VYBRAT REGION
Zavřít mapu

České moře, Příliš hlučná samota i pohádky

Brno /INFOGRAFIKA/ - Čapkova trilogie zachycující různé pohledy na svět, Havlova miniatura o české povaze, středověká francouzská legenda pro děti i dospělé i Aischylova tragédie o lidském svědomí. Tyto i další premiéry pro Brňany v sezoně 2009/10 připravila divadla Radost, Husa na provázku a U stolu. Připravované inscenace i dramaturgické plány přibližuje druhá část tématu Brněnského deníku.

16.9.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto Foto: DENÍK/Martin Divíšek

TÉMA: BRNĚNSKÁ
DIVADLA V NOVÉ
SEZONĚ – 2. díl

Dvaačtyřicátá sezona Husy na provázku nese název České moře a divadlo v ní uvede ryze české inscenace a projekty. „Chceme v této složité době věřit v radost a imaginaci. Některá divadla stoupají k nebi, my vzhůru do podzemí,“ uvedl umělecký šéf Husy na provázku Vladimír Morávek.

Soudobé umění

Součástí projektu České moře je rozdělení diváků do šestnácti skupin. „Příznivce seriálové tvorby a patrioty potěší vrcholné dílo Karla Čapka v režii Jana Antonína Pitínského, evropští fanoušci a zemědělci uvítají Havlovu grotesku Prase pojednávající o české povaze a Bohu, který nakukuje a mluví přitom anglicky,“ uvedl nový dramaturg Provázku Miroslav Oščatka.

Spolu s ním se v nadcházející sezoně kmenovým dramaturgem stává Josef Kovalčuk. Z doprovodného programu divadlo připravuje Hudbu z Husy, recitály Andrey Buršové a Zdeňka Krále nebo velkou výstavu fotografií Jindřicha Štreita.

„Bude to výstava, na níž se Štreit ohlédne za svojí tvorbou. Jeho snímky budou na tři sta sedmdesáti, tedy všech skobách v divadle,“ dodal Morávek.

#nahled|https://g.denik.cz/50/c1/infografika_divadlo_premiery_09_10_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/50/c1/infografika_divadlo_premiery_09_10.jpg|Premiéry 2009/2010.#

Tady a teď

Komorní Divadlo U stolu, které své netradiční inscenace připravuje na sklepní scéně Centra experimentálního divadla, obohatí v sezoně repertoár o dvě premiéry. Principál František Derfler nejprve nastuduje první část Aischylovy tragédie Oresteia.

„Tuto hru považuji za stěžejní z důvodu, který dobře vyjadřuje jedna okřídlená latinská fráze. Řecká tragédie se odehrává vždy a všude (semper et ubique) a současně tady a teď (hic et nunc).

To mluví o člověku vůbec, tedy i o nás,“ uvedl umělecký šéf divadla František Derfler. Na jaře příštího roku se s týmem Divadla U stolu poprvé setká režisér Ivo Krobot, který zde jevištně přiblíží Hrabalovu Příliš hlučnou samotu.

Loutkové divadlo Radost potěší ve své jubilejní šedesáté sezoně třemi žánrově pestrými novinkami. „První uvedeme už za dva týdny, klasickou českou pohádku O Honzovi a zakleté princezně, kterou napsali Jakub Šafránek a Tomáš Kočko,“ uvedl manažer divadla Petr Jančařík.

V lednu příštího roku představí v Radosti režisérka Zoja Mikotová vlastní dramatizaci středověké francouzské legendy Aucassin a Nicoletta, ředitel divadla Vlastimil Peška zase v březnu 2010 uvede tři drobničky pro dva loutkoherce s názvem Pohádky z muzea.

ANKETA S ŘEDITELI BRNĚNSKÝCH DIVADEL

1. Které z inscenací, jež uvedete v nadcházející sezoně, považujete za stěžejní?

2. Která z připravovaných her podle vás přiláká nejvíce diváků?

3. Která z inscenací bude pro vaše divadlo nejnákladnější?

4. Prošel váš herecký soubor nějakými změnami?

5. Která inscenace jiného brněnského divadla vás v minulé sezoně nejvíce zaujala?

Vladimír Morávek
Husa na provázku

1. České moře, protože je to třetí díl provázkovského projektu Perverze v Čechách, na němž pracujeme tři roky. Má podtitul komedie z roku 2009 a je věnovaný Milanu Kunderovi. Pojednává o naději.

2. Jan Antonín Pitínský na Provázku otevře nový velký projekt, tentokrát čapkovský. Má název Čapek na provázku- a jeho první díl bude Kovalčukova dramatizace tří notoricky známých a notoricky nečtených titulů Hordubal, Povětroň , Obyčejný život.

3. Bratři Formanovi chtějí dokončit své tříleté putování za Rusalkou, tentokrát se to odehraje v lesích za Brnem, měsíc bude svítit něžně a vlaze, rusalky se vznesou ve vlnách a parní lokomotiva tu a tam projede krutě a bolavě.

4. Ano. Máme nové herce. Všichni mě během té krátké doby, co je znám, nadchli. Jsou to dva lonští absolventi JAMU: Milan Holenda a Martina Krátká a dva dlouhodobí sympatizanti divadla Anička Duchaňová a Václav Hanzl.

5. Viděl jsem zrovna nedávno, jak Břetislav Rychlík režíroval v Mahenově činohře Preissové Gazdinu robu. Moderní, múzická inscenace- s teskným šerosvitem. A Jaroslav Dufek je tam prostě úžasný!

František Derfler
Divadlo U stolu

1. Mělo by to být uvedení první části Aischylovy tragické trilogie Oresteia. Jednak pro její nesnadnost a pro náročnost vstupu na půdu antického dramatu, a jednak proto, že se k této práci podařilo přizvat Helenu Čermákovou a Petru Hřebíčkovou, dvě znamenité herečky ze Zlína, obě vyznamenané Cenou Thálie. A také proto, že touto premiérou zahájí Divadlo U stolu 10. listopadu svůj festival Sklepení IV.

2. Uvádíme dvě, maximálně tři premiéry v sezoně, a doufám, že diváky zaujmou všechny. Tedy nejen Aischyles, ale i Hrabalova Příliš hlučná samota. Tu uvedeme v druhé polovině sezony.

3. Divadlo U stolu je malé komorní divadlo a nemůže si dovolit vysoké náklady. Naše inscenace jsou spíš střídmé a nepracují s velkými rozpočty.

4. Divadlo U stolu nemá stálý soubor. Radostnou novinkou je čerstvá spolupráce dvou výše zmíněných dam, Čermákové a Hřebíčkové.

5. Gazdina roba v činohře Národního divadla Brno v režii Břetislava Rychlíka. Hlubinně cítěná věc, chycená od kořenů, dobrý, nesentimentální výklad ústřední postavy, přesná muzika, znamenité kostýmy a scénografie.

Vlastimil Peška
Loutkové divadlo Radost

1. V nabídce našeho divadla jsou stěžejní všechny inscenace. Jde samozřejmě především o pohádky, ale i o tituly, které hráváme jedenkrát týdně pro dospělé.

2. Na to nedokážu odpovědět zodpovědně, protože nikdy předem nevíte. Před necelými deseti roky jsme například nastudovali operetku Na tý louce zelený. Diváci se bavili skvěle, přesto měla inscenace pro divácký nezájem pouhých třicet repríz. Vzpomínám také na inscenaci Drak je drak, kterou jsem režíroval v Divadle bratří Mrštíků. Přiznám se, že se mi moc nepodařila, ale diváci si ji oblíbili. Každou novou inscenaci „vypouštím na světlo boží“ s přesvědčením, že si ji diváci oblíbí.

3. V této sezóně zřejmě inscenace středověké francouzské legendy s názvem Aucassin a Nicoletta, která bude mít premiéru v lednu 2010.

4. Náš soubor jsme vysloveně omladili. Jména nových herců jsou Julie Götzová, Helena Pešková a Jan Bradáč.

5. Z inscenací, které jsem stačil navštívit, považuji za nejlepší Kočku na rozpálené střeše v Městském divadle. Skvělá režie, scénografie a jedinečné herecké výkony mohu vřele doporučit.

Malé scény zvou na fantasy

Dětské pohádky kombinované s inscenacemi pro dospělé nabídnou i v této sezoně jako alternativu malé brněnské scény.

Nezávislý profesionální soubor Buranteatr, který od loňského podzimu našel stálou scénu v knihkupectví Dobrovský v Joštově ulici, připraví v této sezoně dvě novinky. „Na prosinec chystáme premiéru Jak sbalit ženu, kterou připraví režisér Zetel podle stejnojmenné knihy Tomáše Baránka. Inscenace přiblíží proměnu nesmělých mužů ve smělé,“ naznačil Jan Šotkovský, dramaturg, autor a herec Buranteatru.

Druhou novinku uvede Buranteatr příští rok v lednu, kdy zde umělecký šéf Divadla 7 a půl Matěj T. Růžička nastuduje vlastní dramatizaci slavného sci-fi románu Stanislawa Lema Solaris.

Pohádky pro děti spolu s „dospěláckými“ inscenacemi připravilo svým divákům i letos Divadelní studio V ve Veveří ulici. Obnovené uvedení čeká v říjnu na konverzační komedii Saturnin, děti se tradičně dočkají předvánočního dárku v podobě nové premiéry, tentokrát pohádky Čertův švagr.

Z dalších her zůstávají na programu muzikál Hrátky s čertem nebo pohádky O pejskovi a kočičce, O Budulínkovi a O Popelce. „Dospěláky“ potěší bláznivá komedie Podivné odpoledne Dr. Zvonka Burkeho nebo jednoaktovka Josefa Topola Hodina lásky.

Divadlo Líšeň v Klajdovské ulici přidá v letošní sezoně ke čtyřem uváděným inscenacím (Sávitrí, Robinson, Paramisa a Domovní requiem) jednu novinku. „Premiéru plánujeme na konec prosince, ale titul zatím neprozradím,“ uvedla umělecká vedoucí divadla Pavla Dombrovská.

Inscenace hostujících souborů z Prahy nebo Bratislavy nabídne i v sezoně 2009/2010 Divadlo Bolka Polívky. V budově na Jakubském náměstí nově začne působit i divadelní spolek Slawjena.

LENKA SUCHÁ

Autor: Markéta Stulírová

16.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalista Francis Koné.

Nebojte se kazit, vyzývá Pivarník. Zbrojovka před Teplicemi pilovala střelbu

Hokejisté brněnské Komety nezvládli druhý domácí duel po sobě. I když se ujali jako první vedení, nakonec ve dvaadvacátém extraligovém kole podlehli Vítkovicím 1:3.
AKTUALIZOVÁNO
27

Kometě opět chyběl větší důraz před brankou. Vítkovicím podlehla 1:3

Studenti šli hlavou proti zdi, zaznělo na připomínce listopadových událostí

Brno /VIDEO/ - Vzpomínky na pád komunismu, divadlo i lampionový průvod, který rozzářil město. Studenti z pěti brněnských univerzit vyšli v pátek, v den státního svátku, do ulic u příležitosti akce Brněnský sedmnáctý. Na náměstí Svobody si připomněli události z let 1939 a 1989.

Zničené cedule s českým lvem nahradily nové. Řádění vandala prozatím ustalo

Blanensko – Dvacítka tabulek s vyznačením přírodní rezervace a jedna se skupinou památných stromů jsou zpět na původních místech. Letos je na Blanensku rozkradl a poničil neznámý vandal. Na značkách mu vadil symbol malého státního znaku s českým lvem.

OBRAZEM: Nevzhledný vnitroblok ožil. Zkrášlila ho malba Staré radnice i šaliny

Brno - Pohled na brněnskou Starou radnici ve Václavské ulici svádí k návštěvě. Odvážlivci ale narazí, a to přímo do zdi. Radnice je totiž namalovaná.

AKTUALIZOVÁNO

Husovický tunel uzavřela nehoda. Řidič při epileptickém záchvatu narazil do zdi

Brno /FOTO/ - Dopravní nehoda uzavřela v pátek v devět hodin ráno Husovický tunel v Brně. Uzavřená byla roura B, policisté museli odklánět dopravu přes Merhautovu ulici. Řidič auta se zranil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT