Paprsky loňského slunce letos střídají provazce deště, ale ani to lidem nebrání užít si známé písničky od skupin Jelen, Mirai nebo Marka Ztraceného. „Déšť i zima jsou dost otravné, ale vydržím to. Chci totiž slyšet Rybičky 48 a Bena,“ nadšeně říká sedmnáctiletá Tereza Tarabášová.

Bena Cristovao zima moc netrápí. Ve třetině koncertu shazuje své svršky. Až do konce koncertu zpívá a tančí na pódiu bez boty, jen v tričku a kraťasích. Nadšeně povzbuzuje dav, aby zvedl ruce nahoru a tleskal. Vzápětí se však zarazí a říká. „Mně ta logika dneska nějak nefunguje. Já tady na vás křičím, ať zvednete ruce a tleskáte a vy v nich vlastně držíte deštníky. Sorry lidi!“ směje se.

Kdo ale slavil Majáles už od rána, užil si teplo. O půl jedenácté z náměstí Svobody vyráží majálesový průvod. Studenti čtyř brněnských univerzit doprovází své kandidáty na krále a královnu Majálesu až k výstavišti. Královské páry naskakují do alegorických vozů, ve kterých hrají české kapely.

Pro Masarykovu univerzitu hraje Mirai, zelenou Mendelovu podporuje Jelen, rudou brněnskou techniku zase pražská kapela Mydy Rabycad. Veterinární a farmaceutickou univerzitu Brno rozezpívávají Rybičky 48. Své zastoupení tu mají i středoškoláci. Hraje jim Marek Ztracený.

Svou univerzitu podporuje studentka Karolína Kozubíková. „Jsem součástí Muni gangu, který doprovází naše dva kandidáty na královnu a krále Majálesu,“ vypráví dívka, kterou zdobí modrý šátek a modrá srdce na tvářích.

Než majálesový průvod vyrazí na cestu, je třeba přestřihnout pásku. Ujímají se toho všichni univerzitní králové a královny s brněnskou primátorkou Markétou Vaňkovou. „Paní primátorko, pojďte se s námi vyfotit na traktoru,“ přemlouvá političku kandidát na krále z Mendelovy univerzity. Než Vaňková odpoví, už ji vedou k zemědělskému stroji a za chvíli na něm pózuje.

Koncert pro celé Brno

Všechny kapely hrají své nejznámější hity celou cestu průvodu. Ke studentům se připojují další tisíce lidí. Někteří průvod sledují z oken.

Krásného počasí si lidé užívají ještě pár hodin i v areálu výstaviště. Odpoledne ale, jak trefně zpívá Jelen, je nebe nad Brnem šedivý. Květinové čelenky tak postupně zakrývají deštníky, kapuce a pláštěnky.

Návštěvníci nedbají ani druhého Jelenova poznatku, že je lepší se opít a jít spát. Zůstávají na festivalu až do konce. Pohupují se v rytmu kapely Horkýže slíže nebo slovenského rapera Ega.

Zima a déšť z festivalu nevyhnaly ani Matěje Langa. „Nejvíc mě uchvátil koncert Bena Cristovaa, který dokázal skvěle pracovat s publikem a vytáhl svoje největší hitovky. Přijdu určitě i příští rok,“ pochvaloval si Brňan.

Kromě umělců vystupují na pódiu i studenti. Svěřenci Masarykovy univerzity sbírají hlasy pro krále a královnu písničkou. „S hrdostí v srdci řvát, že za Muni se budu rvát,“ nese se areálem.

V koruny pro své spolužáky doufá také student brněnské techniky Dominik Vavřínek. „Titul jsme získali už mockrát. Máme zkušenosti, skvělý tým, tak doufám, že to zase prodáme,“ sděluje. A má pravdu. Koruny zdobí hlavy Kristíny Šintajové a Jana Jílka z Vysokého učení technického.