Zábava plná barevných masek a zpěvu začne ve čtyři hodiny odpoledne na náměstí Svobody. „Kdo přijde o půl hodiny dřív, může si nechat namalovat stylovou masku a pak už se jen oddat karnevalovému veselí,“ uvedl mluvčí brněnského turistického informačního centra Jan Gerych.

Veselí fašančáři z několika brněnských folklorních souborů ukáží lidem tradiční masopustní veselí, ukázky lidových zvyků a tanců. Lidé je v centru potkají na více místech. „Kromě náměstí Svobody se průvod zastaví v Alfa pasáži před HaDivadlem, v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu a u Domu pánů z Lipé. Kolem šesté hodiny se pak bujaré veselí přesune do kryté tržnice na Zelném trhu,“ nastínil starosta pořádajícího Slováckého souboru Šafrán Ladislav Urbančík. V tržnici lidem k besedě zahraje cimbálová hudba, vstup je zdarma.

Celou akci zakončí tradiční akt pochování basy. „Basu průvod pochová hodinu před půlnocí na náměstí Svobody,“ pozval Gerych.

Pochování basy symbolizuje konec období hodování, zábav a rozpustilého veselí. „Fašank býval jedním z nejdůležitějších předělů hospodářského roku na vesnicích. Po půlnočním pochování basy totiž počínajíc Popeleční středou nadchází čtyřiceti denní postní předvelikonoční období. V minulosti bylo na vesnicích věnované přípravě nového cyklu zemědělských prací,“ vysvětlil Urbánek.

Fašankové oslavy jsou podle něj součástí folklorních tradic mnoha etnik. „Prolínají se prakticky celou Evropou,“ zmínil.