První cenu získal návrh architektů z pražského ateliéru KAVA. „Vítězný návrh maximálně využívá kapacitu budovy, současně ale objekt přetváří citlivě s ohledem na požadavky památkové péče,“ řekl ředitel Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček, který byl jedním z členů odborné poroty.

Podle brněnského primátora Petra Vokřála je důležité přistupovat k přestavbě budovy s úctou. „Cením si toho, že se počítá s maximální mírou piety tak, aby si všichni uvědomovali utrpení, které se na tomto místě odehrávalo. Sám budu maximálně usilovat o to, aby i političní vězni měli co říct k samotné podobě té části objektu,“ řekl.

Nové kreativní centrum má v budoucnu lokalitu oživit a stát se především místem pro setkávání lidí. „Návrh přirozeným způsobem kombinuje pracovní i prezentační prostory pro tvůrčí lidi s pietou daného míst a rozšiřuje veřejný prostor. Nyní podepíšeme smlouvu se zhotovitelem a pokračujeme,“ uvedl náměstek brněnského primátora pro kulturu Matěj Hollan.

Vítěze vybírala odborná porota z celkem sedmi návrhů. Přestavba káznice má stát 350 až 400 milionů. Práce na ní začnou za dva roky, hotov má být do konce roku 2022.