Program pořadatelé rozvrstvili do dvou míst: do Divadla na Orlí a do budovy Českého rozhlasu Brno. „Vestibul naší budovy se netradičně promění v jeviště a hlediště. Je pro nás obrovskou příležitostí být u vzniku akce, která má ambice přerůst v jeden z největších společných kulturních projektů České a slovenské republiky," uvedl ředitel Jaromír Ostrý.

Nápad přehlídku uspořádat vzešel od Slovenského institutu v Praze. „Velmi se na tento přípravný ročník těším, stejně jako na další roky, kdy představíme rozmanitou uměleckou tvorbu ze Slovenska. Zaměřit se chceme na hudební tradici a jazzovou linii," uvedl ředitel institutu Vladimír Valovič.

Termín přehlídky pořadatelé chtějí i v budoucnu směřovat k 28. říjnu a oslavám vzniku samostatného Československa. „Jedním z vrcholů bude rok 2018, kdy si připomene 100. výročí Československa," zdůraznil spolupořadatel a marketingový garant festivalu Jiří Morávek.

Právě v dalších letech by se měly festivalové – hudební události dostat i k rozhlasovým posluchačům, a to v živém přenosu či záznamech zařazených do vysílání.

PROGRAM:

- 27. října, budova Českého rozhlasu Brno (Beethovenova 4): 17.00 Sto rokov samoty, 19.30 Kto chytá v žite.
- 28. října, Divadlo na Orlí: 17.00 Trio. 19.30 Otázky ľudovíta štúra.

Vstup na všechna představení je volný.

Divadlo Slúchadlo: Sto rokov samoty

Soubor Slúchadlo je uskupením mladých divadelníků, kteří začali tvořit při Základní umělecké škole J. Rosinského v Nitre. Poetika souboru se stále víc posouvá k alternativě a k absurdnímu zobrazování světa. Inscenace Sto rokov samoty vychází z románové předlohy Gabriela Garcíi Márqueze, režisérem je Šimon Spišák. Jeho nastudování respektuje původní literární téma, hledá analogie a pracuje s odkazy k popkultuře. Současně režisérovo pojetí zpochybňuje některé základní divadelní principy.

Divadlo mladých Šesť Pé: Kto chytá v žite

Divadlo mladých Šesť Pé vzniklo v roce 2001 jako iniciativa členů Divadelního sdružení Partizánske Ondreja Böhma a Jozefa Krasulu a od té doby tvoří jeho součást. Už jejich první inscenace – dramatizace Márquezovy povídky Najkrajší utopenec na svete, měla velký ohlas. Následovala dramatizace novely Williama Saroyana Tracyho tiger a autorská inscenace Čakáreň. Titul Kto chytá v žite nastudoval Ondrej Böhm, který se na něm podílel i jako dramaturg. Böhm ctí původní text a zprostředkovává pocity blízké věkové kategorii herců.

Trio: tři děvčata s talentem i humorem

Trio je název kolektivní autorské inscenace Sarah Chmelkové, Kristíny Vreckové a Vanesy Jambrozyové. „Jsou to tři někdejší studentky Muzikálového konzervatória Alkana v Bratislavě, z nichž každá jde svou vlastní cestou na rozdílných vysokých školách. Jsou to tři talentovaná děvčata, která svým šarmem a humorem okouzlí každé publikum," uvedla dramaturgyně festivalu Monika Pulišová. Inscenace Trio začíná ve středu v pět hodin odpoledne.

Tereza Stachová: Otázky Ľudovíta Štúra

Inscenace Otázky Ľudovíta Štúra vznikla z iniciativy Terezy Stachové, která je autorkou textu, režisérkou a též jedinou účinkující. „Název této miniatury je mírně zavádějící. Spojení se Štúrem totiž automaticky vyvolá představu jazykové čistoty, takže tématem by měl být jazyk. Jazyk je to ale jen částečně a hlavním tématem je otázka národní identity, příslušnosti a uvědomění si sama sebe v souřadnicích národních, ale i ekonomických a společenských," uvedla dramaturgyně přehlídky Monika Pulišová.