Slavnostní zahájení festivalu pozve příznivce duchovní hudby k poslechu už tuto neděli.

„Letošní dramaturgický záměr se zaměřil na reprízování nejúspěšnějších titulů, které se za těch dvacet roků na festivalu objevily. V nabídce festivalu se tak objevují mimořádně náročná díla, ale také výborní interpreti,“ přiblížil zaměření festivalu jeho dramaturg Petr Fiala.

Ten se zároveň na dvou koncertech představí právě jako interpret. Při úterním vystoupení stane s taktovkou za pultem coby dirigent Českého filharmonického sboru Brno, o osm dní později na sebe vezme zodpovědnost sbormistra a společně s dirigentem Marko Ivanovičem provede mimo jiné Dvořákův opus Te Deum.

Oceněná moteta

Velikonoční festival duchovní hudby je největším tuzemským festivalem tohoto druhu. Letošní ročník opanuje tři brněnské svatostánky. Kromě katedrály svatého Petra a Pavla rozezní také prostory kostela svatého Janů a baziliky Nanebevzetí Panny Marie.

„Z hlediska instrumentálního je letošní ročník festivalu mnohem bohatší. Představí se hned tři symfonické orchestry. Český filharmonický sbor také v Brně po mnoha letech předvede výběr z Duchovních motet Antona Brucknera. Zmíněný sbor dostal v roce 2007 za nahrávku těchto skladeb také prestižní zahraniční ocenění Echo Klassik,“ vyjmenoval zajímavosti festivalu jeho generální intendant Miroslav Stehlík.

Ten zároveň upozornil, že dvacet let pořádání podobného festivalu přineslo často organizátorům také nečekaná úskalí. „Zpočátku všichni, kdo se na myšlence festivalu podíleli, sdíleli určité nadšení. Časem se ale ukázalo, že by to bez některých věcí nešlo. Tím mám na mysli především sponzory, kteří každoročně festivalu velmi pomáhají. My se navíc snažíme už dvacet let dodržet filozofii pašijového týdne. Bratr biskupa Cikrleho dohlíží dramaturgicky na výběr skladeb, aby tématicky souvisely s Velikonocemi. Od začátku také stále uvádíme šest koncertů, i to je někdy složité,“ přiblížil Stehlík.

„Přesto letos došlo jen k jediné změně v původně plánovaném programu. Týká se to úvodního koncertu festivalu v katedrále svatého Petra a Pavla, který povede namísto kyperského dirigenta Spirose Pisinose český vynikající dirigent Petr Vronský,“ dodal.

Vedle Vronského se představí osobnosti jako německý dirigent Michael Alexander Willens, Lutz Köhler, či umělecký vedoucí souboru Schola gregoriana pragensis David Eben. Festival letos namísto oblíbeného Dvořákova Stabat mater otevře stejnojmenná skladba Gioacchina Rossiniho. Naopak vrcholem přehlídky duchovní hudby se stane velkolepá mše Ludwiga van Beethovena Missa solemnis.

Velikonoční festival duchovní hudby v Brně.

Hudba mistrů

Festival kromě představitelů města a Jihomoravského kraje zaštítil také brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Ten připomněl, že koncerty duchovní hudby pomáhají přiblížit člověka jeho podstatě.

„Hudba mistrů, inspirovaná velikonočními událostmi, otevírá opony, za kterými se skrýváme před sebou samými. Umožňuje tak objevit krásu a hodnotu pravého lidství,“ komentoval význam přehlídky Cikrle.

Vstupenky na Velikonoční festival duchovní hudby je možné zakoupit v předprodeji Filharmonie Brno a to až do 29. dubna. Lístky jsou také dostání hodinu před začátkem koncertu v místě konání.