštíví v kině Scala promítání dobových filmových dokumentů.

Večerní program v Divadle Husa na provázku nabídne od sedmi hodin večer reprízu představení Cirkus Havel aneb My všichni jsme Láďa za účasti Václava Havla. Po inscenaci diváky až do půlnoci čeká taneční zábava za doprovodu kapely Meteor z Prahy. „Po celý den tak nabídneme Brňanům možnost komplexního pohledu na českou společnost včetně výhledů do budoucna. Dojde i na slavnostní křest knihy Česká vize – Hledání identity 21. století, která shrnuje právě nejdůležitější myšlenky fungování státu,“ uvedl ředitel Centra experimentálního divadla Petr Oslzlý.

Jako doprovodný program dnešních oslav připravil Provázek happeningový projekt Reliquiarum, který pořádá ve stanu před divadlem umělecké sdružení Depresivní děti touží po penězích. „Projekt návštěvníkům stanu umožní meditaci nad ostatky novodobých svatých, například nad kufříkem se šminkami hlasatelky Saskie Burešové nebo posledním popelníkem Václava Havla,“ popsal smysl happeningu Morávek.

Atmosféru osmdesátých let připomene v Huse na provázku také rozsáhlá výstava fotografa a pedagoga Jindřicha Štreita. Jeho dvě stě dokumentárních fotografií vyzdobí do konce letošního roku foyer, půdu, chodby i sklepení divadla. Černobílé snímky visí i v pracovně Petra Oslzlého a Vladimíra Morávka.

„Pracovní název výstavy zněl Štreit až na půdu nebo Štreit na každé skobě, nakonec jsme se však rozhodli pro název Svět podle Štreita,“ uvedl Morávek s vysvětlením, že nápad výstavu uspořádat vznikl loni v létě, kdy se se Štreitem setkal na filmovém festivalu.

„Ve foyer divadla jsou fotografie z cyklu Tak blízko, tak daleko zachycující lidi utíkající z Čečenska. Jsou tu i snímky ze sedmdesátých a osmdesátých let nebo fotografie dělníků z třineckých elektráren, Břevnovského kláštera nebo věznic,“ uvedl Štreit, který se v roce 1982 jako jediný fotograf zúčastnil nepovolené výstavy v Praze. Jeho fotografie tehdy vzbudily pozornost StB. Byl vzat do vyšetřovací vazby a podmíněně odsouzen.

Ivan Martin Jirous přečte své texty

Další Múzický večer Potulné akademie připravilo na dčtvrteční den v brněnském klubu Boro nakladatelství a agentura přátel Vetus Via. Program připomínající dvacáté výročí od sametové revoluce ve tři čtvrtě na osm zahájí Platforma Brno s podtitulem Dvacet let po Listopadu. V osm hodin večer přečte ukázky ze své tvorby Ivan Martin Jirous, poté vystoupí Dáša Vokatá & Banda Stuchlíků. Ve čtvrt na deset se návštěvníkům představí Mary and the Baby Cheeses z Berlína, večer uzavře rocková skupina Kosoř z Prahy. Boro klub sídlí v Křenové ulici 75.
Hudebníci využijí westernových kytar

Ojedinělé vystoupení tří kytaristů Luciana Pietrafesa, Shinkura Matsuura a Fumihita Hatana mohou Brňané v půl osmé večer zhlédnout v Sále Břetislava Bakaly na Žerotínově náměstí. Argentinsko-japonské trio ZUM se zaměřuje na využití westernových kytar laděných do takzvaného New Standard Tuning, které dává jejich zvuku širší akustický rozsah. Koncertní sál rozezní nejen argentinské tango, ale i Piazzola, Bartók, The Beatles a Stevie Wonder. Před koncertem je v Sále B. Bakaly pro zájemce připraven jednodenní workshop.
Navigátoři míří do brněnské Alterny

Hudební skupina Navigators, jejichž videoklip Happy se vloni stal prvním českým letním hitem na MTV Europe, vystoupí od osmi hodin večer v brněnském klubu Alterna. Přes léto Navigators pracovali na nové desce a její vydání plánují na jaro příštího roku. Na nynějších klubových vystoupeních zazní z připravovaného alba například písně Rely On i očekávaný hit Do Something. V Brně se skupina představí v sestavě Erika Fečová a Noemi Kebede (vokalistky), Jan Pospíšil, Tomáš Konůpka, Jirka Štarha, Michal Kubelka a Adam Stivín.
Barbora Klímová mapuje dějiny galerie

Výstavu Naše věc zahájila Galerie U Dobrého pastýře v Radnické ulici. Autorka Barbora Klímová ve svém výstavním projektu s ohledem na archivní materiály a výpovědi pamětníků zachycuje dějiny brněnské Galerie mladých. „Autorka si zvolila ucelenou formu prezentace, spojující v jeden celek expozici artefaktů vystavených v minulosti v Galerii mladých, obrazovou dokumentaci a sérii přednášek a workshopů,“ uvedla mluvčí Brněnského kulturního centra Jana Fantová. Výstava Naše věc v Galerii U Dobrého pastýře trvá do 6. ledna 2010.
Muzikál Evita cestuje evropskými městy

Muzikál Evita autorů Tima Rice a Andrewa Lloyda Webbera, který v koprodukci s německou agenturou připravilo Městského divadla Brno, zahájil své další turné. To začalo 11. října ve švýcarském Düdingenu a téměř dvouměsíční divadelní šňůra pokračuje také po německých městech. Sérii vystoupení zakončí silvestrovské představení ve Fürthu. Muzikál, který se hraje v němčině a angličtině, doprovází jedenáctičlenný orchestr. Na nastudování se kromě Stanislava Moši podíleli i choreograf Vladimír Kloubek a dirigenti Karel Albrecht a Martin Procházka.
Nová hra Stanislava Štepky v Rubínu

Kulturní dům Rubín na Makovského náměstí hostí Radošinské naivné divadlo. To Brňanům představí novou hru plnou vtipu i bizarních situací Mám okno. Sysifovské úsilí bláznivého dědečka žít jinak a se vším, co k životu patří, naráží v této trpké komedii na nepochopení vlastní rodiny, které se takzvaný normální život pomalu rozpadá a mění na smutné živoření. V hlavní roli dědečka Viktora se divákům představí Stanislav Štepka. Začátek představení je v půl osmé večer, vstupné je tři sta čtyřicet a tři sta sedmdesát korun.

19. listopad 2009

Divadlo Husa na provázku: 16.00 Kabinet Havel: Úsvit v Čechách – Epilog. Hosté: Václav Havel, Jacques Rupnik, Jiří Gruša, Václav Bělohradský,
19.00 představení Cirkus Havel aneb My všichni jsme Láďa (2. díl projektu Divadla Husa na provázku Perverze v Čechách)
Náměstí Svobody: 17.00 – 19.00 Koncert pro 17. listopad: kapely Progres, Michal Prokop a Framus Five (18.00 vystoupení Václava Havla a brněnských pamětníků: Derfler, Rychlík, Oslzlý, Morávek, Černín aj.)
Kino Scala: 20.00 dobové dokumenty a týdeníky, celkový čas projekce
100 minut, vstup na promítání je zdarma

LENKA SUCHÁ
MARKÉTA STULÍROVÁ

19.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Francis Koné.

Útočník Koné ze Zbrojovky získal cenu fair play FIFA

Nově zvolený rektor JAMU Petr Oslzlý.
3

JAMU povede Petr Oslzlý. Nově zvolený rektor působil i jako poradce Havla

AKTUALIZOVÁNO

S autem skončil v tramvajovém kolejišti. Řídil pravděpodobně pod vlivem drog

Brno /FOTOGALERIE/ – K neobvyklému vozidlu v kolejišti museli vyjíždět krátce před půlnocí v noci na pondělí brněnští hasiči. V Žabovřeské ulici pomáhali řidiči, který po nehodě skončil i s autem na tramvajové trati.

Tabla prvňáčků: představíme ZŠ v Brně-Žebětíně, Rajhradu, Měníně a Ivančicích

Jižní Morava – Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka – pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic. Seriál s fotkami prvňáčků najdete vždy ve středečním tištěném vydání Deníku Rovnost.

DOTYK.CZ

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

/ GALERIE, VIDEO / Tvůrci internetových memů nespí a povolební situaci v Česku pochopitelně nenechali bez povšimnutí. Pozornost si získaly zejména čtyři momenty: vděk Andreje Babiše vyjádřený tvůrci jeho kampaně Marku Prchalovi, prohra Matěje Stropnického v čele Zelených, poměrně vysoký zisk SPD Tomia Okamury - a "nesmrtelný" poslanec Marek Benda.

Socha prezidenta Masaryka opět "promluvila". Padnu, stálo na háčkované dečce

Brno – Socha prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na Komenského náměstí promluvila. Alespoň prostřednictvím háčkované dečky, která se na ni v pondělí dopoledne objevila. Nesla slovo Padnu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT