Je 6. srpna 1945 a v Hirošimě umírá 140 tisíc lidí. Pár okamžiků poté o život přichází dalších 70 tisíc obětí – tentokrát v Nagasaki. Hrůzné okamžiky, které vyvolalo svržení atomových bomb na tato dvě japonská města, nyní Brňanům připomíná Moravské zemské muzeum.

Výstava, kterou hostí Palác šlechtičen v Kobližné ulici, ukazuje reprodukce fotografií nebo předměty, které našli příbuzní obětí těsně po výbuchu. „V expozici je šálek na rýži (na snímku pozn. redakce), číše na saké nebo část poklice. Vše nám půjčilo Hirošimské muzeum míru,“ uvedl Oldřcih Černý z nadace Forum 2000.

Autory fotografií jsou vojáci americké armády, Gonichi Kimura, Yosuke Yamahata, Yotsugi Kawahara a další. „Záběry zachycují okamžiky těsně po výbuchu a následující dny. Na snímcích je utrpení obětí zasažených vysokým žárem a radioaktivním zářením,“ uvedla mluvčí Moravského zemského muzea v Brně Eva Pánková. Fotografie jsou na panelech s vysvětlujícími popisky, jenž rozebírají jednotlivé dopady výbuchu na města. „Cílem výstavy je oslovit mladé lidi a přimět nejen je k vážnému zamyšlení nad atomovou hrozbou, která je bohužel stále aktuální,“ dodal Černý.

Název výstavy: Hirošima – Nagasaki, 1945 – 2010.
Místo: Kaple Paláce Šlechtičen v Kobližné ulici
Otevřeno: do 13. listopadu 2010, vždy od úterý do soboty, od 9.00 do 17.00 hod.