Rozpálené brněnské ulice v posledních týdnech pomalu opouštějí desítky tisíc vysokoškolských studentů. Podle některých lidí proto střed Brna v minulých letech v létě připomínal mrtvé město. Oživit se ho letos pokusí akce nazvaná Léto v centru. Lidé díky ní mohou na Moravském náměstí a náměstí Svobody navštívit řadu koncertů.

Brňanům se myšlenka líbí. „Je pravda, že střed města je o prázdninách úplně vylidněný. Je to špatný obrázek i pro turisty. Když vidí odpoledne prakticky prázdné náměstí Svobody, musí si o nás myslet, že jsme nudný národ. Pokud natrefí na nějaký koncert, může to jejich názor změnit," myslí si třeba Jan Gottwald.

Lidé žijící v centru se ale bojí hluku a nepořádku v ulicích. „Už snad není jediný týden, kdy se na náměstí Svobody nic nekoná. Přitom mám pocit, že lidem je to vcelku jedno a na mnoho akcí se ani nejdou podívat. Navíc tam opět vyrostla pláž, která je podle mě úplně zbytečná. Proč se lidé mají pařit na slunci ve středu města, když můžou jít někam k vodě," diví se například Jaroslav Kopecký.

Podle starosty Brna-středu Libora Šťástky mají pláž i koncerty zatraktivnit centrum Brna. „Všude ve větších městech je normální, že jsou na hlavních náměstích  kulturní akce. Přitáhnou turisty a zpestří léto Brňanům, kteří nejsou na dovolené. Pláž jsme postavili už poněkolikáté, a vždy si návštěvníky našla," upozornil Šťástka.

Podle Ladislava Veleby, který od minulého týdne pláž provozuje, je atrakce oblíbená zejména mezi matkami s dětmi. „Proto jsme se rozhodli letos rozšířit hřiště s pískovištěm," řekl Veleba.

Právě na pódiu u pláže vystoupí každý prázdninový čtvrtek nejméně jedna kapela. „Jsou to skupiny, které se zapojily do projektu Music point. Hrají zadarmo, na oplátku jim zajistíme technické zázemí. V současnosti spolupracujeme zhruba se čtyřicítkou kapel," uvedl mluvčí Brna-středu Roman Burián.

Music point na náměstí Svobody fungoval také loni. „Letos se nám ale podařilo sehnat víc peněz, takže si můžeme dovolit některé umělce zaplatit. Vystoupí na další scéně, a to v parku na Moravském náměstí. Lidé se mohou těšit například na brněnskou rockovou legendu Kern, nebo slavné Progres 2, kteří letos slaví pětačtyřicet let," poznamenal mluvčí.

Program na Moravském náměstí bude každý pátek až do konce srpna. „Začne vždy  ve dvě hodiny odpoledne. Návštěvníci se mohou těšit také na divadelní vystoupení a výtvarné dílny. Loni jsme podobnou akci pořádali pouze jeden týden, letos ji rozšiřujeme na celé prázdniny," dodal Burián. Vstup na koncerty na náměstích je zdarma. Na hudební vystoupení láká také areál koupaliště Kraví hora.

Letní slavnosti připravují i některé další městské části. „Už poněkolikáté pořádáme na Přemyslově náměstí akci nazvanou Slatinské kulturní léto. Od května do září tam vystupují divadla a kapely mnoha žánrů," řekl například starosta brněnské Slatiny Jiří Ides.

Léto v centru
Koupaliště na Kraví hoře:1. července – Flying Parties
4. srpna – Peter Lipa
21. srpna – Circus Ponorka
Koncerty začínají v 17:30.
Vstup je v ceně vstupenky na koupaliště.

Park na Moravském náměstí:Program je připravený na každý prázdninový pátek. Kromě divadel a dílen pro děti tam zahrají například: Kern, Jarret, Imodium, Cimbal Classic, Rybičky 48, We on the moon nebo Progres 2.
Vstup je zdarma.

Náměstí Svobody:Koncerty budou každý prázdninový čtvrtek. Vystoupí například:
The Frees, Lada Šimíčková a Ivo Cicvárek, Soukromá škola populárního zpěvu nebo Kamila Kopečková.
Vstup je zdarma.