Se slunovratem a s příchodem léta se v alžbětinském období oslavovala magie. Stejně tomu bude i od středečního večera v brněnském Biskupském dvoře. V prostorách mezi Zelným trhem a Kapucínským náměstím přenese diváky do světa kouzel muzikálová férie Sny svatojánských nocí, kterou pod širým nebem třikrát uvede Městské divadlo Brno. Poté se Brňané mohou těšit na romantický příběh o posledním z rytířů – Cyranovi z Bergeracu.

„K pořádání divadelních představení nebo koncertů zrekonstruovaný Biskupský dvůr přímo vybízí. Součástí scény totiž mohou být balkony, zákoutí, zajímavý je i pohled přímo na Katedrálu svatého Petra a Pavla,“ uvedl ředitel Moravského zemského muzea v Brně Martin Reissner. Upřesnil, že opravy dvora, který k muzeu patří, skončily koncem minulého roku.

K inscenacím, které se Městské divadlo rozhodlo na letní scéně v historickém centru Brna uvést, patří Sny svatojánských nocí (vznik na motivy Shakespearovy hry) a romantická hra Edmonda Rostanda Cyrano z Bergeracu. „Muzikálová férie Sny svatojánských nocí je na repertoáru Městského divadla devatenáct let a měla již tři sta repríz. Hrála se nejen v Brně, ale také na Křižíkově fontáně v Praze, v anglické a německé verzi pak slavila úspěch ve Finsku, Rakousku nebo Německu,“ uvedl ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša. Dodal, že nyní jde o nové nastudování s novými herci, i když kostýmy zůstávají stejné. „Roli Puka ztvární Aleš Slanina, dále diváci uvidí Markétu Sedláčkovou, Radku Coufalovou nebo Roberta Jíchu,“ jmenoval některé z herců spoluautor a režisér muzikálu Moša.

Po uvedení Snů svatojánských nocí diváky čekají dvě představení komedie Cyrano z Bergeracu. Městské divadlo hru uvede po dlouhých čtyřech letech, s Igorem Ondříčkem a Alenou Antalovou v hlavních rolích.

„Cyrana hraji od roku 1997, kdy mi bylo pětadvacet let. Za tu dobu se na roli Cyrana dívám jinak, od některý ideálů, které rytíř má, se člověk trošku odkloní,“ říká s úsměvem Ondříček a dodává, že veršovaný text si dobře pamatuje. Cyranovu sestřenici Roxanu, do níž se rytíř bezhlavě zamiluje, si znovu zahraje i Alena Antalová. „Zpočátku jsem se toho vylekala, bála jsem se, že jsem už na tuto roli stará. Obávala jsem se také toho, že bude těžké navodit intimní atmosféru na venkovní scéně, která bude navíc téměř bez dekorací. Pak jsem se ale šla na nádvoří podívat a napadlo mne: proč nás to nenapadlo už dříve?“ říká sedmatřicetiletá Antalová.

Speciální stupňované hlediště v Biskupském dvoře pojme více než 650 diváků. „Elevace umožňuje dobrý výhled i těm, kteří mají lístky do posledních řad,“ uvedla mluvčí Městského divadla Brno Lucie Broučková. Upřesnila, že stavební firma práce dokončila v pátek. „Dva dny před prvním představením se už jen naváží stromky a zeleň, která scénu oživí,“ řekla Broučková.

Podle zájmu diváků se ředitelé Stanislav Moša a Martin Reissner rozhodnou, zda cyklus letních představení zopakují. „Letošní rok je rokem testovacím. Do budoucna uvažujeme o inscenaci Baron Trenck v režii Gustava Skály a Shakespearově hře Romeo a Julie,“ uvedl Moša.

Vstupenky na všechny termíny obou inscenací lze koupit v předprodeji Městského divadla Brno v Lidické ulici, hodinu před začátkem představení pak na pokladně Moravského zemského muzea v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu.

Divadlo v Biskupském dvoře
Sny svatojánských nocí (muzikál): 23. až 25. června 2010.
Cyrano z Bergeracu (komedie): 30. června a 1. července 2010.
Místo: nově opravené prostory Biskupského dvora Moravského zemského muzea v Brně (vstup ze Zelného trhu).
Začátky představení: vždy ve 20.30 hod., hraje se za každého počasí.
Vstupenky: 380,– a 420,– Kč (dle místa k sezení), lístky lze koupit v předprodeji Městského divadla Brno v Lidické ulici (tel. 533 316 410) nebo hodinu před začátkem na pokladně Dietrichsteinského paláce na Zelném trhu.