Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Člověk nemusí přestat dýchat, aby zemřel

Brno /RECENZE/ – Rozednívá se a östergötlandská nížina nedaleko švédského města Linköping se zdá být nekonečná. Výhled narušuje pouze pár stromů kolem malých statků a… nahé, zkrvavené tělo otylého muže, kterému se jeden z osamělých dubů stal šibenicí. Vraždu se zdánlivě rituálním podtextem si pro svůj detektivní román Zimní oběť zvolil zkušený švédský autor Mons Kallentoft.

27.4.2011
SDÍLEJ:

Příběhy svých knih upřednostňuje Mons Kallentoft i na úkor občasné nadsázky. Po vydání knihy Zimní oběť získal tento švédský autor přezdívku Nový král skandinávské detektivky. Dosud román vyšel v jedenácti zemích.Foto: Mia Carlsson

Charaktery postav vystihuje do detailů, mozaiku úlomkovitých indicií skládá pečlivě a s rozvahou – tak, aby napětí udržoval od první do poslední strany. A to se mu až na pár maličkostí daří výtečně. Brněnské vydavatelství Host přichází s dalším bestsellererem severského krimi, které si právem podmaní i české čtenáře.

Příběh autor zasadil do švédského univerzitního města Linköping. Místní policisté a inspektorka Malin Forsová hledají toho, kdo brutálně zavraždil a následně pověsil tlouštíka a samotáře Bengana Míče. Vyšetřování však opakovaně ústí do ztracena, protože motivů je ve hře několik: rodinná msta, pohanské rituály i zášť dospívajících chlapců.

Ústřední postavou mající všechny atributy klasické hrdinky skandinávské detektivky je Malin Forsová. Moderní žena a osamělá matka dospívající dcery si jde tvrdohlavě za svým, řídí se intuicí a i přes mnohé složitosti si obhajuje své. Kallentoft odkrývá její profesní i soukromý život, což kupodivu činí i u všech ostatních postav – záporné představitele nevyjímaje. Kladné povahové rysy rámují vlastnosti špatné, přes každodenní rutinu prosakují nevyslovené, avšak všudypřítomné osobní strasti. Jen málo autorů obdarovává potencionální vrahy zrnky dobra. Mons Kallentoft se tak rozhodl, čímž se mu dokonale daří mást čtenáře.

Nad dobrem a zlem se autor skrze své postavy zamýšlí mnohokrát, stejně naléhavě vyslovuje otázky nad smyslem života, přítomností – absencí pravdy, rodinnými hodnotami, pasivním násilím či sociálním vyloučením. Nejedná se však o moralizování, každý z námětů prorůstá s konkrétním osudem. Za všechny zmíním Karima Akbara, přistěhovalce a policejního šéfa, jehož ctižádostivost se sice místy přeměňuje v narcismus, ale který svým „nešvédským“ úhlem pohledu rozšiřuje zúženou perspektivu ostatních. Mnohé z úvah nad životem, smrtí, dobrem a zlem Kallentoft vložil do úst mrtvému Benganovi (v knize odlišeno kurzivou), čímž ve střípcích odkrývá alespoň něco málo z oné tmy, zimy a bolesti, jíž tlouštík před smrtí čelil.

Zima, léto, podzim a jaro

Příjemným ozvláštněním textu je strohost některých výpovědí, poetizující nádech zase přináší heslovité úryvky a věty bez sloves (Záplava černých vlasů na bílém polštáři jako vzteklé čmáranice tuší…). Kallentoft v sobě nezapře bývalého novináře – editora, o to více do očí bijí některá klišé a nelogičnosti (způsobená překladem?). Třeba když Forsová chodí po „rozespalých nohou“ nebo když se rozsvítí „designovaná lampa“. I své zkušenosti z oblasti reklamy autor zúročuje, bohužel v tom negativním slova smyslu. Poté co si postavy stále dokola obouvají ZNAČKOVÉ pohorky Caterpillar, oblékají ZNAČKOVÉ bundy Canada Goose a jejich pohled opakovaně směřuje ke ZNAČKOVÝM hodinám Ikea, se zdá být přinejmenším divné, že si Forsová na suchary namaže jen tak obyčejný sýr.

Zajímavé je sledovat spisovatelovu biografickou účast na knize. Ve švédském Linköpingu Kallentoft vyrůstal, fotbal – který se v příběhu objevuje v souvislosti s postavou Bengana, autor dlouhodobě hrál. I přes konkrétní popisy se Kallentoft nezříká občasné nadsázky, ať už píše o městě, usedlících v něm či policejních postupech. Rys absurdity do románu vnáší opakovaně pronášený dotaz, zda vražda nesouvisí s pohanskými rituály. A tak se policisté ptají znovu a znovu, i když už je téměř všem jasné, že…

Knihou Zimní oběť Kallentoft odstartoval čtyřdílný cyklus, jímž čtenáře provází inspektorka Forsová. A stejně jako u spisovatele Stiega Larssona a jeho veleúspěšné trilogie Milénium tvůrci pracují na filmové verzi.

Po Zimní oběti z roku 2007 Kallentoft v tetralogii pokračoval příběhy Smrt v létě (Sommardöden, 2008), Podzimní sonáta (Höstoffer, 2009) a Jarní mrtvola (Vårlik, 2010). Nejnovějšího titulu s Malin Forsovou se Švédové dočkají letos v červnu, a to pod názvem Den femte årstiden (Páté roční období). A další detektivní příběhy s touto inspektorkou autor plánuje.

Celou Kallentoftovu tetralogii vydá brněnský Host a už teď není pochyb o tom, že Mons Kallentoft zaujme výsostné postavení mezi těmi nejlepšími představiteli severského krimi, jimž vévodí zesnulý Stieg Larsson.

Mons Kallentoft: zimní oběť
Ze švédského originálu Midvinterblod přeložila Luisa Robovská. Kniha má 448 stran, vydává Host.
Mons Kallentoft se narodil v roce 1968, debutoval románem Pesetas, za který získal prestižní cenu Katapultpriset. Napsal další dvě oceňované beletristické práce. Kniha Zimní oběť je jeho čtvrtou v pořadí.

Autor: Markéta Stulírová

27.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hokejista Martin Erat.

Kometa vyzve Hradec s jistým Rybárem. Bez Káni v sestavě

Ilustrační foto

Teplý říjen na jihu Moravy. Na třech místech padnul více než padesátiletý rekord

Protest u továrny v Modřicích: přesouvají nás bez souhlasu, stěžují si pracující

Modřice – Přibližně 270 zaměstnanců společnosti CommScope v Modřicích u Brna bude mít smutné Vánoce. Ke konci letošního roku přijdou o práci. Podnik přesouvá výrobu antén do Číny. Kromě samotné ztráty práce se lidem nelíbí ani podmínky, za jakých v továrně končí. Dvě sta zaměstnanců proti nim ve čtvrtek protestovalo poblíž modřického závodu. 

Odpor k politikovi dal rázně najevo. Muž rozkopal volební stánek v centru Brna

Brno - Poškozením volebního stánku vyjádřil svůj politický názor ve středu pozdě večer muž na brněnském náměstí Svobody. Třiatřicetiletý Slovák tam opakovaně do stánku politického hnutí kopal, až rozbil jeho skleněnou výplň.

OBRAZEM: Záchranné týmy lidem radily, jak správně používat reflexní prvky

Brno /FOTOGALERIE/ – Módní přehlídku reflexních doplňků návštěvníkům čtvrteční akce na Moravském náměstí připravili jihomoravští policisté. Na akci s názvem Ať nás vidí ten, kdo řídí hosty upozornili organizátoři na možnosti, kterými mohou lidé zabránit nehodám. „Chceme zdůraznit důležitost bezpečnostních doplňků. Je potřeba, abychom byli vidět, protože život máme jen jeden,” uvedla nadpraporčice Petra Hrůzová. Dopravní nehoda chodce a vozidla má podle ní vždy tragické následky.

Protest v ulicích studentům nepomohl. Rektorem veteriny se stal Alois Nečas

Brno – Rektorem Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně se ve čtvrtek stal současný děkan Fakulty veterinárního lékařství Alois Nečas. „Do funkce po jmenování prezidentem nastoupí 1. února 2018,“ potvrdila mluvčí univerzity Jana Příkazská.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení